Spis treści
Warunki naboru. Termin składania wniosków mija w tym roku
Wsparcie w zakresie odtwarzania potencjału produkcji rolnej pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 12. edycja interwencji kończy się 29 grudnia 2023 r., znaczenie ma kolejność składania dokumentów.
Z tych złożonych dotychczas wynika, że zainteresowani wsparciem ubiegają się już o dofinansowanie w wysokości blisko 2,4 mln zł, przekazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy rolników. Do pierwszej należą producenci, których gospodarstwa ucierpiały w skutek:
- suszy,
- deszczu nawalnego,
- wiosennych przymrozków,
- ujemnych skutków przezimowania,
- obsunięcia się ziemi,
- gradu,
- huraganu,
- lawiny,
- piorunów.
Z kolei druga grupa to hodowcy trzody chlewnej, którzy zostali poszkodowani przez wystąpienie afrykańskiego pomoru świń.
Warunki dofinansowania. Na to trzeba przeznaczyć pieniądze
Jak wskazuje sama nazwa interwencji, dopłatę trzeba przeznaczyć na odtworzenie potencjału produkcji. O dofinansowanie można się ubiegać, gdy klęski żywiołowe lub niekorzystne zjawiska pojawiły się w gospodarstwie w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch poprzednich lata. Chodzi m.in. o szkody w wieloletnich uprawach lub sprzęcie.
Straty muszą wynosić przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym odnotowano szkodę. Pod uwagę można wziąć również pięć lat poprzedzających rok wystąpienia straty – pomija się te, w których produkcja była najwyższa i najniższa, czytamy w oficjalnym komunikacie.
W przypadku wystąpienia ASF, o wsparcie mogą starać się hodowcy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Tu także szkoda musi wynosić przynajmniej 30 proc. posiadanej trzody.
Jaka wysokość szkód? To określi komisja
To, ile wyniosły szkody, szacuje powołana przez wojewodę komisja. Zakres kosztów do refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Przykłady – gdy w wyniku klęski żywiołowej zniszczona została maszyna, można otrzymać dofinansowanie na zakup nowej; gdy zniszczeniom uległ sad, pieniądze przeznaczone będą na odtworzenie nasadzeń.
Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń, informuje ARiMR.
Ile wyniesie pomoc? Tyle może dostać rolnik
Maksymalna pomoc wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych na jednego rolnika i jego gospodarstwo. Trzeba jednak pamiętać, że poziom dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych na realizację danej inwestycji.
Źródło: ARiMR