Profesjonalni zbieracze w akcji, w krajowych lasach trwa szyszkobranie. Dlaczego szyszki zbiera się zimą? Czy można na tym zarobić?

Redakcja Strefy Agro
Z nasion zimowych szyszek zostaną wyhodowane najlepsze jakościowo sadzonki.
Z nasion zimowych szyszek zostaną wyhodowane najlepsze jakościowo sadzonki. pixabay.com/Geof08
Jesienią wielu z nas zbierało kasztany i żołędzie, które trafiały do skupu i niemałym wkładem zasilały domowy budżet. Zimą, jak się okazuje, najlepiej zbierać szyszki, nie ma jednak z tego zarobku, a jedynie wpływa się na środowisko. Na czym polega szyszkobranie i kto może się za nie zabrać?

Spis treści

Zbieranie szyszek z drzew? Nie dla każdego

Zima to odpowiedni czas na zbiór szyszek z drzew stojących, przekonuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Co roku, o tej porze, trwa pozyskiwanie szyszek sosnowych. Odbywa się na terenie Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych. Co istotne, nie każdy może podjąć się takiego zadania. Prace wykonują profesjonalni zbieracze, którzy mają uprawnienia i sprzęt do zadań na wysokości. Obecnie „alpiniści” wspinają się na korony drzew m.in. w Nadleśnictwie Daleszyce i Nadleśnictwie Pisz. Nie jest to łatwe, zwłaszcza na drzewach o wysokości np. 30 metrów, gdzie korony posiadają cienkie gałązki.

Szyszkobranie najlepsze zimą

Wydawałoby się, że bezpieczniej dosięgać szyszek w okresie letnim. Zimą jednak owoce sosny są już dojrzałe, ale nasiona pozostają zamknięte w środku i łatwiej je zebrać, bez ryzyka, że wysypią się z szyszki. Najlepiej pozyskiwać je z drzew iglastych takich, jak sosna, świerk i modrzew.

Dlaczego właściwie zbiera się szyszki w okresie zimowym? Nie dla zarobku, a dla natury. Pozyskanie owoców z drzew stojących daje więcej możliwości niż drzew ściętych.

Jest to opłacalna metoda zapewniająca wysoką jakość nowego pokolenia drzew, wskazują leśnicy z RDLP w Białymstoku.

Nasiona posłużą do wyhodowania najlepszych jakościowo sadzonek, a następnie do utworzenia nowych pokoleń drzewostanów rodzimego pochodzenia.

Zbiór szyszek odbywa się tylko na terenie Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych. W słowniku leśników figurują one także jako drzewa mateczne. Wyznaczają je komisje w nadleśnictwach, a wybiera się te fragmenty lasów o najlepszych właściwościach. Najważniejsze są:

  • przyrosty drewna,
  • pokrój strzały,
  • wygląd korony.

Takie drzewostany mają wysoką jakość, są zdolne do obfitego obradzania nasion, pod ochroną i z przeznaczeniem do intensywnej produkcji nasion.

Źródło: RDLP w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.