Aktualne ceny nawozów na luty 2022 znów są wyższe, do tego przeszkadza ludzka zawiść

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jakie są aktualne ceny nawozów? Rolnicy sprawdzają tę informację tym częściej, im bliżej wiosny i kolejnych prac polowych. Izba rolnicza pokazała na swoim profilu na Facebooku fakturę za nawozy. Faktura za zakup 24 ton saletry amonowej opiewa na kwotę ponad 77,2 tys. zł brutto. Problemem okazują się nie tylko ceny, ale i ludzka zawiść. Ktoś rozciął rolnikowi big bagi z nawozami. Zaglądamy do najnowszego cennika nawozów na luty 2022 roku.

Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty opublikował nowy cennik nawozów azotowych i mineralnych ważny od 28 stycznia 2022 do odwołania. Firma zastrzega, że cenniki dotyczą wysyłek całosamochodowych (24 tony).

Aktualne ceny nawozów na luty 2022

Według notowań na przełomie stycznia i lutego w Kujawsko-Pomorskiem (dane KPDOR):

 • Mocznik z inhibitorem - 3900-4000 zł/t
 • Saletrzak - 2640 - 2860 zł/t
 • Saletra amonowa - 2850 - 3150 zł/t
 • Polifoska 6:20:30 - 2730-2800 zł/t
 • Siarczan potasu - 3800 zł/t

Tymczasem obowiązujący w lutym cennik Agrochem Puławy - nawozy azotowe i wieloskładnikowe, np. (cena CPT):

 • Polidap NP(S) 18-46-(5) - 3410 zł/t
 • Amofoska 4-16-18 - 1960 zł/t
 • Saletra amonowa 34,4% - 2 805 zł/t
 • Siarczan amonu 1970 zł/t
 • RSM 32% - 2655 zł/t
 • Saletrzak - 2595 zł/t

(cały cennik poniżej)

"Brak Słów. Chamstwo ludzi nie zna granic". Ktoś rozciął rolnikowi big bagi z nawozami

Pokażę wam, jaki dostałem prezent przy poniedziałku - zaczyna swój film na Youtubie jeden z rolników. Po krótkim spacerze polną drogą ukazuje mam się obraz porozcinanych big bagów z nawozami.

"Widzicie, jakiego miałem przyjaciela?". Na ekranie 8 rozciętych worów z nawozem. "Widać, że jest specjalnie zrobione. I teraz widzicie, jak to jest na tej kochanej naszej polskiej wsi. Nie dość, ze mamy takie trudne czasy, to zamiast ludzie jeden z drugim sobie żyli i jak to się mówi, wesprzeć się trochę i sobie pomóc, to widzicie, jakie numery ludzie robią. Prawdopodobnie wiem, kto to zrobił".

"Nie wiem jak to nazwać - zazdrość, zawiść?" - zastanawia się rolnik. "Co się będzie dało, to pozbieram, a reszta musi iść na straty".

Ceny nawozów - luty 2022

Aktualne ceny nawozów na luty 2022 znów są wyższe, do tego przeszkadza ludzka zawiść
Aktualne ceny nawozów na luty 2022 znów są wyższe, do tego przeszkadza ludzka zawiść

Zerowy podatek na nawozy. Rolnicy sprawdzają ceny

"Zamówienie oraz ostateczne warunki muszą być potwierdzone przez Agrochem Puławy. Do poniższych cen doliczony zostanie aktualnie obowiązujący podatek VAT od towarów i usług". W tym przypadku rolnicy ryczałtowi od 1 lutego do końca lipca mogą odliczyć VAT, który w przypadku nawozów w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 będzie obniżony do zera.

Rolnik o poranku 1 lutego komentuje w jednej z grup dyskusyjnych: "Obniżkę VAT na nawozy można sobie w buty wsadzić. Śledziłem ceny na skupach do dnia wczorajszego, aby porównać sobie, jak będzie po obniżce. Saletra 10 zł w dół, bialfoska (taki npk mnie interesował) 60 zł w górę, saletrzak 20 zł w dół (...). Wygrali tylko i wyłącznie dystrybutorzy nawozów. Obdzwoniłem dzisiaj kilku - każdy albo podniósł ceny, ewentualnie obniżył w bardzo małym stopniu, wręcz symbolicznie".

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza opublikowała zdjęcia faktury z 25 stycznia 2022, którą rolnik dostał po zakupie nawozów. Cena netto za tonę to 2 980 zł, a płatność do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo