Gdzie na grzyby? Sprawdź, gdzie lepiej ich nie zbierać. W tych przypadkach grzybiarzom grożą ogromne grzywny, a nawet więzienie!

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nie po wszystkich lasach możemy swobodnie spacerować. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy będące własnością Skarbu Państwa stanowiące
Nie po wszystkich lasach możemy swobodnie spacerować. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy będące własnością Skarbu Państwa stanowiące Pawel Dubiel/ Polska Press
Dla niektórych grzybobranie może skończyć się wysokim mandatem, a w skrajnych przypadkach nawet więzieniem. Wystarczy, że podczas wyjścia do lasu nie będziemy przestrzegać określonych przepisów. Niejednokrotnie nie tylko początkujący, ale i grzybiarze z wieloletnim stażem zapominają o obowiązujących zasadach. Czego zatem nie wolno robić na grzybach i za co możemy dostać mandat? Przeczytaj także, kto i gdzie ma prawo sprzedawać grzyby oraz czy w polskich lasach obowiązuje limit zbierania grzybów.

Spis treści

Niektórych może to zdziwić, ale w lesie trzeba przestrzegać okrteślonego regulaminu. – Strażnicy leśni za niektóre wykroczenia nałożą do 500 zł mandatu, na drodze sądowej koszty mogą znacznie wzrosnąć. W 2021 roku prawie 5000 zł za wyrzucenie śmieci w lesie musiał zapłacić mieszkaniec Krakowa – możemy przeczytać na portalu strefaagro.pl.

Sprawdź w naszej galerii, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na grzyby.

– Sprawcy tego rodzaju wykroczeń muszą liczyć się z tym, że kary finansowe mogą być równie surowe – informują Lasy Państwowe.

Zbieranie grzybów a prawo. Grzybiarze często o nim zapominają

– Wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzybni i wzrostu owocników koźlarzy czy podgrzybków. Wiele osób z utęsknieniem czekało na tegoroczny wysyp owoców leśnego runa. Jednak kiedy już udamy się do lasu, dzierżąc w dłoniach koszyki, poszukując skarbów natury, nie zastanawiamy się nad prawnymi aspektami tego hobby. Niewiedza nie zwalnia z przestrzegania prawa – tłumaczy adwokat Aneta Sołtysik z Kancelarii Kupilas & Krupa, cytowana w przesłanym komunikacie.

Limit zbierania i sprzedaży grzybów. Te przepisy musisz znać zanim wybierzesz się do lasu!

Przebywając na terenie lasów Skarbu Państwa, nie musimy zasadniczo martwić się ograniczeniami co do ilości zbieranych grzybów czy owoców leśnych. Zbiór płodów runa leśnego dla celów przemysłowych jednakże wymaga już zawarcia umowy z nadleśnictwem.

– Mało kto jednak wie, że handlując grzybami, można narazić się na ryzyko kar finansowych – ostrzega ekspertka. I odsyła do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 roku w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy. § 4 stanowi, że grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu:

  1. wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach;
  2. pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone – atest uprawnia do sprzedaży towaru przez kolejne 48 godzin. Jest on całkowicie darmowy – aby go uzyskać, należy skontaktować się z klasyfikatorem i grzyboznawcą, którzy przejrzą zebrane okazy i wydadzą odpowiedni dokument.

Sołtysik wyjaśnia, że w konsekwencji oznacza to, że nie można sprzedawać grzybów przy drodze, a kto nie zastosuje się do tych zaleceń, może zostać ukarany grzywną. Dla tych, którzy mają mniej szczęścia w zbiorach lub zwyczajnie nie przepadają za grzybobraniami, argumentem przemawiającym za kupnem grzybów z legalnego źródła powinno być także zminimalizowane ryzyko zatrucia.

Kiedy jednak w zakupionych grzybach znajdziemy osobnika trującego, którego spożycie może skończyć się tragicznie, handlarz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wprowadzenie w obieg żywności szkodliwej dla zdrowia.

– W przypadku zatrucia grzybem kupionym od przydrożnego sprzedawcy, możemy dochodzić stosownych roszczeń czy to na podstawie odpowiedzialności kontraktowej (z tytułu zawarcia umowy sprzedaży), czy też odpowiedzialności deliktowej (z tytułu czynu niedozwolonego). Przepisy odnoszące się do odpowiedzialności deliktowej stanowią, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, a nadto sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę – wyjaśnia adwokat.

Nawet do 5 lat więzienia za zbieranie grzybów z „listy zastrzeżonej”! Co to za lista?

Sołtysik podkreśla, że płodów runa leśnego nie możemy bezkarnie zbierać m.in. na terenie rezerwatów czy parków narodowych. Podobnie jest w przypadku gatunków objętych ścisłą lub częściową ochroną. Wpadł wam w oko borowik korzeniasty lub opieńka torfowiskowa? Niestety, przygotowany z nich sos, może spowodować, że na długo zapomnicie o spacerach w lesie.

Kara za zebranie grzybów z „zastrzeżonej listy” wynosi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a szczegółowo mówi o tym art. 127a ustawy o ochronie przyrody: „Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Sprawdź w naszej galerii jak się zachować w lesie, żeby nie dostać mandatu!

W tych miejscach obowiązuje całkowity zakaz zbierania grzybów

Jeśli wejdziemy do lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa, który jest oznaczony tablicą z odpowiednim napisem, popełniamy wykroczenie.

– Właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu do lasu, oznaczając go tablicą z odpowiednim napisem. Możemy przebywać na terenie prywatnego lasu i zbierać grzyby lub owoce, tylko za zgodą właściciela – wskazuje mecenas Aneta Sołtysik.

Okazuje się, że nie po wszystkich lasach możemy swobodnie spacerować.

Stałym zakazem wstępu objęte są lasy będące własnością Skarbu Państwa, a stanowiące:

  1. uprawy leśne do 4 m wysokości;
  2. powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
  3. ostoje zwierząt;
  4. źródliska rzek i potoków;
  5. obszary zagrożone erozją.

Dodatkowo nadleśniczy w pewnych przypadkach również wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa – lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem przypadków określonych w pkt 1, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu”.

Nie po wszystkich lasach możemy swobodnie spacerować. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy będące własnością Skarbu Państwa stanowiące

Gdzie na grzyby? Sprawdź, gdzie lepiej ich nie zbierać. W ty...

Jak poruszać się po lesie?

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach przewiduje szereg ograniczeń w korzystaniu z nich. Warto wiedzieć, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi lub odpowiednio oznakowanymi drogami leśnymi. Parkować możemy także wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i oznakowanych.

Amatorów jazdy konnej z kolei z pewnością zainteresuje fakt, że przejażdżki w lesie dopuszczalne są jedynie drogami leśnymi, wyznaczonymi przez nadleśniczego. Ponieważ imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu, to przed uroczystym świętowaniem udanych zbiorów musimy poprosić o zgodę, np. w nadleśnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie na grzyby? Sprawdź, gdzie lepiej ich nie zbierać. W tych przypadkach grzybiarzom grożą ogromne grzywny, a nawet więzienie! - Strefa Biznesu

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mówię jak jest
Nasze "prawo" już tak "wspaniale się rozwija" , że chyba niedługo

już w lesie zaczną stawiać swoiste "znaki drogowe" i czają[wulgaryzm]h

się strażników leśnych do karania mandatami. Tak się rozwijają

u nas "swobody" obywateli.
M
Mówię jak jest
"Niewiedza nie zwalnia z przestrzegania prawa". Otóż to !

Wystarczy tylko często i wielokrotnie zmieniać "prawo" i ...

już mamy "nie znają[wulgaryzm]h prawa" , których możemy dowolnie szantażować i karać. Oto właśnie chodzi! WSZYSCY są

"przestępcami" , nawet o tym nie wiedząc.
c
cxv
Kanalie rządzą Polską i nawet grzybów nie pozwalają zbierać, ale w kraju rządzonym przez nienormalnych ludzi to nie jedyny rzecz która jest nienormalna.
..//..
//''Większość afer i grzechów Platformy Obywatelskiej została przez media przemilczana, bądź zbagatelizowana. Podczas prezentacji komitetu honorowego kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta w 2010 roku Andrzej Wajda w swoim wystąpieniu mówił: „To jest wojna domowa, to jest walka o wszystko!(…) Możemy mieć przyjaciół w TVN, wspiera nas też druga prywatna telewizja.”//
P
POLAK
Jak to mawiało się za PRL'u, wszystkich nas nie zamkniecie - DYKTATURO CIEMNIAKÓW.
l
lola
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

Ocho ! "z Niemodlina" wrócił z saksów w Niemczech . Tym razem troszku pracowałeś -hydrauliku albo tylko kradłeś ?

O
Opolanin
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

22 sierpnia, 12:48, Op:

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

22 sierpnia, 13:11, Z Niemodlina:

Zadłużenie względem PKB wynosi obecnie ok. 48%, wobec 53% w 2013r. kiedy szajka PO-PSL przeprowadziła skok na OFE gdyż zadłużenie zbliżało się do konstycujnego progu 55%.

22 sierpnia, 13:43, Opolanin:

Powielasz szkodliwy mit o ocenie zadłużenia względem PKB. A wiesz dlaczego? Bo pomijasz wszelkie pozostałe aspekty, które należy tutaj również wziąć pod uwagę. Przede wszystkim na PKB wpływ mają dwa podstawowe czynniki - konsumpcja i inwestycje. Przy zachowaniu równowagi między nimi można ew. próbować Twojego uproszczenia, ALE: ta równowaga była za rządów PO-PSL, inwestycje goniły inwestycje, nie było tak rozpasanej konsumpcji jak obecnie. PiS ściął inwestycje o kilkadziesiąt procent, napożyczał kasy plus stale uskutecznia tzw. dodruk pieniądza, i rzucił tę kasę na rynek. Wywindował w ten sposób historyczną inflację i stymuluje ciągle rosnącą konsumpcję. W ten sposób Twój argument pada.

PS. A z tym OFE to już się tylko ośmieszyłeś/aś. Może doczytaj lepiej.

22 sierpnia, 19:22, z Niemodlina:

Co za bzdury, inwestycje za PO-PSL i 15% bezrobocia i POnoć brak inwestycji za PiS i 5% bezrobocia mimo kilkuset tysięcy Ukraińców na rynku pracy w ostatnim roku, a o historycznej inflacji to sobie POczytaj jaka była na początku lat 90-tych gdy idol Platformy i jej wyznawców Balcerowicz wprowadzał "reformy".

Nie ma co dyskutować, PiS to jednak stan umysłu.

O
Op
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

22 sierpnia, 12:48, Op:

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

22 sierpnia, 13:11, Z Niemodlina:

Zadłużenie względem PKB wynosi obecnie ok. 48%, wobec 53% w 2013r. kiedy szajka PO-PSL przeprowadziła skok na OFE gdyż zadłużenie zbliżało się do konstycujnego progu 55%.

22 sierpnia, 13:43, Opolanin:

Powielasz szkodliwy mit o ocenie zadłużenia względem PKB. A wiesz dlaczego? Bo pomijasz wszelkie pozostałe aspekty, które należy tutaj również wziąć pod uwagę. Przede wszystkim na PKB wpływ mają dwa podstawowe czynniki - konsumpcja i inwestycje. Przy zachowaniu równowagi między nimi można ew. próbować Twojego uproszczenia, ALE: ta równowaga była za rządów PO-PSL, inwestycje goniły inwestycje, nie było tak rozpasanej konsumpcji jak obecnie. PiS ściął inwestycje o kilkadziesiąt procent, napożyczał kasy plus stale uskutecznia tzw. dodruk pieniądza, i rzucił tę kasę na rynek. Wywindował w ten sposób historyczną inflację i stymuluje ciągle rosnącą konsumpcję. W ten sposób Twój argument pada.

PS. A z tym OFE to już się tylko ośmieszyłeś/aś. Może doczytaj lepiej.

22 sierpnia, 19:22, z Niemodlina:

Co za bzdury, inwestycje za PO-PSL i 15% bezrobocia i POnoć brak inwestycji za PiS i 5% bezrobocia mimo kilkuset tysięcy Ukraińców na rynku pracy w ostatnim roku, a o historycznej inflacji to sobie POczytaj jaka była na początku lat 90-tych gdy idol Platformy i jej wyznawców Balcerowicz wprowadzał "reformy".

Ty jesteś stanem umysłu, jak każdy pisowiec wróżysz z kart, szklanej kuli, fusów, wosku, co by było gdyby. Wszyscy są źli, Balcerowicz zły, tylko nie widzisz tego co zero, kaczka i maciora robią z tym krajem. Dlatego to właśnie tacy jak Ty powinni płacić za te długi które robią, za te ściemy pinokia który śmie coś krzyczeć dzisiaj o sprzedaży majątku publicznego a sam ruskim chciał puścić azoty tarnów. Za przekręt Orlenu i sprzedaż Lotosu z olbrzymią stratą. To fakty a nie wasze wróżenie co by było gdyby. Fakty to olbrzymie długi poza budżetem.

z
z Niemodlina
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

22 sierpnia, 12:48, Op:

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

22 sierpnia, 13:11, Z Niemodlina:

Zadłużenie względem PKB wynosi obecnie ok. 48%, wobec 53% w 2013r. kiedy szajka PO-PSL przeprowadziła skok na OFE gdyż zadłużenie zbliżało się do konstycujnego progu 55%.

