Ile ton z hektara dał rzepak i jęczmień podczas żniw 2023? Te odmiany według COBORU plonowały najlepiej

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Poniżej znajdziesz tabele z danymi uzyskanymi przez COBORU
Poniżej znajdziesz tabele z danymi uzyskanymi przez COBORU Agata Wodzień-Nowak
Tegoroczne żniwa praktycznie za nami. Zboże i rzepak trafiły do silosów lub skupów. Mimo suszy w wielu miejscach kraju rolnicy są zadowoleni z wielkości plonu, większe zastrzeżenia budzi jakość ziarna. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych. Które odmiany jęczmienia i rzepaku dały najlepszy plon?

Spis treści

Pogoda najpierw wiosną przyniosła deficyt wody, potem — latem — deszcze w czasie zbiorów. Żniwa rozciągnęły się w czasie, a kto nie zdążył zebrać pszenicy przed opadami, ma kłopot z jakością ziarna i niską zawartością białka. Więcej przeczytasz o tym w artykule: Żniwa na finiszu, ale jakość zbóż wcale nie zadowala Przyjrzyjmy się jednak samej wielkości plonu.

Plony zbóż nie takie złe, jak na wiosenną suszę

Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego czy Mazowsza byli niekiedy pozytywnie zaskoczeni tym, jak sypie jęczmień ozimy i inne uprawy po wiosennej suszy. Mowa głównie o tych, którzy ze zbiorem zdążyli przed największymi seriami opadów. Potem zboża miejscami wylegały, co utrudniało koszenie. Plony w kraju były jak zwykle zróżnicowane. Trzeba uwzględniać m.in. inne warunki glebowe, terminy siewu, warunki pogodowe, inne dawki nawozów i zróżnicowaną presję szkodników oraz chorób.

Wielkopolska Izba Rolnicza w swoich raportach żniwnych 2023 wyliczała, że jęczmień plonował między 4-4,5 t/ha.

Plony zbóż kształtują się wokół cyfry 6 t/ha. Oczywiście pszenica na dobrych stanowiskach plonowała na poziomie 8,5-9 t/ha, ale z drugiej strony plony żyta czy pszenżyta, na glebach słabszych wynosiły 2,5-3 t/ha. Kompletnie zawiodły uprawy jare, które nie miały dostatecznej ilości wody do zbudowania plonu. Rolnicy szacują, że straty suszowe na uprawach jarych wyniosły około 70%. Plony rzepaku wyniosły około 3,5-4 t/ha.

Odmiany jęczmienia z najwyższym plonem w sezonie 2023

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych jęczmienia. Jak wyjaśnia COBORU, informacja zawiera wyniki plonowania wszystkich odmian zarejestrowanych wg stanu na dzień 1 sierpnia 2023 roku, z wyjątkiem odmian, które nie były badane w trzech ostatnich latach.

Średnie krajowe wyniki plonu ziarna w roku 2023 podano na tle 2 poprzednich lat. Wyniki pochodzą z doświadczeń prowadzonych w ramach programu Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego, a dla odmian nowych – z doświadczeń rejestrowych. W tabeli znajdziemy również ocenę zimotrwałości.

W tabelach odmiany uszeregowano wg malejącego plonu ziarna na przeciętnym poziomie agrotechniki w roku 2023 lub w latach 2022 i 2021 w obrębie wydzielonych grup.

Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, jęczmień ozimy 2023, COBORU
Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, jęczmień ozimy 2023, COBORU COBORU

Odmiany rzepaku, które dały najlepszy plon wg COBORU

Kolejny raport COBORU dotyczy rzepaku ozimego. Opublikowany wykaz zawiera wyniki plonowania odmian wpisanych aktualnie do Krajowego rejestru (wg stanu na dzień 31 lipca 2023 roku), badanych w ramach programu Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego.

Dla odmian nowych, zarejestrowanych w roku 2023, przedstawiono wyniki pochodzące z doświadczeń rejestrowych lub rozpoznawczych. Informacja obejmuje również wyniki plonowania 6 odmian niewpisanych do Krajowego rejestru, które pochodzą ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA) i zostały włączone do doświadczeń PDO na podstawie wyników doświadczeń rozpoznawczych.

W opracowaniu pominięto odmiany z Krajowego rejestru (KR), które nie były badane w 3 ostatnich latach. Badania prowadzono, stosując średni poziom agrotechniki, przy ograniczonym stosowaniu fungicydów i regulatorów wzrostu.

W tabeli 1 zamieszczono wyniki plonowania odmian średnio dla kraju w latach 2023, 2022 i 2021, natomiast w tabeli 2 podano plon nasion odmian w poszczególnych rejonach kraju w roku 2023. Plon nasion obliczono przy wilgotności 9%.

Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, rzepak ozimy 2023, COBORU
Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, rzepak ozimy 2023, COBORU COBORU

Odmiany w tabelach uszeregowano w obrębie wydzielonych grup (odmiany populacyjne i mieszańcowe), a następnie według malejącego plonu w roku 2023 lub kolejno w latach 2022 i 2021 (w przypadku odmian niebadanych w bieżącym sezonie wegetacyjnym).

Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, rzepak ozimy 2023, COBORU
Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, rzepak ozimy 2023, COBORU COBORU

COBORU zastrzega, że wyniki z roku 2023 mają charakter wstępny, dlatego po ostatecznej weryfikacji mogą ulec niewielkiej zmianie. Więcej wyników znajdziesz w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera