Czy w Wielkanoc trzeba uczestniczyć we mszy? Zobacz, kiedy wypadają święta nakazane. Do kościoła nie tylko ze święconką

Redakcja Strefy Agro
Wierni powinni szczególnie przestrzegać świąt nakazanych, wtedy obecność na mszy jest obowiązkowa.
Wierni powinni szczególnie przestrzegać świąt nakazanych, wtedy obecność na mszy jest obowiązkowa. Marzena Bugała-Astaszow/Polska Press
Zbliża się Wielkanoc. W tym okresie istotna jest nie tylko Niedziela Wielkanocna, podczas której wraz z rodziną zjemy śniadanie. Dla katolików to szczególny okres, poprzedzony postem, refleksją, a następnie wiarą w życie i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wiele wierzących osób zastanawia się, które dni wymagają uczestnictwa we mszy świętej.

Spis treści

Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w kościele katolickim. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, obecnie trwa Triduum Paschalne. Okres świąteczny, także pod kątem wolnego w pracy, kończy się Poniedziałkiem Wielkanocnym. Kiedy trzeba iść do kościoła? Które święta są nakazane?

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? W sobotę święcenie pokarmów

Wielki Czwartek rozpoczął Triduum Paschalne, związany jest z Ostatnią Wieczerzą, gdzie Jezus ustanowił Eucharystię.

Wielki Piątek to pamiątka ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się mszy w kościele, mają miejsce liturgia i adoracja krzyża. Wierni muszą pamiętać o ścisłym poście – nie spożywa się mięsa, alkoholu, a posiłków powinno być trzy (jeden syty i dwa mniejsze). Z postu zwolnione są dzieci i osoby chore, trzeba jednak mieć na uwadze, że obowiązek wstrzymania się od potraw mięsnych dotyczy osób już od 14. roku życia.

Także Wielka Sobota wolna jest od mszy do popołudniowych godzin, wierni mają jedynie możliwość pójścia i poświęcenia pokarmów. Z kolei wieczorna Wigilia Paschalna może zastąpić niedzielną mszę.

W każdym z dni Triduum, choć warto pojawić się w kościele (do tego też zachęcają kapłani), brak obecności nie jest grzechem. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota nie są świętami nakazanymi.

W Niedzielę Wielkanocną obowiązkowo na mszy. Co z Poniedziałkiem Wielkanocnym?

Inaczej jest w przypadku Niedzieli Wielkanocnej. Jako najważniejsze święto zwana jest też Wielką Niedzielą lub Niedzielą Zmartwychwstania. Stanowi o istocie chrześcijaństwa, a wyższość życia nad śmiercią celebruje się od samego rana i rezurekcji.

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny, czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tego dnia wierni muszą pojawić się w kościele, jest to święto nakazane. Z kolei drugi dzień świąt, Poniedziałek Wielkanocny, już tego obowiązku nie nakłada. Choć oprócz polania się wodą w ramach śmigusa-dyngusa, warto uczestniczyć we mszy, pozostanie w domu nie będzie traktowane jako grzech.

W tym roku święta wielkanocne wypadają:

  • Wielki Czwartek – 28 marca,
  • Wielki Piątek – 29 marca,
  • Wielka Sobota – 30 marca,
  • Niedziela Wielkanocna – 31 marca,
  • Poniedziałek Wielkanocny – 1 kwietnia.

1 kwietnia obchodzimy również prima aprilis.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera