Dopłaty dla wielorodzinnych budynków. Rozpoczęcie ogólnopolskiego programu „Ciepłe Mieszkanie” zaplanowane na drugi kwartał 2022

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Oprócz dopłat na wymianę starych nośników ciepła, będzie można też starać się o wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Preferencyjne dofinansowanie obejmie zwłaszcza te gminy, które zmagają się z dużym zanieczyszczeniem smogowym.
Oprócz dopłat na wymianę starych nośników ciepła, będzie można też starać się o wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Preferencyjne dofinansowanie obejmie zwłaszcza te gminy, które zmagają się z dużym zanieczyszczeniem smogowym. Dariusz Gdesz/Gazeta Wrocławska/zdjęcie ilustracyjne
Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest zwłaszcza do mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy będą mogli zdobyć dofinansowanie na instalacje grzewcze. Rządowe działania mają wymiar nie tylko społeczny, ale też ekologiczny. Termomodernizacja zwiększy efektywność energetyczną i przyczyni się do eliminowania smogu. Według zapowiedzi, uruchomienie ma nastąpić w drugim kwartale 2022 roku.

"Ciepłe Mieszkanie" - kolejna z rządowych inicjatyw

Była mowa o „Czystym Powietrzu”, „Moim Cieple”, teraz pora na „Ciepłe Mieszkanie”. To kolejna z inicjatyw, skierowana do właścicieli domów, tym razem wielorodzinnych, np. bloków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada, że program wpłynie na kształtowanie dobrych nawyków – dbania o powietrze i formę energii.

Oprócz dopłat na wymianę starych nośników ciepła, będzie można też starać się o wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Ile wyniesie dofinansowanie w ramach "Ciepłego Mieszkania"?

Preferencyjne dofinansowanie obejmie zwłaszcza te gminy, które zmagają się z dużym zanieczyszczeniem smogowym. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreślił w rozmowie z PAP, że „podstawowa dotacja dla tych z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal”.

Trwają pilotażowe programy w trzech regionach Polski

Warto przypomnieć, że pilotaż programu ruszył w 2021 roku w trzech województwach – zachodniopomorskim, śląskim i dolnośląskim. Wnioski z prowadzonych inicjatyw są podstawą do przygotowywania ogólnopolskiego zakresu działań.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera