Będą u nas przechowywać materiały genetyczne żubra i dropia

Bartłomiej Łata
W Leśnym Banku Genów Kostrzyca będzie przechowywana krew żubra europejskiego
W Leśnym Banku Genów Kostrzyca będzie przechowywana krew żubra europejskiego pixabay
W Leśnym Banku Genów Kostrzyca (7 km na północ od Karpacza) powstaje kriobank, w którym będą przechowywane m.in. krew, tkanki miękkie i twarde żubra europejskiego i dropia.

Do przechowywanych obecnie w Leśnym Banku Genów Kostrzyca materiałów genetycznych roślin dołączą genotypy zwierząt, m.in. żubra i dropia. W Polsce Żubry zostały wybite głównie po I wojnie światowej przez wycofujące się wojska niemieckie i partyzantów rosyjskich oraz przez kłusowników. Natomiast przyczynami wyginięcia dropia jest m.in. używanie maszyn i środków chemicznych w rolnictwie i budowa sieci linii przesyłowych.

- Drop jest gatunkiem wymarłym w Polsce. Na szczęście żyje jeszcze poza naszymi granicami - mówi Czesław Kozioł, dyrektor Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

Obecnie w kriobanku w Kostrzycy można przechowywać w jednym zbiorniku ok. 30 tys. próbówek. W połowie 2019 roku ta liczna zwiększy się do 3 milionów. Kriobank kosztować ma kilkanaście milionów złotych. Jego budowa jest finansowana ze środków Lasów Państwowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będą u nas przechowywać materiały genetyczne żubra i dropia - Gazeta Wrocławska