Co jedzą polskie bociany? Okazuje się, że coraz częściej śmieci. Kiedy wrócą do Polski z ciepłych krajów?

Justyna Madan
Justyna Madan
Bociany niedługo zaczną wracać do Polski. Co tutaj jedzą?
Bociany niedługo zaczną wracać do Polski. Co tutaj jedzą? pixabay.com
Na pytanie, co je bocian, pierwszym skojarzeniem, jakie prawdopodobnie pojawi się najszybciej będzie, to co znamy z dzieciństwa, czyli żaby. Okazuje się jednak, że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. - Żab jest zwyczajnie za mało, a tak naprawdę nawet w warunkach eksperymentalnych nigdy nie stanowią ulubionego dania bocianów – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Co zatem jedzą polskie bociany i kiedy możemy spodziewać się ich powrotu do kraju?

Spis treści

Populacja bociana w Polsce stale się zmniejsza, jest ich już mniej niż 50 tysięcy par (w 2022 roku było ich 47 tysięcy, w 2004 roku – 50 tysięcy). Jednak nasz kraj jest wciąż prawdziwą ostoją dla tego ptasiego drapieżnika, sprzyja mu nasz klimat i bioróżnorodność. W Polsce bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej.

Co jedzą bociany?

W diecie polskich bocianów, niestety łatwiej o znalezienie śmieci niż przysłowiowych żab. Skąd o tym wiadomo? Dzięki analizie niestrawionych resztek pokarmu, które bociany – podobnie jak ptaki drapieżne i sowy – wypluwają.

– Analiza wypluwek to bardzo pracochłonne zajęcie, wymagające specjalistycznej wiedzy o tym jak zachowują się resztki pokarmu po przejściu przez przewód pokarmowy bociana, jednak dostarcza niesamowitych wyników – wyjaśnia prof. Jerzy Karg z Uniwersytetu Zielonogórskiego, odpowiedzialny za opis składu diety z wypluwek.

Prof. Leszek Jerzak z tej samej uczelni podkreśla nieinwazyjność metody, zwłaszcza w porównaniu z przed laty praktykowanym zabijaniem ptaków i analizą ich żołądków, czy też ostatnio rozwijaną metodą wykorzystująca prowokowanie wymiotów.

Joachim Siekiera z Grupy Silesiana i dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, od lat zaangażowani w badania nad bocianem białym, zebrali wypluwki ze 117 gniazd bocianich położonych w południowej i południowo-zachodniej Polsce. Ich analiza uwypukliła niepokojącą rzecz, dotychczas opisaną dla populacji bociana białego żyjących w silnie przekształconych środowiskach Europy zachodniej. Otóż, w diecie ponad jednej trzeciej badanych par lęgowych znajdowano sztuczne odpady, z czego najwięcej było plastiku i filtrów papierosów.

- Można wręcz powiedzieć, że nasze wyniki są doprawdy alarmujące i wskazują na szeroko rozpowszechniony problem zanieczyszczenia środowiska przez odpady produkowane przez człowieka, nawet w obszarach wiejskich – mówi prof. Tryjanowski. – Przecież to, co bociany zjadają, odzwierciedla stan naszego środowiska, i te wyniki są wyraźnym sygnałem, że musimy działać na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń w środowisku.

Naturalnie, w diecie bocianów, jak podaje Uniwersytet w Białymstoku, znajdują się przede wszystkim „owady (głównie chrząszcze, koniki polne, szarańczę i świerszcze), dżdżownice, ryby, płazy, gady, małe ssaki (nornice, krety, ryjówki) i małe ptaki”.

Kiedy bociany przylatują do Polski?

Do Polski bociany przylatują zazwyczaj w marcu lub kwietniu, a odlatują w sierpniu i wrześniu, chociaż ze względu na zmiany klimatyczne nie można już przyjmować tego za pewnik. Czasem ociągają się z powrotem z ciepłych krajów, ale i zostają z nami odrobinę dłużej.

- Bociany budują gniazda głównie z gałęzi, a ich nieckę wykładają drobniejszym materiałem – słomą, perzem, sianem, a ostatnio także papierem, folią i niestety również śmiertelnie niebezpiecznymi dla nich sznurkami nylonowymi. Zwykle gniazda są wykorzystywane przez kolejne pokolenia i rozbudowywane przez dziesiątki lat – wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera