Co dalej z dopłatami do nawozów? „Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w zakresie rekompensowania skutków wzrostu cen energii”

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny padły pytania nie tylko o sytuację na rynku mięsnym. Pojawił się także wątek wydanej przez Komisję Europejską decyzji ws. rosnących cen energii i gazu, w której zabrakło deklaracji odnośnie dopłat do nawozów.
W trakcie VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny padły pytania nie tylko o sytuację na rynku mięsnym. Pojawił się także wątek wydanej przez Komisję Europejską decyzji ws. rosnących cen energii i gazu, w której zabrakło deklaracji odnośnie dopłat do nawozów. MRiRW
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wziął udział w VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny. Oprócz analizy rynku wołowiny, pojawiły się pytania o decyzję Komisji Europejskiej z 8 marca 2022 roku odnośnie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

Rolnicy muszą poczekać na dopłaty

Przypominamy, w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską 8 marca 2022 roku widać wyraźnie, że rolnicy zostali ujęci jako grupa potrzebująca wsparcia w obliczu kryzysu cenowego. Plan zawiera zakres działań, które mają być wprowadzone jako odpowiedź na rosnące stawki energii, a także zakłada uzupełnienie zapasów gazu na najbliższą zimę.

W informacji nie zanegowano dopłat do nawozów, co oznacza, że sprawa jest dalej otwarta. KE zadeklarowała, że dalej będzie analizować wszystkie możliwe opcje środków nadzwyczajnych w celu ograniczenia skutków wysokich cen. Oznacza to, że rolnicy wciąż mają szansę na dopłaty.

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – ocenił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Konkretne propozycje skierowane do KE

Szef resortu planuje szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby jak najszybciej móc uzyskać na nie zgodę KE. Wspomniał także o Europejskim Zielonym Ładzie i konieczności rewizji niektórych celów, np. kwestii wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał.

Problemy polskich hodowców

Podczas VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny w Warszawie najważniejszy punkt debat stanowią wyzwania, jakie stoją przed europejskim sektorem wołowiny. Dla polskich producentów istotne jest, jak unijne programy – Europejski Zielony Ład, strategia od pola do stołu czy plan strategiczny mogą wpłynąć na rozwój niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego.

Jeszcze niedawno unijni ministrowie w większości skrytykowali pomysł zakazu promocji mięsa czerwonego. Sektor wołowiny jest bowiem kluczowym elementem rolnictwa i warto pochylić się nad innymi problemami, np. cenami produkcji.

– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – zaznaczył Kowalczyk.

Resort rolnictwa zapewnia, że Europa ma zapasy żywności, które pozwolą zachować bezpieczeństwo żywnościowe, a przy okazji wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera