Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Nabór zakończony, nie można już składać wniosków. Kiedy pieniądze trafią na konta?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ruszył drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
Ruszył drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. pixabay.com/charlesricardo
Nabór o wsparcie dla rolników w zakresie paliwa zakończył się. Nowe regulacje przewidywały m.in. objęcie zwrotami akcyzy za paliwo rolnicze producentów świń, owiec, kóz i koni oraz podniesienie stawki do 2 zł za litr. Od 1 do 31 sierpnia rolnicy mogli składać wnioski. Kiedy na ich konta trafią dopłaty?

Spis treści

W maju prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego. Objęła ona zwrotami akcyzy m.in. producentów świń, owiec, kóz i koni, zwiększa się również stawka zwrotu. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „od 1 do 31 sierpnia 2023 r. producenci rolni, którzy chcą odzyskać część kosztów związanych z zakupem oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego z dołączonymi fakturami VAT dokumentującymi zakup oleju napędowego”.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Limity dla hodowców

Dla rolników przewidziano w tym roku dwie dodatkowe formy pomocy. Pierwsza dotyczy wprowadzenia limitu zużywanego oleju napędowego dla producentów świń, owiec, kóz i koni, druga zwiększenia stawki zwrotu do 2 zł na litr paliwa rolniczego.

Dotyczy to tych producentów, którym równocześnie przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Limit kwoty zwrotu dla pierwszej grupy stanowi czterokrotność stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego (1,20 zł w 2023 r.) oraz średniej rocznej liczby świń, które są w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Resort rolnictwa określa, że wnioski z załączonymi fakturami obejmują:

  • termin od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. – jako załączniki do wniosku o zwrot podatku z niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków przysługującego w 2023 r. (limit na 2023 r. wynosi 110 l/1 ha UR i 40 l/1 DJP bydła),
  • termin od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. – jako załączniki do wniosku o zwrot podatku w ramach limitu przysługującego w 2023 r. w ilości 40 l/1 DJP owiec, kóz i koni oraz 4 l/1 szt. świń.

W tym roku naboru już nie będzie. Kiedy zwroty z sierpniowych wniosków?

Dopłaty do paliwa podzielone były na dwie części. Funkcjonowały dwa razy w roku, w lutym i w sierpniu. Za zakup paliwa pomiędzy 1 lutego a 31 lipca 2023 r. należało złożyć wniosek w terminie ustawowym – od 1 sierpnia do 31 sierpnia. Kolejny termin przypadnie na luty 2024.

Stawka zwrotu podatku z wniosków złożonych w sierpniu wynosi 1,46 zł, natomiast producenci rolni otrzymają jeszcze dodatkową pomoc w wysokości 0,54 zł, kwota finalnie sięga więc 2 zł/l. Komisja Europejska wydała zgodę na takie rozwiązanie, o czym już jakiś czas temu poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zwroty trafią do rolników w październiku.

Dla przypomnienia, w II terminie składania wniosków (1-31 sierpnia 2023 r.) stawki prezentowały się następująco:

  • 2 zł/l zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. – do wysokości niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków na użytki rolne i utrzymywane bydło,
  • 1,20 zł/l zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. – na utrzymywane świnie owce, kozy i konie,
  • 2 zł/l zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. – do wysokości niewykorzystanego limitu z wynikającego z faktur zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. – na utrzymywane świnie owce, kozy i konie.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera