Dodatek osłonowy. Jeśli palisz w piecu, dostaniesz więcej. Gdzie złożyć wniosek? Jakie są limity i stawki pomocy?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł dodatku osłonowego przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.
Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł dodatku osłonowego przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. pixabay.com
W Dzienniku Ustaw 3 stycznia 2022 r. opublikowano Ustawę o dodatku osłonowym. Komu przysługuje? Ile pieniędzy wsparcia można dostać i wreszcie - gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Odpowiadamy na wszystkie te pytania zgodnie z zapisami ustawy. Podstawą jest limit przeciętnego miesięcznego dochodu na mieszkańca w gospodarstwie domowym.

Trwa nabór wniosków o dodatek osłonowy. "Będzie stanowił wsparcie państwa polskiego dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności i będzie wypłacany dwa razy do roku".

Złóż wniosek o dodatek osłonowy do końca stycznia 2022 lub później

- Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia - wyjaśniała minister Anna Moskwa. Czy potem ubieganie się o wsparcie nie będzie możliwe?

- Osoby, które nie złożą wniosku o dodatek osłonowy do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. - podała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska na jednej z konferencji prasowych.

- Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to zniweluje obecne wzrosty cen.

MOPS-y zachęcają do składania u nich wniosków o dodatek osłonowy. I tak np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie informuje, że od stycznia 2022 r. można składać wnioski o ustalenie prawa do dodatku osłonowego. W siedzibie ośrodka pracownicy czekają na formularze papierowe. Jest także możliwość przekazania wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP (wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Zgodnie z przyjęty przepisami dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Przy ustalaniu wysokości dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a  kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Dodatek osłonowy - stawki roczne 2022. Wyższe, jeśli mamy swój piec

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25% w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wówczas stawki roczne dodatku osłonowego wynoszą:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. i jest wypłacany w 2 równych ratach w terminie do 31 marca 2022 r. oraz do 2 grudnia 2022 r.

W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1, złoży wniosek o wypłatę dodatku osłonowego później niż na 2 miesiące
przed upływem tych terminów, dodatek osłonowy jest wypłacany jednorazowo, niezwłocznie po przyznaniu tego dodatku.

Wniosek o dodatek osłonowy - gdzie i kiedy złożyć?

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeśli wniosek złożymy przez internet, musi być potwierdzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniem z wykorzystaniem profilu zaufanego. Aby otrzymać dodatek osłonowy, wniosek należy złożyć do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.

---> Wzór wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po 31 października 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Ci, którzy nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Dodatek osłonowy - infolinia

- Od 4 stycznia 2022 r. będzie czynna specjalna infolinia dot. dodatku osłonowego - zapowiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. - Pod numerem +48 22 369 14 44 dzwoniący otrzymają profesjonalną pomoc w dni robocze – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 – poinformowała szefowa resortu.

Warto wiedzieć o dodatku osłonowym

Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Otrzymamy ją tylko w sytuacji odmowy przyznania dodatku osłonowego, uchylenia lub zmiany prawa do tego dodatku oraz rozstrzygnięcia w sprawie
nienależnie pobranego dodatku osłonowego wymagają wydania decyzji.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu dodatku osłonowego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, odbierając ten wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu dodatku osłonowego.

 • Dodatek osłonowy wypłacają gminy.
 • Wojewodowie przekazują dotacje gminom w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie państwa.
 • Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji co kwartał, w terminie do 15. dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał, z zastrzeżeniem ust. 4.
 • Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji na pierwszy kwartał 2022 r. w terminie do 15 lutego 2022 r.
 • Gminy otrzymują dotacje celowe z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku osłonowego, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dodatki osłonowe wynosi w 2022 r. – 4 700 000 000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro