Gdzie są te bociany? Czy wracające do kraju ptaki rzeczywiście zwiastują ocieplenie? Z ruchu bocianów wynika, że ta wiosna będzie „dziwna”

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Bociany nie zawsze gniazdowały w wiejskich zagrodach. Przed wiekami, dziś dobrze znane ptaki, stroniły od ludzi, gnieżdżąc się w zagłębieniach skalnych lub na drzewach rosnących z dala od naszych siedzib. Obecnie też nie wszystkie bociany mają swoje gniazda. Osobniki, które straciły lęg lub niedojrzałe często koczują w zagajnikach otoczonych łąkami lub na samotnych drzewach.Źródło: National Geographic
Bociany nie zawsze gniazdowały w wiejskich zagrodach. Przed wiekami, dziś dobrze znane ptaki, stroniły od ludzi, gnieżdżąc się w zagłębieniach skalnych lub na drzewach rosnących z dala od naszych siedzib. Obecnie też nie wszystkie bociany mają swoje gniazda. Osobniki, które straciły lęg lub niedojrzałe często koczują w zagajnikach otoczonych łąkami lub na samotnych drzewach.Źródło: National Geographic pixabay.com
Chociaż z różnych miejsc Polski docierają już sygnały o pierwszych bocianach pojawiających się w gniazdach, to tak naprawdę nie możemy mieć pewności, że są to osobniki, które rzeczywiście odleciały na zimę do Afryki. Z ruchu bocianów wynika, że będzie to dziwna wiosna. – Coraz częściej zdarza się, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski, zoolog i badacz bocianów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

By być pewnym, co za ptak zajmuje gniazdo, powinien on być oznakowany tradycyjną obrączką ornitologiczną lub – jeszcze lepiej – zaopatrzony w nadajnik GPS. W tym drugim przypadku nie musimy ptaka widzieć w gnieździe, bo sygnał o jego obecności dociera poprzez satelity.

Zobacz: Ciekawostki o bocianach. To musisz wiedzieć!

Wspólnie z grupą ornitologiczną SILESIANA, pod kierownictwem Joachima Siekiery, realizowane są projekty badawcze dotyczące wędrówek bocianów. Już ponad 120 ptaków zostało zaopatrzonych w nadajniki i stąd wiadomo, co się z nimi dzieje.

Gdzie odlatują bociany na zimę?

Analiza sygnałów z nadajników nie pozostawia złudzeń, jest spore opóźnienie w terminie wędrówki. Kilka dni temu pierwszy obserwowany ptak przeleciał Morze Czerwone i jest w Izraelu, kilka szykuje się już do przelotu w Egipcie, ale zasadnicza część populacji wciąż jest w Sudanie i Czadzie, a maruderzy są nawet jeszcze na północy RPA.

W wielu krajach ludzie już z niecierpliwością oczekują bocianów symbolizujących szczęście i przyjście wiosny. A tych ciągle nie ma. Trudno też określić, kiedy dotrą do Europy, bo przecież do pokonania Afryki ptaki te potrzebują kilku tygodni.

- Akurat miałem okazję przejechać sporą trasę, od Serbii poprzez Węgry, południową Słowację i Czechy, aż do Polski. Widziałem dziesiątki bocianich gniazd i wszystkie jeszcze bez właścicieli. Cóż, należy uzbroić się w cierpliwość, ale sądząc po tym, jak ptaki zachowują się w Afryce, to będzie to dziwny sezon – mówi prof. Piotr Tryjanowski.

Zoolog dodaje, że na początku zapewne dotrą pierwsze osobniki, swoista bociania forpoczta, a dopiero znacznie później główna fala migrantów. – Może się okazać, że bociany nie zdążą dolecieć ani na św. Józefa (19 marca), kiedy to tradycyjnie ich oczekiwano, ani w pierwszy dzień wiosny (21 marca) i zapewne przyjdzie nam poczekać z obserwacjami bocianów aż do Wielkanocy – tłumaczy profesor.

Jak podaje National Geographic, „odchylając głowę, bocian pozdrawia innego osobnika lub zaleca się do samicy”. Więcej ciekawostek na temat tych niezwykłych ptaków znajdziecie w galerii.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie