Spis treści
Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet krajowy wynosi 17,33 miliardów euro (mld euro), w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich, przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ekoschematy 2023. Nowość w dopłatach bezpośrednich
Dla rolników tegoroczny nabór obfituje w kilka nowości. Pojawiają się nie tylko definicja aktywnego rolnika czy zasada warunkowości, można też ubiegać się o płatności w ramach Schematu na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, czyli od dawna zapowiadanych ekoschematów. Nie są one obowiązkowe, ale w ramach realizacji inwestycji eko, można wpłynąć na wysokość przyznawanych dopłat.
Na liście znajduje się 6 pozycji:
- Obszary z roślinami miododajnymi;
- Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
- Biologiczną ochronę upraw;
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
- Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
- Dobrostan zwierząt.
Czytaj więcej: Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi
Czytaj więcej: Ekoschemat: Produkcja roślinna w systemie IPR
Czytaj więcej: Ekoschemat: Rolnictwo węglowe
Czytaj więcej: Ekoschemat: Dobrostan zwierząt
Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. Warunki płatności
W obliczu corocznego zagrożenia suszą, ekoschemat ma poprawić gospodarkę wodną, a także ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Dopłata za retencjonowanie wody przysługuje rolnikom, u których na trwałych użytkach zielonych wystąpiło zalanie lub podtopienie w okresie między 1 maja a 30 września, przez okres co najmniej 12 następujących po sobie dni.
Co istotne, płatność roczna przyznawana jest do powierzchni trwałych użytków zielonych. Jak wymienia ARiMR:
- zalanej lub podtopionej, przy czym zalanie lub podtopienie występuje, gdy stan wysycenia profilu glebowego wodą utrzymuje się na poziomie przynajmniej 80 proc. co najmniej przez 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności;
- położonej na działkach rolnych, na których jest realizowane jedno ze zobowiązań:
– wybrane warianty pakietów przyrodniczych w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 oraz analogicznych zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego 2023-2027,
– działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 oraz interwencji rolnictwa ekologicznego w ramach Planu Strategicznego 2023-2027,
– ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt. - która w danym roku została zalana lub podtopiona, co potwierdza wykaz działek wraz z danymi przestrzennymi tych działek oraz zalanego lub podtopionego obszaru na tych działkach sporządzany corocznie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy udostępnia Agencji wykaz działek zalanych lub podtopionych.
Źródło: ARiMR
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?