Co dalej z dopłatami do nawozów? „Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w zakresie rekompensowania skutków wzrostu cen energii”

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny padły pytania nie tylko o sytuację na rynku mięsnym. Pojawił się także wątek wydanej przez Komisję Europejską decyzji ws. rosnących cen energii i gazu, w której zabrakło deklaracji odnośnie dopłat do nawozów.
W trakcie VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny padły pytania nie tylko o sytuację na rynku mięsnym. Pojawił się także wątek wydanej przez Komisję Europejską decyzji ws. rosnących cen energii i gazu, w której zabrakło deklaracji odnośnie dopłat do nawozów. MRiRW
Udostępnij:
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wziął udział w VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny. Oprócz analizy rynku wołowiny, pojawiły się pytania o decyzję Komisji Europejskiej z 8 marca 2022 roku odnośnie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

Rolnicy muszą poczekać na dopłaty

Przypominamy, w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską 8 marca 2022 roku widać wyraźnie, że rolnicy zostali ujęci jako grupa potrzebująca wsparcia w obliczu kryzysu cenowego. Plan zawiera zakres działań, które mają być wprowadzone jako odpowiedź na rosnące stawki energii, a także zakłada uzupełnienie zapasów gazu na najbliższą zimę.

W informacji nie zanegowano dopłat do nawozów, co oznacza, że sprawa jest dalej otwarta. KE zadeklarowała, że dalej będzie analizować wszystkie możliwe opcje środków nadzwyczajnych w celu ograniczenia skutków wysokich cen. Oznacza to, że rolnicy wciąż mają szansę na dopłaty.

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – ocenił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Konkretne propozycje skierowane do KE

Szef resortu planuje szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby jak najszybciej móc uzyskać na nie zgodę KE. Wspomniał także o Europejskim Zielonym Ładzie i konieczności rewizji niektórych celów, np. kwestii wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał.

Problemy polskich hodowców

Podczas VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny w Warszawie najważniejszy punkt debat stanowią wyzwania, jakie stoją przed europejskim sektorem wołowiny. Dla polskich producentów istotne jest, jak unijne programy – Europejski Zielony Ład, strategia od pola do stołu czy plan strategiczny mogą wpłynąć na rozwój niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego.

Jeszcze niedawno unijni ministrowie w większości skrytykowali pomysł zakazu promocji mięsa czerwonego. Sektor wołowiny jest bowiem kluczowym elementem rolnictwa i warto pochylić się nad innymi problemami, np. cenami produkcji.

– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – zaznaczył Kowalczyk.

Resort rolnictwa zapewnia, że Europa ma zapasy żywności, które pozwolą zachować bezpieczeństwo żywnościowe, a przy okazji wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie