Spis treści
- Żurawie co roku zakładają swoje gniazda w tym samym miejscu. Budują je na niedostępnych mokradłach, tam, gdzie woda jest płytka. Pokaźnych rozmiarów gniazdo (kopiec o średnicy dochodzącej do 1 metra) zbudowane jest z roślin dostępnych na danym terenie – wyjaśniają Lasy Państwowe.
Zobacz: Ciekawostki o żurawiach
Szary elegant z pióropuszem i czerwoną plamą
Taki właśnie jest żuraw. Głównie szary w swoim upierzeniu, z czarną szyją i czołem, czerwoną plamką na potylicy i pióropuszem na kuprze, który wcale nie jest ogonem, bo ogon znajduje się pod spodem.
Żuraw wraca do Polski już w lutym, nawet jeśli nie uda nam się go zobaczyć, to jest duża szansa, że go usłyszymy, ponieważ jego śpiew, zwany klangorem niesie się na wiele kilometrów. A skoro ptaki te planują powrót z zimowiska już w lutym, są jednocześnie jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.
- Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem. W ten sposób zmniejszają opór powietrza podczas lotu. Ptaki frunące na czele klucza stale się wymieniają z ptakami z końca. W trakcie lotu ptaki się nieustannie nawołują – podają Lasy Państwowe.
Niczym nie pogardzi
To ptak, który jest właściwie wszystkożerny. W jego menu znajdują się o owoce i nasiona, jak i zielone części roślin, bezkręgowce, czy drobne kręgowce.
Ponadto żuraw ma bardzo przydatną umiejętność, potrafi dostosować swoją dietę do panujących aktualnie warunków.
W Polsce spotkamy te ptaki w wielu miejscach. Najchętniej osiedlają się na bagnach i torfowiskach, dlatego chętnie jedzą też chociażby żaby czy liście i korzenie roślin wodnych, oraz robaki.
Niezwykły taniec żurawia
To właśnie z tańca słyną te dostojne ptaki. Tańcu, który jest skomplikowany i wcale nie jest jedynie podejściem do rozpoczęcia godów. Żurawie po prostu lubią sobie potańczyć na przykład dla zabawy, chociaż taniec ma ogromne znaczenie w ich życiu, służy też do obrony i rozmnażania właśnie.
- Żurawie są bardzo społecznymi ptakami. Żyją w stadach, które potrafią liczyć setki osobników. Stąd, aby nie dochodziło do konfliktów, ptaki musiały wypracować umiejętności komunikowania się między sobą. Zaobserwowano co najmniej 90 różnych zachowań u żurawi różnych gatunków – dodają LP.
I tak, taniec pomaga młodym żurawiom w nawiązywaniu kontaktów i uczeniu się życia społecznego. Dorosłe osobniki oczarowują w ten sposób potencjalną partnerkę. A jeśli partnerkę jej ma, to nie przestaje się o nią starać, bo tańcem chce jej zaimponować, pokazać, że jest dla niej idealnym partnerem do życia. To bardzo ważne, bo żurawie zazwyczaj spędzają całe życie z jednym partnerem.
A jak wygląda taki taniec? To mieszanka podskoków, ukłonów, podlatywania, machania skrzydłami, a nawet marszu z rozpostartymi skrzydłami. Do tego dochodzi podrzucanie w górę patyków, czy trawy. Do tego dochodzi śpiew, czyli klangor. Nie jest to więc byle co, a skomplikowany układ, który może w jednej chwili odmienić życie nawet kilku żurawi.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?