Dzika ostoja przyrody tonie w śmieciach. 50 ton morskich odpadów wydobytych z rafy koralowej na Hawajach. Nie ma już miejsc bez plastiku?

Justyna Madan
Justyna Madan
Rafa koralowa Maro, z której usunięto tak wiele ton morskich śmieci, jest jedną z najbardziej zróżnicowanych raf na Hawajach. Skoro znaleziono tam tyle plastiku, czy oznacza to, że nie ma na świecie już miejsc, które nie są zanieczyszczone?
Rafa koralowa Maro, z której usunięto tak wiele ton morskich śmieci, jest jedną z najbardziej zróżnicowanych raf na Hawajach. Skoro znaleziono tam tyle plastiku, czy oznacza to, że nie ma na świecie już miejsc, które nie są zanieczyszczone? Unsplash.com/Canva
Prawie 50 ton morskich śmieci, w tym 39 ton sieci widm wyłowiono w zaledwie 15 dni przez wolontariuszy z północno-zachodnich Hawajów. Jak podaje Uniwersytet Hawajski, tony śmieci przygniatały rafy koralowe i zanieczyszczały plaże na północno-zachodnich hawajskich wyspach. Czy taki ogrom odpadów w regionie, który cieszy się niezwykłą bioróżnorodnością oznacza, że nie ma już na świecie miejsc, w których nie zalega plastik?

Zbieraniem śmieci zajęła się grupa studentów i absolwentów Uniwersytetu Hawajskiego oraz 16 nurków z organizacji non-profit Papahānaumokuākea Marine Debris Project (PMDP), którzy zebrali prawie 50 ton morskich odpadów z Papahānaumokuākea Marine National Monument.

Tony sieci widm przygniatają rafy koralowe na Hawajach

Rafy koralowe są nagromadzeniem obumarłych szkieletów wapiennych organizmów rafotwórczych, czyli organizmów roślinnych i zwierzęcych. Występują zazwyczaj masowo, tworząc kolonie. Rafy koralowe powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 st. C (Wikipedia).

Hawajscy wolontariusze zebrali aż 39 ton sieci widm z jednej rafy koralowej! Takie sieci to duże, splątane masy zagubionych lub porzuconych sieci rybackich. Mogą zaczepiać płytkie rafy koralowe, przytłaczając i rozbijając żywe kolonie koralowców. Sieci stanowią również zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich, w tym ryb, żółwi morskich, fok i ptaków.

- Z danych FAO wynika, że każdego roku w morzach i oceanach ginie lub zostaje porzuconych aż 640 000 ton sprzętu połowowego, co stanowi około 10 proc. całego plastiku w oceanach – informuje Fundacja Mare.

Organizacja dodaje, że „negatywny wpływ zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych na środowisko morskie znacznie wzrósł w drugiej połowie XX wieku, od kiedy to przemysł rybny na całym świecie coraz częściej stosował tworzywa sztuczne do produkcji lin, sieci i wszelkiego innego sprzętu rybackiego. Wykonane w taki sposób narzędzia połowowe po zagubieniu pozostają w środowisku morskim przez dziesiątki lat, wywierając negatywny wpływ na ekosystem – skonstruowane są bowiem z syntetycznych włókien o dużej odporności. Rozbicie ich na mniejsze cząstki w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak światło, oddziaływanie prądów, czy zniszczenia mechaniczne trwa nawet 600 lat”.

- Obserwowanie tego rodzaju akumulacji na tak małym obszarze wskazuje na skalę globalnego problemu z odpadami morskimi. Kamokuokamohoaliʻi jest jednym z najbardziej dziewiczych i odizolowanych miejsc na naszej planecie, a jeśli trafia tu tyle odpadków, to znaczy, że mamy problem – powiedział Kevin O’Brien, prezes PMDP i absolwent UH Mānoa.

Kto zamieszkuje rafę koralową? Te gatunki trzeba chronić

Rafa koralowa Maro, z której usunięto tak wiele ton morskich śmieci, jest jedną z najbardziej zróżnicowanych raf na Hawajach, obejmuje 37 gatunków koralowców. Znajduje się w Papahānaumokuākea Marine National Monument, ciągu odległych i niezamieszkanych wysp w łańcuchu wysp hawajskich o długości 1935 km. Zanieczyszczone rafy wspierają okoliczny, tętniący życiem ekosystem. Rafę zamieszkują m.in.:

  • foki,
  • żółwie morskie,
  • płaszczki,
  • rekiny,
  • wiele gatunków ryb.

Warto zaznaczyć, że wiele z tych zwierząt to gatunki endemiczne dla tego regionu. Hawajscy wolontariusze zapowiadają, że nie będzie to jednorazowa akcja, chcą bowiem regularnie sprzątać okolicę z morskich śmieci.

- Naszym celem jest kontynuowanie regularnych akcji sprzątania w przyszłości, aby utrzymać zdrowie raf koralowych i chronić niezliczone zwierzęta przed zaplątaniem i potencjalnymi obrażeniami lub śmiercią – zaznaczył dyrektor wykonawczy PMDP James Morioka.

Tak chronimy polskie morze. Akcja sprzątania Bałtyku z okazji World Cleanup Day

Z okazji World Cleanup Day Fundacja Mare zaprasza 17 września do sprzątania Bałtyku. Akcja potrwa w godzinach 12-16 w dwóch lokalizacjach:

  • Gdańsk Brzeźno, obok molo;
  • Gdynia Orłowo, obok molo.

- O tym, że plastik jest jednym z poważniejszych problemów, z jakimi zmaga się Morze Bałtyckie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wystarczy uważnie patrzeć pod nogi podczas spaceru po plaży, a problem widoczny jest gołym okiem – informuje Fundacja Mare.

Według danych HELCOM, na każdych 100 metrach plaży znaleźć można średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Plastik, który znajduje się na plaży, z dużym prawdopodobieństwem trafi także do morza, stwarzając zagrożenie dla środowiska.

- W większe odpady, takie jak sieci, żyłki, czy torebki foliowe, zaplątywać się mogą zwierzęta. Mniejsze (mikro- i nanoplastiki) są natomiast mylone przez stworzenia morskie z pożywieniem, a ponadto znacznie trudniej je ze środowiska usunąć. Konieczne jest więc zapobieganie przedostawania się tworzyw sztucznych do środowiska morskiego, jeśli chcemy by w przyszłości morze tętniło życiem – apeluje fundacja.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie