Czy są grzyby w Wielkopolsce? My wiemy!

Martin Nowak
Czy są grzyby w Wielkopolsce? My wiemy!
Czy są grzyby w Wielkopolsce? My wiemy! Tomasz Bolt
Większość grzybiarzy uważa, że lasy pękają w szwach od grzybów i przynoszą ich pełne kosze do swoich domów. Są też tacy, którzy wracają z niczym i mówią, że grzybów nie ma. Komu wierzyć? Czy są grzyby w Wielkopolsce? My wiemy!

W tym sezonie grzybiarze są podzieleni: jedni twierdzą, że grzybów jest wysyp, a inni że nie ma ich wcale. Jaka jest prawda i czy warto udać się do lasu? - Kilka razy już wróciłem z lasu z pustym koszykiem.  W miejscach gdzie zawsze rosły grzyby... teraz ich nie ma. Znalazłem jedynie kilka robaczywych - opowiada  pan Karol.

Według mężczyzny winę za to ponosi pogoda. Na początku sezonu było bowiem  ciepło, ale potem zbyt dużo spadło opadów deszczu. Dla pani Jolanty Ciesielskiej z Szamocin są to bzdury. Kobieta nigdy z lasu nie wychodzi z pustymi rękami.

- Wczoraj tylko spacerując po lesie nazbierałam cały kosz kurek. Wcześniej zbierałam kanie, kozaki i prawdziwki - mówi grzybiarka.

Według niej grzybów jest bardzo dużo. Mniej za to ludzi można spotkać w lesie, bo większość - jak dodaje - boi się kleszczy. - Kleszy jest naprawdę sporo. Zawsze jakiegoś przyniosę do domu.

W lasach - jak mówią grzybiarze - coraz więcej można spotkać też zrębów i straży leśnej, która wlepia mandaty. - Teraz już nigdzie nie można wjechać samochodem bądź skuterem do lasu. Grożą za to duże kary, dlatego ludzie rezygnują z grzybobrania - opowiada pan Karol.

W naszych lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. prawdziwki, maślaki, kanie. Teraz jest czas na podgrzybki. Ważne jest, aby niedoświadczeni grzybiarze nie pomylili jadalnych grzybów z trującymi. Nie raz grzyby są tak do siebie podobne, że nie trudno o pomyłkę.  

Grzyby jadalne - wyjaśnijmy - to te, które pod kapeluszem mają blaszki. Niestety, także niektóre z grzybów trujących także mają takie kapelusze. Dlatego najlepiej zbierać tzw. grzyby rurkowe, czyli te których spód kapeluszy jest gąbczasty.

Jedynym wyjątkiem wśród grzybów rurkowych jest borowik szatański. Sposobem na rozpoznanie tego wyjątkowo gorzkiego grzyba jest kolor spodu kapelusza (jest lekko różowy) oraz smak. Przy okazji warto również znać grzyby, które możemy jeść bez obaw.

Oto najpopularniejsze grzyby,  które występują w naszych lasach: borowik szlachetny ma duży, mięsisty kapelusz. Kapelusz brązowy, spód kapelusza lekko żółty. Smakowicie pachnie i świetnie smakuje. Rośnie pod świerkami, sosnami, bukami i dębami. Podgrzybek brunatny ma duży, ciemnobrązowy kapelusz, który od spodu ma żółtawy odcień. Ma dość gruby, walcowaty trzon. Rośnie najczęściej pod sosnami. Maślak zwyczajny ma kapelusz brązowy, szeroki pokryty lepką skórką. Trzon grzyba jest niski i jasnożółty. Można go spotkać pod modrzewiami. Kurka  (pieprznik jadalny) ma żółty kapelusz, czasem jasnopomarańczowy. Starsze mają kształt lejkowaty i postrzępione brzegi kapelusza, u młodych jest on podwinięty. Rośnie pod sosnami, świerkami, dębami, a także bukami.

 

Kalendarz grzybiarza

Borowiki występują od lipca do października (najwięcej jest ich we wrześniu i październiku). Podgrzybki pojawiają się już od czerwca i znaleźć można je nawet w październiku. Z kolei maślaki znajdziemy już od czerwca i również do października, ale najwięcej jest ich we wrześniu. Gąski są od lipca nawet do listopada, a ich wysyp przypada w październiku i listopadzie, więc jeszcze trochę trzeba za nimi poczekać. Jeśli chodzi o kurki pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień, wrzesień i październik. Kanie znajdziemy w lesie od czerwca do października. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy są grzyby w Wielkopolsce? My wiemy! - Głos Wielkopolski