Czar dawnych Bronowic - wsi, którą rozsławiło "Wesele" Wyspiańskiego. Tak się tutaj żyło ponad 100 lat temu [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Chłopska rodzina przed chatą krytą strzechą we wsi Bronowice Małe, 1912 rok.
Chłopska rodzina przed chatą krytą strzechą we wsi Bronowice Małe, 1912 rok. Karol Chotek/ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Najsłynniejsze polskie wesele - którego uczestnicy stali się następnie bohaterami dramatu Stanisława Wyspiańskiego - odbyło się 123 lata temu. 20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim wzięli ślub poeta Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna, córka miejscowego gospodarza, po czym odbyła się zabawa weselna w podkrakowskich Bronowicach. Jak wyglądały tamte dawne Bronowice? O tym pozwalają się przekonać archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Prezentujemy je w naszej galerii.

Bronowice, dziś w granicach Krakowa, zyskały nadzwyczajną sławę, gdy jeszcze jako podkrakowska wieś zauroczyły artystów. Przybyszów urzekała tradycyjna zabudowa, folklor, zwyczaje. A przede wszystkim rozsławił tę wieś dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Przypomnijmy, że krakowskie Muzeum Etnograficzne w ostatnich latach dokonało digitalizacji zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z 2. połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Materiały fotograficzne zostały też poddane specjalistycznym pracom konserwatorskim.

Muzeum uruchomiło następnie serwis internetowy prezentujący ponad dwa tysiące niezwykłych i fascynujących zdjęć (www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl). Celem przedsięwzięcia było właśnie udostępnienie unikatowej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym - w postaci galerii online.

Zbiór został podzielony na sześć kolekcji, według autorstwa i terenu badań: Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza oraz materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.

Jak od początku podkreślają przedstawiciele muzeum, zdjęcia z tej galerii są udostępnione dla wszystkich, można je dowolnie pobierać i np. użyć do swoich projektów czy wydrukować, by powiesić na ścianie.

Z tej kolekcji wyłowiliśmy i prezentujemy zdjęcia przenoszące oglądającego w świat Bronowic, jakich już nie ma...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro