Gorliccy rolnicy na proteście w Jaśle. Wszyscy pod jednym hasłem: stop niszczeniu polskiego rolnictwa

Halina Gajda
Bogdan Hućko, Marek Dybaś/Fakty Jasielskie
Ponad setka rolników z jasielskiego, ale także gorlickiego i tarnowskiego wzięła dzisiaj udział w proteście, który odbył się w Jaśle. Kawalkada ciągników wyjechała sprzed trzcinickiego cmentarza. Miejsce to nie było przypadkowe. Piotr Kędzior, który był koordynatorem akcji, mówi o nim wprost: rolnictwo umiera, a rolnik jest już na kolanach i tak podąża do bankructwa.

Potężne, nowoczesne rolnicze maszyny, ale też te mniejsze, które można spotkać również w wielu gospodarstwach na terenie Gorlickiego – wszyscy, jak równy z równym wyruszyli dzisiaj przed południem z Trzcinicy do Jasła. Wszyscy pod jednym hasłem: stop niszczeniu polskiego rolnictwa.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny – czytamy w komunikacie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

I dalej: nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP.

Zboże potaniało, ale chleb już nie

Piotr Kędzior organizator protestu w Jaśle przedstawia sprawę jeszcze dosadniej: mamy umierać ratując kogoś innego.
- Trzeba wszystko wypośrodkować - podkreśla. - Jeżeli Unia Europejska proponuje nam obniżenie stosowania pestycydów i środków chemicznych o 30 procent, to przedstawiciele UE powinni się zastanowić, jak dorównać nam. Niech najpierw Niemcy, Holendrzy, Francuzi zastosują się do tego. Wtedy będziemy startować z równego pułapu – dodaje.

Kolejna sprawa, którą podnosi, to oczywiście kwestia importu artykułów i płodów rolnych z Ukrainy.

- Żywność z Ukrainy, zboże - te wszystkie produkty należą do oligarchów, którzy wykupili tysiące hektarów na Ukrainie. Są to ludzie związani z Brukselą i on i chcą decydować o życiu Polaków.

Najbardziej ucierpią nasi rolnicy. Zrujnuje się nas. Dzisiaj pszenica kosztuje od 600 do 700 złotych za tonę. W ubiegłym roku kosztowała 1400 złotych, a chleb nie potaniał. Coś więc jest nie tak – komentuje.

Wspólnie, choć z różnych powiatów

Do Trzcinicy przyjechali nie tylko rolnicy z powiatu jasielskiego, ale też z Czermnej, Szerzyn oraz Biecz czy Gorlic. Jeden z naszych przedstawicieli pojechał do Jasła z ciągnikiem zamocowanym na platformie lawety drogowej. Pojazd obłożyły belami siana.

- Jestem małym rolnikiem, ale chciałbym dalej prowadzić gospodarstwo. Tymczasem polityka jest taka, żeby najlepiej nic nie robić, żeby nic się nie opłacało – mówi.

Współpraca: Bogdan Hućko/Fakty Jasielskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro