Spis treści
Dopłaty do zbóż sprzedanych po 15 kwietnia
Do tej pory na konta rolników trafiały dopłaty do zbóż sprzedanych do 14 kwietnia. 58 tysięcy rolników otrzymało już ok. 600 mln złotych pomocy w ramach I transzy.
- Od 4 sierpnia rozpoczynamy wypłatę pomocy tym rolnikom, którzy sprzedali pszenicę i grykę po 15 kwietnia, a przypomnę, że dopłata za tę pszenicę wynosi 3025 zł/ha - powiedział szef resortu rolnictwa.
II transza pomocy zbożowej obejmuje tych rolników, którzy sprzedali pszenicę oraz grykę między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 roku i złożyli odpowiednie wnioski o dopłatę.
Telus przypomniał, że senatorowie opozycji chcieli przegłosować poprawkę do nowelizacji budżetu, która zakładała mniejsze wsparcie finansowe dla polskich rolników. „Nasza bardzo mocna i zdecydowana postawa sprawiła, że senatorowie ostatecznie wycofali się z tej poprawki”, dodał minister.
Ile wynoszą dopłaty do pszenicy i gryki?
Dopłaty, które dostają rolnicy, mają częściowo zrekompensować straty spowodowane niskimi cenami rynkowymi i brakiem możliwości zbytu w związku z importem z Ukrainy.
Stawki dopłat prezentują się następująco:
- 3025 zł/ha – pszenica sprzedana w terminie 15 maja-15 lipca 2023,
- 2200 zł/ha – pszenica sprzedana w terminie 15 kwietnia-14 maja 2023,
- 875 zł/ha – gryka z upraw w woj. lubelskim i podkarpackim,
- 805 zł/ha – gryka z upraw w woj. małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim,
- 700 zł/ha – gryka uprawiana w pozostałych województwach.
Więcej czasu na wnioski o dopłatę? Apel izb rolniczych
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa z wnioskiem o przywrócenie terminu składania dokumentów o dopłatę do pszenicy. Wielu producentów nie zdążyło w terminie (tj. do 31 lipca 2023 r. – przyp. red.) przesłać wniosków i faktur ze względu na brak możliwości zrobienia tego w formie online.
Rolnicy, którzy otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę w końcu lipca i chcieli złożyć wnioski drogą elektroniczną zderzyli się z systemem elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który nie przyjmował wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. W wielu przypadkach było już za późno, żeby złożyć wniosek osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR. Rolnicy zostali pozbawieni możliwości złożenia wniosku, a co za tym idzie nie otrzymają również pomocy finansowej, naświetla problem KRIR.
Źródła: MRiRW, KRIR
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?