Był spór, jest porozumienie. Wody Polskie dogadały się z PZW w sprawie „Opłaty krajowej” i używania zanęt. Wiemy, co ustalono

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wędkarze wciąż będą mogli stosować zanęty, planowany zakaz zniesiono.
Wędkarze wciąż będą mogli stosować zanęty, planowany zakaz zniesiono. 123rf/balakleypb
Jeszcze niedawno Wody Polskie i Polski Związek Wędkarski wyjaśniały sporne kwestie między stronami. Odmienne stanowiska przez dłuższy czas były kością niezgody. Dopiero w czerwcu pojawiło się światełko w tunelu, w efekcie negocjacji udało się porozumieć w dwóch z trzech kluczowych spraw. „Opłata krajowa” będzie dopracowywana, nastąpił powrót do wzoru umowy z 2019 roku, dodatkowo wycofano zakaz stosowania zanęt.

Spis treści

Spotkania i debaty przyniosły efekt

W marcu obie instytucje ustaliły, że należy podjąć dialog i popracować nad rozwiązaniami, które będą akceptowane przez użytkowników wód. Spotkania odbyły się, do porozumienia jednak przez dłuższy czas nie doszło. Wody Polskie broniły zmian, twierdząc, że wędkarze od lat postulują wprowadzenie opłaty krajowej i łowienie na wielu krajowych akwenach po uiszczeniu jednolitej kwoty. PZW z kolei zarzucał drugiej stronie brak konkretów i wyjaśnień ws. „Opłaty krajowej”.

Zmiany w opłatach, wycofanie zakazu stosowania zanęt

Zarówno Wody Polskie, jak i PZW, uznały, że program „Opłaty krajowej” wymaga dopracowania. W tej kwestii osiągnięto kompromis - powrót do poprzedniego wzoru umów rybackiego użytkowania.

Umowy przedłużające będą podpisywane w pierwotnej wersji dokumentu z 2019 roku, a te, które zostały już podpisane, będą aneksowane, przekazują Wody Polskie.

Wielu wędkarzy skuteczne łowienie ryb zawdzięcza odpowiednim zanętom. Zakaz ich stosowania miał wejść w życie 15 czerwca, jednak WP zniosły zapis, co nie ograniczy sezonu letniego.

- Zakaz stosowania zanęt, który miał przyczynić się do walki ze złotą algą, też został cofnięty. Naszym zdaniem, o czym przekonywaliśmy PGW Wody Polskie, takie działanie byłoby nieefektywne i pogrzebałoby sezon letni nad wodą dla wędkarzy – twierdzi Beata Olejarz, prezes PZW.

Czy nadajesz się na wędkarza? Rozwiąż nasz quiz: Co wiesz o łowieniu ryb?

W planach dalsze prace

Choć udało się porozumieć w kluczowych kwestiach, wciąż pozostają sprawy, nad którymi obie strony będą jeszcze debatować. Środowisko wędkarskie chce poruszyć temat konkursów oraz zwiększenia kar za przestępstwa i wykroczenia kłusownicze. Jak przyznaje PZW, konieczne są też rozwiązania, które ułatwią strażnikom SSR (Społeczna Straż Rybacka - przyp. red.) legalny dostęp do danych osobowych ukaranych.

Źródła: Wody Polskie, PZW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera