W ostatnią niedzielę tłumy mieszkańców powiatu lipskiego bawiły się podczas dożynek w Rzeczniowie. Święto plonów zgromadziły mnóstwo wystawców i zwiedzających.

Jak informuje Urząd Gminy w Rzeczniowie, w organizację tej imprezy zaangażowały się instytucje, stowarzyszenia i sołectwa z terenu tej gminy, ale też powiatu lipskiego, które przygotowały wieńce dożynkowe, a także stoiska prezentujące swoje walory.

Barwny korowód

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, który wyruszył spod Urzędu Gminy w stronę rzeczniowskiego stadionu. Na jego czele Kapela Bronka Machla, zaraz za nią poczty sztandarowe, gospodarze i starostowie dożynkowi oraz delegacje z wieńcami z poszczególnych gmin powiatu.

Tradycyjne obrzędy

Odprawiono polową mszę świętą, którą sprawowali: ks. Sylwester Chodyra, proboszcz parafii Rzeczniów oraz ksiądz kanonik Zbigniew Wypchło, proboszcz parafii Grabowiec. Tradycyjnie po zakończeniu Mszy Świętej, starostowie dożynkowi przekazali na ręce starosty Romana Ochyńskiego i wójta Rzeczniowa Karola Burka chleb, wypieczony specjalnie na tę okazję. Starościną tegorocznych dożynek była Joanna Kozak z Jelanki, a starostą Tomasz Glista z Grabowca.

Kolejnym punktem uroczystości był występ Zespołu Młodzieżowego „Znad Krępianki”, który zapoczątkował prezentacje gmin oraz obrzęd obśpiewywania wieców. Gminę Rzeczniów reprezentowały trzy delegacje z wieńcami z poszczególnych parafii. Parafię Rzeczniów reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczniowa, parafię Grabowiec - delegacja ze Starego Rzechowa i Rzechowa Koloni, a parafię Pasztowa Wola – Delegacja z Pasztowej Woli – Kolonii. Wieńce z gminy Rzeczniów obśpiewał Chór Rzeczniowiacy, który zaprezentował kilka utworów na scenie. Gminę Chotcza reprezentował Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Tymienianki” z Tymienicy. Gminę Lipsko reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Maruszowa. Gminę Sienno reprezentował Chór Międzypokoleniowy Grazioso, natomiast wieniec wykonały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kochanówki / Krzyżanówki.
Gminę Solec nad Wisłą reprezentował Zespół Śpiewaczy Powiślacy.

Potem głos zabrali też zaproszeni goście: Wicemarszałek Senatu RP – Pan Adam Bielan, Poseł na Sejm RP – Pan Andrzej Kosztowniak, Poseł na Sejm RP – Pani Anna Kwiecień, przedstawicielka Posła na Sejm RP Pana Leszka Ruszczyka – Pani Sylwia Łyżwa, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu – Pan Jan Bartosz, Przedstawicielka Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Marka Jurka – Pani Lucyna Wiśniewska.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Podczas wydarzenia odbył się Plenerowy Wiejski Klub Tańca oraz Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Lipskiego. Podczas pikniku twórcy, rękodzielnicy, a także stowarzyszenia i instytucje z terenu całego powiatu i Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg miały możliwość wystawienia stoiska promocyjnego i zaprezentowania swoich walorów.

Swoje stoiska zaprezentowały m.in.: Stowarzyszenie SENIOR, Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać, Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkońcach, Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie, TianDe Skarbnica Natury, Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu, Komenda Powiatowa PSP w Lipsku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Siennie oraz Lipsku, Koła Gospodyń Wiejskich Krzyżanówka, Maruszów, Krępa Kościelna, Jaworska Wola, Nadleśnictwo Marcule, PTTK i ZHP Lipsko, rękodzielnik Anna Glista, rzeźbiarze Maciej Nowek, Eugeniusz Cierluk, Jarosław Gryz i Grzegorz Tyrała. Swoje stoiska wystawiły też: Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Lipskiej, Gminny Ośrodek Kultury Sienno, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Lipsko. Za zabezpieczenie przeciwpożarowe imprezy odpowiadali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczniowie.

Energia na scenie

Na scenie grała Kapela Bronka Machla oraz Kapela Bielińska z wokalistką Agatą Sałatą. Wystapiła też solistka Emilia Burek. Wiezorem rozpoczęły się koncerty gwiazd. Jako pierwszy zaprezentował się zakopiański Zespół Krywań, z hitem „Szalała Szalała”. Następnie odbył się długo wyczekiwany koncert Arka Kopaczewskiego z zespołem, który bawił licznie zgromadzoną publiczność swoimi hitami, jak „Ona kocha mnie”, „Pierwszy Pocałunek”. Na scenie zaprezentował się również Kamil Brodowski, młody wokalista z Radomia. Potem do późnych godzin nocnych trwała zabawa plenerowa, a dla wszystkich bawiących się na dechach grał DJ Dymek.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

Dennis w radomskim klubie Explosion. Zagrał na zakończenie wakacji. Zobacz zdjęcia z imprezy!


POLECAMY RÓWNIEŻ:TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych
ZOBACZ TEŻ: Wieś Kaniosy w miesiąc po przejściu trąby powietrznej