Definicja aktywnego rolnika. Kto dostanie dopłaty bezpośrednie od 2023 roku?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Już tylko ok. 3 miesiące dzielą rolników od kolejnego naboru wniosków o płatności bezpośrednie.
Już tylko ok. 3 miesiące dzielą rolników od kolejnego naboru wniosków o płatności bezpośrednie. pixabay.com
Znaczenie będzie miało to, czy dopłaty dla gospodarstwa przekraczały równowartości 5 tys. euro. Artykuł 24 projektu ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej mówi o tym, kto jest aktywnym rolnikiem i może otrzymywać dopłaty w latach 2023-2027.

Spis treści

O potwierdzeniu aktywności przez składającego wniosek o pieniądze dystrybuowane przez ARiMR głośno zrobiło się ostatnio przy okazji pomocy suszowej. W trakcie naboru wniosków zmodyfikowano zasady i wymogiem stało się potwierdzenie przez rolnika, że sprzedał swoje produkty za kwotę minimum 5 tys. zł we wskazanym okresie. Chodziło o potwierdzenie pozyskiwania przychodów z prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Polecamy też:Bez ekoschematów dopłaty w 2023 mogą być niższe o 30 proc. Trwają szkolenia

Również dopłaty bezpośrednie mają trafiać tylko do aktywnych rolników, czyli tych, którzy faktycznie wykonują ten zawód. Czy uproszczenie w postaci przyjętego progu ma jakiekolwiek szanse uszczelniać system? Zapraszamy do dyskusji.

Kto dostanie dopłaty bezpośrednie w 2023 roku? Znaczenie powierzchni

Art. 25. 1. ustawy o Planie Strategicznym o wspólnej polityce rolnej (Projekt z dnia 15 listopada 2022 r.) mówi o tym, że:

Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha.

Zatem tak, jak do tej pory minimalną powierzchnią, która uprawnia do wnioskowania o dopłaty, jest 1 hektar gruntów. Ponadto płatności bezpośrednie są przyznawane, jeżeli:

  • rolnik spełnia warunki do przyznania płatności związanych do zwierząt, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2*, lub płatności dobrostanowych i złożył wniosek o ich przyznanie oraz
  • łączna kwota płatności bezpośrednich, jakie miałyby zostać przyznane w danym roku temu rolnikowi, przed zastosowaniem kar i kar administracyjnych, wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.

Kto jest aktywnym rolnikiem? Równowartość płatności w euro

Bardziej postarać się będą musieli od 2023 roku ci, którzy dostają wyższe przelewy. Aktywny rolnik w myśl zapisów ustawy to z automatu ten, który w roku poprzedzającym składanie wniosków, otrzymał dopłatę o równowartości poniżej 5 tys. euro. Ci, którzy dostali wyższe płatności, powinni zapoznać się z kolejnymi zapisami ustawy.

Jeżeli pomoc jest przyznawana rolnikom aktywnym zawodowo, pomocy tej nie przyznaje się rolnikowi, który:

  • administruje portami lotniczymi, wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi,
  • świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

Są pewne wyjątki, nawet jeśli prowadzi wymienioną działalność:
1) działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub dokumentów z REGON lub

Rolnik może też udokumentować, że:

  • przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu lub
  • kwota płatności bezpośrednich przysługujących za dany rok wynosi co najmniej 5 proc. całości przychodów z działalności pozarolniczej.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Kolejna szansa na otrzymanie dopłat jest wtedy, gdy w przypadku, jeśli nie otrzymał płatności bezpośrednich za 2022 rok – suma:

  • iloczynu liczby kwalifikujących się hektarów posiadanych przez tego rolnika i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich za hektar za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz
  • iloczynu wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych liczby zwierząt posiadanych przez tego rolnika, które zostały zatwierdzone do płatności bezpośrednich w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich do zwierząt w zł na DJP za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy

– nie przekracza równowartości 5 000 EUR.

Podsumowując: gdy wszystkie uprawy i zwierzęta zgłaszane do płatności w 2023 roku (mimo braku otrzymania płatności w 2022 r.), nie przekraczają kwoty, która będzie równa 5 tys. euro, rolnik ma szansę na przyznanie płatności.

*1. Płatności związane z produkcją są przyznawane rolnikowi:
1) do powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika, na których uprawia w plonie głównym rośliny strączkowe na nasiona, rośliny pastewne, ziemniaki skrobiowe, buraki cukrowe, pomidory, chmiel, truskawki, len lub konopie włókniste;
2) do zwierząt gatunków: bydło domowe, owca domowa lub koza domowa.
2. Płatności związane z produkcją do powierzchni uprawy chmielu są przyznawane rolnikowi do powierzchni użytków rolnych, na których uprawia chmiel, położonych w rejonie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 69 ust. 2 pkt 3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.