AGRO powstanie 2019 w Świętokrzyskiem. We wtorek rolnicy blokowali ważne skrzyżowanie dróg krajowych 9 i 79

Marzena ŚlusarzZaktualizowano 
Po poniedziałkowym proteście rolników na rondzie w Lipniku w powiecie opatowskim, zapadła decyzja o kolejnej akcji. We wtorek, o godzinie 9 grupa gospodarzy pojawiła się na rondzie w Łoniowie, w powiecie sandomierskim. Jak zaznaczają organizatorzy, blokada to efekt bezradności wobec braku rozwiązań dla potężnych problemów w rolnictwie i walka o zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków.

Wtorkowe działania świętokrzyskich struktur ruchu AGRO Unia to kontynuacja poniedziałkowego ogólnokrajowego protestu przeprowadzanego pod hasłem AGRO powstanie 2019 lub powstanie chłopskie. Przypomnijmy, że w Świętokrzyskiem grupa kilkunastu osób przez około półtorej godziny blokowała rondo Lipniku, gdzie krzyżują się ważne drogi - numer 9 i 77. Czytaj więcej tu: AGRO powstanie 2019 w Świętokrzyskiem. Rolnicy na rondzie w Lipniku!

Zobacz także: AGRO powstanie 2019 i protesty rolników na trasach. Blokady dróg w kolejnych regionach Polski

Po akcji do organizatorów odezwały się kolejne osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu i tym samym wzmocnić ideę walki o poprawę sytuacji rolników. Zapadła więc decyzja o ponownym proteście. We wtorek o godzinie 9 gospodarze wyszli na rondo w Łoniowie w powiecie sandomierskim. Tu krzyżują się drogi numer 9 - trasa Ostrowiec - Opatów - Rzeszów, oraz 79 - trasa Sandomierz - Połaniec - Pacanów - Opatowiec.

Rolnicy ubrani w żółte kamizelki, z flagami Polski chodzili po pasach przez około godzinę. Ruch był utrudniony, kierowcy zwalniali przed pasami. Tworzyły się korki na każdej drodze dojazdowej do ronda. Protest trwał godzinę. - Kierowcy wykazali się wyrozumiałością. Spokojnie czekali. Rolnicy rozdawali im jabłka - relacjonuje Marta Przybyś, lider AGRO Unii w Świętokrzyskiem. - Bardzo jesteśmy wdzięczni za wsparcie policji z Koprzywnicy i Sandomierza. Pomagali nam, kierowali ruchem. Czuliśmy się bezpiecznie. Taka pomoc służb jest dla nas niezmiernie ważna - zaznacza.

Apeluje do gospodarzy, by wzięli swój los we własne ręce. - Serce mnie boli, że jest nas tak mało. Sadownicy, rolnicy, hodowcy trzody, całe nasze Świętokrzyskie, Ci, którzy nie zawalczyli o swoje, powinni wstydzić się swojej bierności. Wszyscy jesteśmy roszczeniowi, ale szkoda, że nie w stosunku do rządzących. Mamy dużo do powiedzenia, dużo żalu i niezadowolenia, a gdy cała Polska wychodzi na ulice, Świętokrzyskie milczy i gdyby nie ta grupka odważnych ludzi, rolnicy ze Świętokrzyskiego nadal byliby uważani za najbardziej zadowolonych - podkreśla i zachęca, by rolnicy nie bali się walczyć, protestować.

Na 6 lutego ruch AGRO Unia planuje wielki protest rolników i konsumentów w Warszawie pod hasłem #muremzarolnikiem. Jadą także świętokrzyscy gospodarze. - Zachęcam, by zgłaszali się na wyjazd dzwoniąc pod numery telefonów 696 627 725 lub 668 374 271. To będzie akcja rolników z całego kraju, Świętokrzyskiego nie może zabraknąć. Zobaczymy, czy Prezydent Polski jako Mąż Stanu, zareaguje na nasze potrzeby - dodaje Marta Przybyś.

Jak nam wyjaśniała liderka AGRO Unii w regionie, rolnicy i sadownicy nie mają wyjścia. - Nasze problemy są pomijane, rząd nie robi nic dla poprawy naszego bytu, warunków produkcji. Po dwóch tak dramatycznych latach, kiedy niszczyły nas pogoda i katastrofalne ceny, kolejnego tak fatalnego roku nie przetrwamy. Będziemy musieli rezygnować z upraw i hodowli. Brak naszej żywności ma ogromne znaczenie dla konsumentów. Więc walczymy o zwrócenie uwagi na naszą sytuację, tak społeczeństwa, jak i polityków, rządu, by wreszcie dostrzegli w jak rozpaczliwej sytuacji jesteśmy i wprowadzili rozwiązania, o które walczymy - wyjaśniała. Przypomnijmy, że AGRO Unia domaga się przede wszystkim oznakowania produktów krajowych polską flagą i kontroli napływającej zza granicy żywności.

O stanie rolnictwa czytamy również w piśmie przygotowanym przez AGRO Unię na AGRO powstanie 2019: "Beznadziejność sytuacji oraz wyczerpanie się formuły bezproduktywnych rozmów z ministrem rolnictwa, który reprezentuje stanowisko rządu RP skłania nas do podjęcia dalszych działań. Dla wielu jedynym słusznym (jedynym?) krokiem wydaje się być zaostrzenie kursu wobec sprawujących władzę. W sytuacji totalnego ignorowania problemów wsi a nawet wręcz prób propagandowego przeinaczania rzeczywistości, nie może dziwić nikogo irytacja środowiska i rosnący niepokój społeczny. Wskazując na naszą dojrzałość i potwierdzając szczerość intencji, którą jest dobro polskiego rolnictwa, kierujemy apel do osoby sprawującej najwyższy urząd w kraju - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o interwencję, póki kluczowy sektor polskiej gospodarki pozostaje jeszcze bastionem polskiego kapitału rodzinnego i ostoją wartości o które walczyli nasi przodkowie."

A poniżej pełna treść pisma AGRO Unii na #AGROpowstanie2019

1. Sytuacja w polskim rolnictwie z każdym dniem pogarsza się. Wbrew pozorom (oraz powierzchownej ocenie niektórych osób - zwłaszcza tych „z miasta”) i propagandzie sukcesu uprawianej przez rząd, polska wieś weszła w stan stagnacji a nawet powolnego umierania.
2. Agresywna polityka zagranicznych korporacji, pasywna postawa służb państwowych, nieskuteczna polityka międzynarodowa i podejmowanie decyzji niezgodnych z polską racją stanu doprowadziły polską wieś do stanu beznadziejności a wiele gospodarstw na skraj bankructwa.
3. Istniejące dotychczas i funkcjonujące w świecie („światku”) rolniczym podmioty zarówno państwowe jak i społeczne zmarnowały zasoby którymi dysponowały, nie wykorzystały one pożytecznie możliwości do pracy na rzecz rolnictwa.
4. Oddolne organizowanie się środowiska rolniczego poza skostniałym układem napotkało na krytykę ze strony ministra rolnictwa. Co gorsza, nasza wspólna inicjatywa i organiczna praca na samym dole zostały intencjonalnie zaatakowane przez urząd ministra, który powinien być naszym reprezentantem i sługą polskiej wsi.
5. Świadomi sytuacji nieuchronnego upadku strategicznego sektora polskiej gospodarki podejmujemy wszelkie możliwe działania służące podniesieniu tego tematu do rangi na którą zasługuje. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju to użyty przez nas termin wiosną ubiegłego roku, który obecnie powtarzany jest przez wielu polityków (w tym w szczególności tych decyzyjnych pod względem arytmetyki sejmowej), lecz pozostaje w ich ustach pustym sloganem. My, którzy jako pierwsi wskazaliśmy na zagrożenie utraty przez Polskę suwerenności gospodarczej i ekonomicznej w tym względzie, podejmujemy nieustające działania mające na celu poważne potraktowanie tego niebezpieczeństwa.
6. Polska wieś jest nierozerwalnie związana z miastem. Wspólnie tworzymy ekosystem gospodarczy i społeczny. Dla celów wąskiej grupy interesu jesteśmy skutecznie skłócani, głównie czynnikami natury ekonomicznej. Nie jest naszą winą ani nie czerpiemy satysfakcji z faktu, iż „miastowi” przedsiębiorcy spotykają się z wyższymi progami obciążeń podatkowych niż my. Dla przykładu: rodzinna szwalnia konkuruje z azjatyckimi tygrysami, my konkurujemy na nierównych zasadach z zachodnim rolnikiem, który w porównaniu z nami korzysta ze znacznie większych przywilejów i wsparcia swojego państwa. Polski rząd zaś przeznacza nasze wspólne (miasta i wsi) środki finansowe na dotowanie zagraniczych koncernów (np. Mercedesa - na zakup którego jako nowy samochód w Polsce właściwie nikogo nie stać..), kiedy My polscy przedsiębiorcy wykrwawiamy się pracując po 12 godzin na dobę i więcej.
Polska, 28.01.2019

7. Beznadziejność sytuacji oraz wyczerpanie się formuły bezproduktywnych rozmów z ministrem rolnictwa, który reprezentuje stanowisko rządu RP skłania nas do podjęcia dalszych działań. Dla wielu jedynym słusznym (jedynym?) krokiem wydaje się być zaostrzenie kursu wobec sprawujących władzę. W sytuacji totalnego ignorowania problemów wsi a nawet wręcz prób propagandowego przeinaczania rzeczywistości, nie może dziwić nikogo irytacja środowiska i rosnący niepokój społeczny. Wskazując na naszą dojrzałość i potwierdzając szczerość intencji, którą jest dobro polskiego rolnictwa, kierujemy apel do osoby sprawującej najwyższy urząd w kraju - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o interwencję, póki kluczowy sektor polskiej gospodarki pozostaje jeszcze bastionem polskiego kapitału rodzinnego i ostoją wartości o które walczyli nasi przodkowie.

AGROunia
i sympatycy"

Wideo

Materiał oryginalny: AGRO powstanie 2019 w Świętokrzyskiem. We wtorek rolnicy blokowali ważne skrzyżowanie dróg krajowych 9 i 79 - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KCK

Czy Wy słyszycie co ON mówi w mediach. Ten Gość chce dogadać się z Putinem a olać unie, tylko wtedy trzeba oddać dotacje i dopłaty. 

G
Gość

Działa przeciw gradowe kupują i strzelają do chmur 

g
gratuluje inteligencji

ze trzy klasy lolo skończyłeś pewnie jutro ciebie zablokują "se"popisałeś brawo ty

L
Lolo

Lepiej se zablokuj cepie łeb durny.

m
młody

może słupie pacanowską byśmy zablokowali potrzebny lider

r
renia
W dniu 29.01.2019 o 14:26, tadeusz napisał:

a jakimi samochodami jezdzicie do miast na zakupy?odpowiedz najdrozszymi wypasionymi limuzynami!!skąd macie na to pieniądze,jak malo to do fabryki zapierda  lac!

ale szkoda pajacom z miasta przez duże m
j
julia
W dniu 29.01.2019 o 09:27, Lolo napisał:

Jak wam tak źle na tych gospodarkach to zrezygnować i wziąć się za pracę na państwowym za 1640 zł wtedy zaczniecie narzekać a nie chawiry powystawiane luksusowe samochody i narzekanie że źle a skąd to wszystko unia wam dała nieroby zafajdane płacić podatki i do roboty a nie tylko strajkować w du*** się wam poprzewracała.

ale w oczy szczypie co a ty w szałasie mieszkasz czy w slumsach he he
r
renia

I bardzo dobrze niech blokują mają rację a głupi naród niech żre owoce warzywa naszprycowane z uni tamte tańsze a ciekawe co ze zdrowiem czy da się kiedyś kupić je tanio.

Ł
Łukasz

Mają rację owoce w tym jak i w ubiegłym roku sprzedawali tak naprawdę za bezcen to jest żart

g
gość
W dniu 29.01.2019 o 09:27, Lolo napisał:

Jak wam tak źle na tych gospodarkach to zrezygnować i wziąć się za pracę na państwowym za 1640 zł wtedy zaczniecie narzekać a nie chawiry powystawiane luksusowe samochody i narzekanie że źle a skąd to wszystko unia wam dała nieroby zafajdane płacić podatki i do roboty a nie tylko strajkować w du*** się wam poprzewracała.

No faktycznie się poprzewracało 12 gr kg jabłek, 50 gr kg wiśni o malinach czy porzeczkach nie wspomnę to faktycznie kupa kasy, zapraszam do zbiorów, myślę ze śmiano możesz rezygnować z etatu w końcu się dorobisz prawdziwej kasy człowieku!  Serdecznie Zapraszam

J
JakMiło

Polak Polakowi wilkiem....

Pewnie do tego dojdzie że rolnictwo zostanie zlikwidowane z takim podejściem społeczeństwa, ale myślę że tu należy się zastanowić komu to wyjdzie na dobre??? W sumie chińszczyzna najlepsza zawsze i wszędzie no i oczywiście bezkonkurencyjna!!!! ;)    

J
Ja

Powinny być limity produkcji rolniczj i sadowniczej i było by po problemie ,niektórzy sami nie wiedzą ile mają produkować proste myślenie jak wyprodukuje to muszę dobrze sprzedać a jak nie sprzedam to żal do wszystkich przykład kapusta w ubiegłm roku w miarę droga powód mniej nasadzeń w tej chwili w sklepie nasiennym nic tak się nie sprzedaje jak nasienie kapusty jaki będzie tego efekt ,sami niech sobie rolnicy odpowiedzą ,trochę pomyśleć i to sie tyczy wszystkiego jeśli mieć żal to przedewszystkim do siebie

X
Xxx

Niech krw... Do huty ida robić jak sie sad nie oplaca a nie drogi blokuja!!!!

t
tadeusz

a jakimi samochodami jezdzicie do miast na zakupy?odpowiedz najdrozszymi wypasionymi limuzynami!!skąd macie na to pieniądze,jak malo to do fabryki zapierda  lac!

L
Lolo

Tylko że za te 8 godz.nikt mi nie daje dopłat ani nie zwraca za paliwo jak wam szanowni rolnicy.A poza tym to ja pracuję codziennie a wy w sezonie.wiec nie porównujcie g.wna do twarogu,o podatkach to już nie wspomnę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3