22 sierpnia, 13:43, Opolanin:

Powielasz szkodliwy mit o ocenie zadłużenia względem PKB. A wiesz dlaczego? Bo pomijasz wszelkie pozostałe aspekty, które należy tutaj również wziąć pod uwagę. Przede wszystkim na PKB wpływ mają dwa podstawowe czynniki - konsumpcja i inwestycje. Przy zachowaniu równowagi między nimi można ew. próbować Twojego uproszczenia, ALE: ta równowaga była za rządów PO-PSL, inwestycje goniły inwestycje, nie było tak rozpasanej konsumpcji jak obecnie. PiS ściął inwestycje o kilkadziesiąt procent, napożyczał kasy plus stale uskutecznia tzw. dodruk pieniądza, i rzucił tę kasę na rynek. Wywindował w ten sposób historyczną inflację i stymuluje ciągle rosnącą konsumpcję. W ten sposób Twój argument pada.

PS. A z tym OFE to już się tylko ośmieszyłeś/aś. Może doczytaj lepiej.

Co za bzdury, inwestycje za PO-PSL i 15% bezrobocia i POnoć brak inwestycji za PiS i 5% bezrobocia mimo kilkuset tysięcy Ukraińców na rynku pracy w ostatnim roku, a o historycznej inflacji to sobie POczytaj jaka była na początku lat 90-tych gdy idol Platformy i jej wyznawców Balcerowicz wprowadzał "reformy".

O
Opolanin
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

22 sierpnia, 12:48, Op:

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

22 sierpnia, 13:11, Z Niemodlina:

Zadłużenie względem PKB wynosi obecnie ok. 48%, wobec 53% w 2013r. kiedy szajka PO-PSL przeprowadziła skok na OFE gdyż zadłużenie zbliżało się do konstycujnego progu 55%.

Powielasz szkodliwy mit o ocenie zadłużenia względem PKB. A wiesz dlaczego? Bo pomijasz wszelkie pozostałe aspekty, które należy tutaj również wziąć pod uwagę. Przede wszystkim na PKB wpływ mają dwa podstawowe czynniki - konsumpcja i inwestycje. Przy zachowaniu równowagi między nimi można ew. próbować Twojego uproszczenia, ALE: ta równowaga była za rządów PO-PSL, inwestycje goniły inwestycje, nie było tak rozpasanej konsumpcji jak obecnie. PiS ściął inwestycje o kilkadziesiąt procent, napożyczał kasy plus stale uskutecznia tzw. dodruk pieniądza, i rzucił tę kasę na rynek. Wywindował w ten sposób historyczną inflację i stymuluje ciągle rosnącą konsumpcję. W ten sposób Twój argument pada.

PS. A z tym OFE to już się tylko ośmieszyłeś/aś. Może doczytaj lepiej.

A
Alicja
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

Patologia z po - psl chciała lasy prywatyzować, a patologia pis te lasy wycina w pień i sprzedaje do Chin, nie wiem co lepsze?🤔

Z
Z Niemodlina
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

22 sierpnia, 12:48, Op:

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

Zadłużenie względem PKB wynosi obecnie ok. 48%, wobec 53% w 2013r. kiedy szajka PO-PSL przeprowadziła skok na OFE gdyż zadłużenie zbliżało się do konstycujnego progu 55%.

O
Op
22 sierpnia, 11:53, z Niemodlina:

Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.

Antypolski rząd to jest teraz, bo jak inaczej nazwać kogoś kto zadłuża nie tylko obecne pokolenie Polaków, ale również przyszłe. Rządy PO nie były idealne, ale przynajmniej nie były aż tak złodziejskie, więc o zgrozo te wszystkie długi musimy spłacać jak wszyscy Polacy, a powinni to robić tacy jak Ty.

z
z Niemodlina
Te przepisy obowiązują już od dawna, w Polsce można spokojnie zbierać grzyby bez większych ograniczeń, w Niemczech za zebranie powyżej 2kg grzybów grozi 500 euro kary, we Francji nawet areszt, ale to nie wszystko, patologia z PO i PSL w roku 2013 próbowała zmienić zapisy w Konstytucji ( zabrakło 5 głosów ) by umożliwić prywatyzację Polskich Lasów Państwowych, jestem przekonany, że gdyby o zgrozo ta antyPOlska banda znowu miała wpływ na losy naszej Ojczyzny to wróci do tych zamiarów i wtedy dopiero zobaczycie jak to jest, jak będziecie chcieli wybrać się na grzyby a zobaczycie płot i furtkę zamkniętą na kłódkę.
S
Stary grzyb
Tak to właśnie wygląda. Za PISowskiej władzy nie można nawet grzybów zbierać bo grozi więzienie!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro