Zasiłek chorobowy w KRUS - ile pieniędzy i na jakich zasadach dostaje rolnik?

Oprac. AGW
Pan Andrzej przeszedł operację, niestety trzeba było usunąć nerkę. Przez pewien czas nie będzie mógł pracować w swoim gospodarstwie. Z kolei Wojtek jest młodym gospodarzem, któremu przytrafiło się złamanie ręki. Obaj są ubezpieczeni w KRUS, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Jak długo można korzystać z takiego wsparcia i kiedy grozi utrata?

Zacznijmy od podstawy - aby liczyć na zasiłek, musimy być ubezpieczeni - podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu. Zasiłek chorobowy przysługuje rolnikowi, który z powodu choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, jednak nie dłużej niż przez 180 dni. Zasiłek przyznaje się na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej, które są automatycznie przekazywane do KRUS.

Co w sytuacji, gdy chorujemy dłużej, niż 3 miesiące? Czasem rekonwalescencja wymaga więcej czasu. Jeśli po wspomnianych wyżej 180 dniach ubezpieczony w KRUS nadal nie jest w stanie pracować, "a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy", okres, kiedy korzysta z zasiłku chorobowego, można przedłużyć. Takie przedłużenie obejmuje "okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni", wyjaśnia na swojej stronie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Są sytuacje, kiedy ubezpieczeni w KRUS nie mogą pobierać zasiłku chorobowego. Jest to podczas:

  • przebywania ubezpieczonego na koszt KRUS, w zakładzie opieki zdrowotnej w celu rehabilitacji,
  • po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego,
  • pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek chorobowy w KRUS - ile pieniędzy dostanie rolnik na zwolnieniu?

Aktualnie zasiłek chorobowy, jaki jest wypłacany rolnikowi na zwolnieniu, to kwota 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. "Prawo do zasiłku chorobowego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli niezgłoszenie wniosku o zasiłek chorobowy nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie wniosku".

Jakich dokumentów potrzebujemy, aby mogło zostać przyznane wsparcie w formie zasiłku chorobowego? W podstawowym 180-dniowym okresie podstawą do wypłaty zasiłku jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą (stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne), zakładzie opieki zdrowotnej - wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera.

Zasiłek chorobowy w KRUS - ile pieniędzy i na jakich zasadach dostaje rolnik?
pixabay

KRUS podaje, że dokumentami stanowiącymi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego są również zaświadczenia lekarskie wystawione z upoważnienia lekarza przez osoby wykonujące:
1) zawód medyczny,
2) czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Jeśli potrzebujemy dłuższego zwolnienia i zasiłku chorobowego, wówczas "podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 180 dni jest prawomocne orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy (w I instancji) lub komisję lekarską Kasy (w II instancji)". Odpowiedni formularz jest do pobrania na stronie KRUS: WNIOSEKw sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy można też stracić. Za co?

Są sytuacje, kiedy ubezpieczony traci prawo do zasiłku za okres objęty zaświadczeniem lekarskim. Zdarza się to wówczas, gdy rolnik na zwolnieniu chorobowym wykonuje zarobkowo inną pracę lub wykorzystuje zwolnienie od pracy "w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia".

Gdy do niezdolności do pracy doprowadziło umyślne przestępstwo lub wykroczenie popełnione przez rolnika, to są to kolejne odnotowane przez KRUS przypadki, gdy ubezpieczonemu nie przysługuje zasiłek chorobowy za cały okres niezdolności do pracy (nawet orzeczony na kilku kolejnych zaświadczeniach lekarskich). "Okoliczności te stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnego orzeczenia kolegium do spraw wykroczeń".

Jeśli wypadkowi ulegnie się z powodu nadużycia alkoholu, to też ubezpieczony traci prawo do zasiłku, ale jedynie za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.

Źródło: KRUS
_____________________________
Agro Pomorska odcinek 60

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zasiłek chorobowy w KRUS - ile pieniędzy i na jakich zasadach dostaje rolnik? - Gazeta Pomorska