Disco polo czy muzyka klasyczna? Czego słucha współczesny rolnik? Sprawdzili to naukowcy z Polskiej Akademii Nauk

OPRAC.: Redakcja
Czy to, jaki zawód wykonujemy ma wpływ na nasz gust muzyczny? Badacze z PAN twierdzą, że tak!
Czy to, jaki zawód wykonujemy ma wpływ na nasz gust muzyczny? Badacze z PAN twierdzą, że tak! pixabay.com/StockSnap/zdjęcie ilustracyjne
Socjologowie z Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a procesy kształtowania się stylów życia Polaków” sprawdzili, czego słuchają Polacy. Okazuje się, że wykonywany zawód ma wpływ na to, jakie piosenki wybieramy. Jaki styl króluje wśród rolników?

Pozycja i stanowisko mają wpływ na to, co leci w naszych głośnikach. Jak przekazują naukowcy z PAN, kierownik relaksuje się przy muzyce klasycznej, zaś rolnik i pracownik fizyczny wybierają disco polo.

Kto wziął udział w badaniach?

- Do udziału w nim zaproszono 40 rodzin z całej Polski reprezentujące różne kategorie społeczno-zawodowe: elity kulturalne, właścicieli poza rolnictwem, pracowników umysłowych średniego i niższego szczebla, robotników oraz rolników – czytamy na stronie Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej PAN.

Hierarchia klasowa uwidacznia się zwłaszcza jeśli chodzi o skrajne gatunki muzyczne. Osoby o wyższym statusie stawiają na muzykę poważną lub jazz, z kolei ci o niższym wyrażają upodobanie dla disco polo, muzyki pop czy rapu.

Klasyczna etiuda czy rytmy disco polo?

Badanie CAPI, przeprowadzone w 2019 roku, wskazało, że muzykę poważną lubi 26,6 proc. Polaków.

To też może Cię zainteresować

- Ten rodzaj muzyki najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści (50,9 proc. badanych), za nimi są właściciele firm (41,5 proc.), a w jeszcze mniejszym stopniu pracownicy umysłowi niższego szczebla (31,6 proc.). Najrzadziej muzyka poważna jest lubiana przez robotników niewykwalifikowanych (16,8 proc.) i rolników (12,7 proc.) – informuje serwis Nauka w Polsce.

Z kolei za disco polo opowiedziało się ponad 68 proc. rolników, 55,9 proc. właścicieli firm poza rolnictwem, zaś wśród specjalistów i kierowników wyższego szczebla zadeklarowało się tylko 27 procent.

Eksperci wskazują, że na nasze wybory największy wpływ mają status społeczny, wykształcenie i wpływ rówieśników. W znacznie mniejszym stopniu na kształt muzycznego gust oddziałują czynniki takie, jak płeć czy miejsce zamieszkania.

Źródło: IFiS PAN, Nauka w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera