Żniwa 2022. Kombajny poszły w ruch, także na drogach. Jazda z hederem grozi wysoką karą. Które maszyny rolnicze muszą mieć wykupione OC?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dla rolników czas żniw jest intensywny, kombajny są mocno eksploatowane. Okazuje się, że jazda maszyną ma swoje ograniczenia.
Dla rolników czas żniw jest intensywny, kombajny są mocno eksploatowane. Okazuje się, że jazda maszyną ma swoje ograniczenia. Łukasz Zarzycki/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Trwają żniwa, na polach roi się od kombajnów. Maszyny często widoczne są też na drogach. Za jazdę z hederem grożą kary, od wakacji dużo wyższe niż wcześniej. Zdaniem rolników stawki są astronomiczne, wielu z nich do końca nie zna też przepisów określających poruszanie się po drogach publicznych. O czym powinien wiedzieć kierujący pojazdem wolnobieżnym? Czy na maszyny rolnicze obowiązuje OC?

Jazda kombajnem. Z hederem grozi mandat, nawet kilka tysięcy złotych

Kodeks drogowy jasno określa szerokość maszyn rolniczych, które mogą uczestniczyć w ruchu. Ta wymagana wynosi 3 metry. Co ważne, kombajny nie mogą poruszać się po drogach z doczepionym hederem, czyli zespołem żniwnym. Sprzęt może być transportowany na osobnym wózku. Od lipca kary za brak demontażu mocno wzrosły. Wcześniej było to 500 złotych, ile mandatu płaci się dziś?

- Wobec nowego taryfikatora mandatów za przejazd taką maszyną przez drogę publiczną, Policja może nałożyć na rolnika mandat w wysokości 5000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to maksymalna kara może wynieść 30 000 zł – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Część maszyn nie ma opcji demontażu hedera. Rolnicy chcą zmiany w przepisach

W okresie żniw wielu gospodarzy nie ma możliwości odłączenia zestawu żniwnego ze względu na warunki techniczne, co sprawia, że łamią przepisy.

- Przecież musimy jakoś dojechać do pól, na drodze zachowujemy ostrożność – mówią producenci.

Prezes KRIR Witold Szmulewicz zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji o zmianę przepisów. Dodatkowo zaapelował o stosowanie pouczeń, a nie mandatów na czas zbiorów.

Wypadki z udziałem maszyn rolniczych. Kombajn stwarza zagrożenie?

Wciąż jednak zdarza się, że dochodzi do wypadków z udziałem kombajnów. Kilka dni temu w Bolesławcu podczas wyprzedzania maszyny rolniczej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Kierowcy aut narzekają, że rolnicy blokują ruch, a także widoczność. Ci drudzy z kolei przypominają, że nie każdy ich pojazd może mieć odczepiony heder i proszą o wyrozumiałość. Zwłaszcza w trakcie żniw.

W tym tygodniu o działania profilaktyczne, we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, pokusili się funkcjonariusze i strażacy z Międzychodu. Podczas akcji skontrolowano maszyny rolnicze, które pojawiały się na drogach. Kierowcy zostali uświadomieni, jak przygotować sprzęt do wyjazdu na drogi, także kombajny, których w trakcie żniw jest mnóstwo.

O ryzyku, jakie niosą pojazdy rolnicze na drogach, regularnie przypominają policjanci. W ramach akcji PSP Międzychód kierowcy maszyn byli uświadamiani,
O ryzyku, jakie niosą pojazdy rolnicze na drogach, regularnie przypominają policjanci. W ramach akcji PSP Międzychód kierowcy maszyn byli uświadamiani, jak powinno wyglądać zabezpieczenie ich sprzętu. PSP Międzychód

OC na maszyny rolnicze. Które muszą mieć wykupioną polisę?

Rolnicy poruszają się maszynami rolniczymi nie tylko po polach. Zakładając, że na drodze dojdzie do wypadku, pojawia się pytanie – czy dany pojazd musi mieć ubezpieczenie? Eksperci przypominają, że ważna polisa OC obowiązuje nie tylko osobówki i ciężarówki.

- Wśród pojazdów rolniczych obowiązkowe OC muszą mieć te, które mieszczą się w definicji pojazdu mechanicznego i podlegają obowiązkowi rejestracji, czyli ciągniki rolnicze i tzw. samoróbki. Pojazdy wolnobieżne, czyli np. kombajn, nie muszą mieć OC, o ile nie poruszają się po drogach publicznych – mówi nam Daniel Bartosiewicz z rankomat.pl.

Podsumowując, kombajn nie musi być ubezpieczony, jeśli nie uczestniczy w ruchu drogowym. Aktywność maszyny wzrasta w sezonie żniwnym. W momencie wjazdu na drogę publiczną należy wykupić krótkoterminowe OC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie