Zbiory marchwi, selera i pietruszki. Jak przechować warzywa korzeniowe na zimę?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przechowywane warzywa warto kontrolować. Te, które będą gniły, trzeba jak najszybciej usuwać.
Przechowywane warzywa warto kontrolować. Te, które będą gniły, trzeba jak najszybciej usuwać. pixabay.com/Tingeling
Liście lecą z drzew, podobnie w dół idą temperatury, jesień rozgościła się na dobre. To czas grzybów, smacznych owoców i zbiorów warzyw. Wykopane marchewki, pietruszki czy buraki można nie tylko schrupać na świeżo, ale także przechować na zimę. Jak to zrobić?

Spis treści

Jesień to czas prac w ogrodzie, na działce i w warzywniku

Jesień dla wielu z nas to czas intensywnej pracy. W sadach trwają zbiory jabłek i gruszek, amatorzy grzybów czekają na ulubione okazy, a ogrodnicy pielęgnują kwiaty. Przed pierwszymi przymrozkami zebrano warzywa, które są ciepłolubne, należą do nich m.in. pomidor, papryka, ogórek i dynia.

W październiku wykopuje się warzywa korzeniowe. Te, które chcemy przechować, tj. marchew, pietruszkę, buraka ćwikłowego, czy selera, trzeba zebrać i umieścić w odpowiednich warunkach.

Jak prawidłowo przechować warzywa na zimę?

Wiadomo, warzywa z własnego ogródka są najlepsze. Przy wykopywaniu trzeba jednak zachować ostrożność, uszkodzone marchewki czy pietruszki nie są zdatne do przechowania. Takie warzywa warto zużyć od razu lub zrobić z nich przetwory, do trzymania w chłodzie nadadzą się jedynie korzenie zdrowe i nieuszkodzone.

Zdrowe okazy powinny od razu trafić do skrzynek, które możemy przechować na różne sposoby. Niektórzy wybierają piwnice, garaże, ziemianki, niektórzy stosują stare metody, np. kopcowanie.

Wszystkie warzywa przechowujemy w skrzynkach zabezpieczonych w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu gryzonie. Temperatura w przechowalni powinna utrzymywać się w przedziale 0 - 5°C, informuje na swojej stronie Polski Związek Działkowców.

Wyższa temperatura nie tylko będzie wysuszać wszelkie warzywa korzeniowe, ale też wznowi ich wzrost. Kluczowa jest też wilgotność, jej brak nie zatrzyma świeżości na długo. Wiele osób trzyma marchew lub pietruszkę w lodówce, ta metoda jest dobra, jednak krótkotrwała, ze względu na wspomniany niski poziom wilgotności. Złota zasada jesiennych zbiorów: wykopanych marchwi czy selerów nie myjemy, jeśli chcemy, aby przez zimę służyły w naszej kuchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera