Dopłaty dla rolników na nowych zasadach. Gospodarze pytali o punkty, nie tylko za dobrostan

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Także łubin wąskolistny może zyskać na popularności dzięki ekoschematom
Także łubin wąskolistny może zyskać na popularności dzięki ekoschematom Lucyna Talaśka-Klich
Na pytania Czytelników dotyczące wsparcia dla gospodarzy odpowiadają eksperci z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

1) Jakie będzie dodatkowe wsparcie dla rolników zajmujących się produkcją zwierzęca? Czy to prawda, że wielkość pomocy może być inna w zależności od województwa?
Rolnicy utrzymujący zwierzęta w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 r. będą mogli otrzymać kilka rodzajów wsparcia.

Zaprojektowano wsparcie dochodów związanych z produkcją do krów, młodego bydła, owiec i kóz. W przypadku wsparcia dochodów związanych z produkcją do krów i wsparcia dochodów związanych z produkcją do młodego bydła, pomoc jest regionalizowana. W przypadku województw, w których średnia wielkość gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej, tj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają co najmniej 3 szt. kwalifikujących się zwierząt. W pozostałych województwach do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają przynajmniej 1 szt. kwalifikujących się zwierząt.

Dodatkową formą wsparcia będzie tzw. ekoschemat - dobrostan zwierząt, zakładający dopłaty dla krów mlecznych, krów mamek, opasów, loch, tuczników, owiec, kóz, koni, kur niosek, kurcząt brojlerów, indyków z przeznaczeniem na produkcję mięsa.

W odniesieniu do świń i bydła zastosowanie ma system punktowy polegający na możliwości wyboru przez rolnika z katalogu poszczególnych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt, możliwych do realizacji w danym gospodarstwie. W przypadku pozostałych zwierząt zastosowany będzie system wariantowy - płatność będzie przysługiwała za realizację pakietu wymogów dla danego gatunku/grupy technologicznej zwierząt.

Realizowana będzie także interwencja pn. zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie. Celem tej interwencji jest zachowanie i gospodarcze wykorzystanie zasobów genetycznych zwierząt, hodowla zwierząt gospodarskich ras zachowawczych: krów, koni, owiec, świń i kóz. Pomoc przyznawana będzie rolnikom realizującym programy ochrony zasobów genetycznych kierowanych przez Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy.

2) Proszę o podanie przykładów - za co można dostać chociażby minimalną liczbę punktów w przypadku rolnictwa węglowego? A co jest najwyżej punktowane?
Warunkiem przystąpienia do ekoschematu rolnictwo węglowe jest uzyskanie co najmniej takiej liczby punktów (minimalna liczba), która odpowiada liczbie punktów jaką rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki (najwyżej punktowana - 5 pkt).

Przykład:

 • Gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha UR musi uzyskać minimalną liczbę punktów 12,5 pkt (2,5 ha * 5 pkt = 12,5 pkt).
 • Gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha UR musi uzyskać minimalną liczbę punktów 62,5 pkt (12,5 ha * 5 pkt = 62,5 pkt). Praktyki i przypisane do nich punkty za realizację:
 • ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt - 5 pkt;
 • międzyplony ozime/wsiewki śródpolne - 5 pkt;
 • opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia - wariant podstawowy - 1 pkt;
 • opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia - wariant z wapnowaniem - 3 pkt;
 • zróżnicowana struktura upraw - 3 pkt;
 • wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji - 2 pkt;
 • stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo - 3 pkt;
 • uproszczone systemy uprawy - 4 pkt;
 • wymieszanie słomy z glebą - 2 pkt.

3) Mam bydło opasowe. Za co mogę dostać punkty w tej produkcji? Chodzi mi o rolnictwo węglowe.
Mając bydło opasowe realizować można kilka praktyk w ramach tzw. rolnictwa węglowego. Są to: ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt, wymieszanie obornika na GO w ciągu 12 godzin od aplikacji oraz stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Jednakże posiadanie bydła nie wyklucza przystąpienia do innych praktyk. Trzeba poddać analizie, za jakie praktyki realizowane na danej działce będzie można otrzymać płatności.

4) Czy za świnie utrzymywane w cyklu otwartym dostanę punkty przekładające się na wyższe dopłaty?
Do płatności w ramach ekoschematu - dobrostan zwierząt kwalifikują się tuczniki: pochodzące od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu loch lub tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w siedzibie stada położonej nie dalej niż ok. 50 km od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki, w odniesieniu do których realizowany jest dobrostan tuczników.

To też może Cię zainteresować

5) Podobno uprawiając rośliny bobowate mogę dostać jakieś punkty. Jakie podstawowe warunki muszę spełnić, by cokolwiek zyskać? Proszę o przykłady.
Jeśli chodzi o uprawę roślin bobowatych to są one uwzględnione w ekoschemacie rolnictwo węglowe, w praktyce zróżnicowana struktura upraw. Wymagania w ramach praktyki to:

 • uprawa co najmniej 3 różnych upraw na GO w gospodarstwie, przy czym:
 • udział głównej uprawy w strukturze zasiewów nie przekracza 65% i udział najmniejszej uprawy, nie może być mniejszy niż 10%;
 • co najmniej 20% w strukturze zasiewów stanowią: uprawy gatunków roślin mających pozytywy wpływ na bilans materii organicznej w glebie (m.in. bobowate) oraz;
 • udział łącznie zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów nie przekracza 65%, oraz;
 • udział upraw mających ujemny wpływ na bilans materii organicznej w glebie (m.in. okopowe) nie przekracza 30%.

Rośliny bobowate również zostały ujęte w płatnościach bezpośrednich, związanych z produkcją:

a) roślin pastewnych - wsparcie to jest skierowane do wszystkich najczęściej uprawianych wysokobiałkowych roślin paszowych w Polsce. Płatnością może być objęte nie więcej niż 75 ha upraw roślin pastewnych w gospodarstwie. Rośliny objęte wsparciem m.in.: esparceta siewna; koniczyna (czerwona, biała, perska); lucerna (siewna, mieszańcowa); wyka siewna. Płatność przysługuje również w przypadku uprawy tych roślin w formie mieszanek. Uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Szacunkowa wysokość stawki: ok. 103 EUR/ha.

b) roślin strączkowych na ziarno - wsparcie wypłacane jest do zatwierdzonej powierzchni upraw (bez limitu) roślin strączkowych na ziarno. Płatność będzie przyznawane do uprawy najważniejszych roślin strączkowych, mających istotne znaczenie jako komponent do produkcji pasz treściwych. Pomocą objęta będzie uprawa następujących roślin (również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek): bobik; groch siewny; łubin (biały, żółty, wąskolistny); soja zwyczajna. Szacunkowa wysokość stawki: ok. 204 EUR/ha.

Informacji o szkoleniach na temat pomocy dla rolników, organizowanych przez KPODR, można szukać na stronach gmin oraz ośrodka www.kpodr.pl

6) Czy za stosowanie efektywnych mikroorganizmów mogę dostać dodatkowe punkty?
Ekoschemat: Biologiczna ochrona upraw polega na zastosowaniu na danej uprawie środka ochrony roślin zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne. Preparaty mikrobiologiczne muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zakłada się, że podstawą do uzyskania wsparcia będą dowody zakupu biologicznego środka ochrony roślin oraz wpisy w ewidencji zabiegów z której będzie wynikało m.in. na której działce został zastosowany środek ochrony roślin. Szacowana wysokość stawki: ok. 89,89 EUR/ha.

7) Interesuje mnie dopłata za dobrostan. Czy jest jakaś granica, wielkość stada, powyżej której nie ma płatności za dobrostan zwierząt?
Płatności w obrębie danej grupy technologicznej są przyznawane z zastosowaniem poniższych progów degresywności (nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach):

 • do 100 DJP - 100%
 • od 100-150 DJP - 75%
 • powyżej 150 DJP - brak płatności

Stawki płatności/liczba punktów zostały zróżnicowane ze względu na gatunek/grupę zwierząt oraz rodzaj praktyk. Chów i hodowla zwierząt w zależności od gatunku/grupy zwierząt charakteryzuje się bowiem odmienną wysokością i rodzajem ponoszonych kosztów oraz utraconych korzyści. Płatności na sztukę zwierzęcia mogą być dodatkowo powiększone o koszty transakcyjne, które stanowią częściową rekompensatę z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt lub pomniejszone ze względu na degresywność płatności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty dla rolników na nowych zasadach. Gospodarze pytali o punkty, nie tylko za dobrostan - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro