Zmiana czasu na zimowy 2023 już w weekend. W którą stronę przestawiamy zegarki?

Tomasz Kazanecki
Już w nocy z 28 na 29 października pożegnamy czas letni. Przestawiamy wówczas zegarki z godziny 3:00 na 2:00.
Już w nocy z 28 na 29 października pożegnamy czas letni. Przestawiamy wówczas zegarki z godziny 3:00 na 2:00. unsplash.com/Yaniv Knobel
Zmiana czasu z letniego na zimowy wypada co roku w październiku. Kiedy dokładnie w 2023 roku przestawiamy zegarki o godzinę? Gdy w Polsce nastanie czas zimowy, będziemy mogli o godzinę dłużej pospać. To zdecydowanie bardziej lubiana przez Polaków zmiana czasu. Nie otrzymujemy jej jednak za darmo. Przypominamy, jaki wpływ na wynagrodzenie i ewidencję czasu pracy ma nadchodząca zmiana czasu.

Spis treści

Zmiana czasu 2023. W którą stronę przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy jest zdecydowanie bardziej lubianą przez Polaków ze względu na fakt, iż możemy pospać godzinę dłużej. Kiedy zatem wypada ta data? W nocy z 28 na 29 października, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca.

Przestawimy wówczas wskazówki zegara z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Dodatkową godzinę snu zyskamy kosztem krótszych dni i długich, ciemnych wieczorów. Przyzwyczajenie do nowego czasu może także nastręczać problemów natury zdrowotnej.

Zanim organizm odnajdzie się w nowej rzeczywistości, co zwykle zajmuje około tygodnia, pojawić się mogą:

  • problemy z koncentracją,
  • rozdrażnienie i nadmierna senność,
  • brak apetytu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy a czas pracy. Jak go ewidencjonować?

Zmiana czasu jest także wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ podczas wiosennej zmiany nagle znika jedna godzina z czasu pracy. Co na ten temat mówią przepisy? Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za taką ilość godzin, jaką był zobowiązany przepracować w danym okresie rozliczeniowym.

Zmiana czasu nie następuje bowiem z winy pracownika, a z powodu odgórnych przepisów. Tym samym pracujący na nocnej zmianie mogą być spokojni o wysokość swojego wynagrodzenia.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy miała mieć miejsce 25 października 2020 roku, a czasem, jaki miał pozostać z nami na stałe, miał być czas letni. Takie wydarzenia jak pandemia koronawirusa spowodowały jednak, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone. Najprawdopodobniej kwestia zmiany czasu zostanie uregulowana w ciągu najbliższych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leo
Pamiętam jak nasz geniusz intelektu zwany tygrysem ,wykrzykiwał,że on załatwi w Brukseli,że zmiany czasu nie będzie.Nic nie załatwił , ani Kosiniak, ani jego alter ego Kamysz. Patrze na tego bidaka co on może w ogóle załatwić
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro