Spis treści
Pełny kosz grzybów to marzenie każdego grzybiarza. W maju ciężko o wysyp popularnych gatunków, ale ze względu na ocieplenie już w kwietniu widać było pierwsze maślaki i borowiki ceglastopore.
Czy pieczarki prosto z pola są jadalne?
W okresie wiosennym można zbierać też żółciaki siarkowe, w wybranych miejscach smardze. Wśród omijanych gatunków często jest pieczarka łąkowa, zwana też polną lub ogrodową. Rośnie na każdej łące, polu, pastwisku, a wielu wydaje się trująca. To mylne wrażenie. Choć różni się od pieczarek, które kupujemy w sklepie i smażymy na patelni, warto zwrócić na nią uwagę.
Jak wskazują Lasy Państwowe, pieczarka łąkowa jest jadalna. Rośnie od maja do listopada, szczególnie na glebach bogatych w azot.
Kapelusz kulisty, potem wypukły i na koniec rozpostarty, białawy. Trzon krótki, gruby i pełny z pierścieniem u góry, informują leśnicy w jednej z broszur.
Niektórzy porównują smak pieczarki łąkowej do prawdziwka, ma również intensywny zapach. Co ciekawe, na tego grzyba nie trzeba długo czekać, po deszczu potrafi wyrosnąć w ciągu jednego dnia. Ciężko szukać go jednak w lasach, skupiska prędzej można dostrzec w miejscach, gdzie wypasa się zwierzęta.
Jak rozpoznać pieczarkę łąkową?
W jednym z odcinków teleturnieju, w którym do wygrania są spore kwoty pieniężne, padło pytanie o kolor blaszek dojrzałych pieczarek łąkowych. Wśród odpowiedzi prawidłową była barwa brązu. Trzeba jednak pamiętać, że u młodych grzybów sytuacja wygląda inaczej – blaszki mają kolor różowy, dopiero potem brązowieją, a na końcu stają się całkiem sine.
Z tymi grzybami pomylisz pieczarkę łąkową
W świecie grzybów łatwo o pomyłkę, niektóre mogą mieć trujących bliźniaków. Jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować zbiory z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Pieczarka łąkowa może być mylona m.in. z trującymi białymi muchomorami. Muchomor jadowity ma podobną barwę, jednak różni się wysokością trzonka i mniejszym, zamkniętym i nieco spłaszczonym kapeluszem. Wśród pieczarek zwodnicza może być pieczarka żółtawa, zwana też karbolową. Choć z tej samej rodziny, może powodować silne zatrucie. Po nacięciu grzyba miąższ ma specyficzny zapach i intensywnie żółty kolor.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?