Spis treści
Jak będzie działał Fundusz Ochrony Rolnictwa?
Z powołanego wraz z 1 lipca Funduszu Ochrony Rolnictwa mają być wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy sprzedali swoje produkty rolne, ale nie dostali zapłaty, podmiot skupujący ogłosił upadłość, stał się niewypłacalny. Funduszem będzie zarządzał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Skąd pieniądze w FOR? Dochodami Funduszu zgodnie z założeniami ustawy będą:
- wpłaty na Fundusz dokonywane przez podmioty skupujące,
- odsetki od środków lokowanych w formie depozytu Ministra Finansów,
- środki finansowe odzyskane przez KOWR w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat.
Pierwsze wpłaty na Fundusz powinny być dokonywane od II kwartału 2024 r. za okres od 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r.
Rekompensatę będzie mógł dostać rolnik, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu (lista obejmuje prowadzących skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych), a ten stał się niewypłacalny. Mówi o tym art. 10 ust. 1 ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 1130).
KOWR ma dostać od firmy wykaz producentów rolnych
Ustawa nakłada obowiązek przekazania do KOWR przez podmiot skupujący, który stał się niewypłacalny w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., wykazu producentów rolnych zawierającego wierzytelności z tytułu zbycia produktów rolnych w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. do dnia 1 września 2023 r. Więcej o podmiotach niewypłacalnych na stronie KOWR
KOWR przypomina, że roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem 2 lat.
W przypadku faktur dokumentujących istnienie roszczenia wystawionych w okresie wskazującym na przedawnienie, do wniosku o przyznanie rekompensaty należy dołączyć oryginały lub poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza dokumenty potwierdzające zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia.
Wnioski o rekompensaty z KOWR. Jak i kiedy złożyć?
Wniosek o przyznanie rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa w 2023 roku będzie można składać do dyrektora oddziału terenowego KOWR na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR. Czas na dostarczenie wniosku to okres od 1 do 31 sierpnia. Wnioski mogą dotyczyć podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2022 r.
Wniosek o przyznanie rekompensaty należy:
- złożyć bezpośrednio,
- przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru,
- za pośrednictwem platformy ePUAP.
Do wniosku można załączyć faktury potwierdzające istnienie wierzytelności. Wniosek o przyznanie rekompensaty może być złożony jedynie względem roszczeń, które nie uległy przedawnieniu.
KOWR wyjaśnia również, że jeden wniosek dotyczy jednego dłużnika. Jeśli kilka skupów, którym rolnik dostarczył swoje produkty, stało się niewypłacalnych, wówczas składa się osobno wnioski w każdej sprawie. Co ze stawką? Ta ma być ustalana co roku.
Na podstawie zestawienia złożonych wniosków o przyznanie rekompensat oraz mając na uwadze wysokość środków finansowych zgromadzonych na Funduszu, minister właściwy do spraw rynków rolnych corocznie w drodze rozporządzenia będzie ustalał procentową stawkę stosowaną do ustalenia w danym roku rekompensaty. W 2023 r. rozporządzenie ustalające procentową stawkę zostanie wydane do dnia 15 września.
Wysokość rekompensaty będzie stanowić wynik mnożenia procentowej stawki ustalonej przez ministra rolnictwa i potwierdzone kwoty wierzytelności netto, bez odsetek, za zbyte produkty rolne, za które rolnik nie dostał zapłaty od podmiotu, który stał się niewypłacalny.
Rekompensata przyznawana będzie w oparciu o:
- złożony przez producenta rolnego wniosek o przyznanie rekompensaty,
- informację uzyskaną od podmiotu niewypłacalnego potwierdzającą istnienie wierzytelności wobec danego producenta rolnego w postaci wykazu producentów rolnych, o którym mowa w art. 11 ustawy i/lub pisemnego potwierdzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy.
W 2023 r. decyzje o przyznaniu rekompensaty będą wydawane przez dyrektora oddziału terenowego KOWR do 30 września 2023 r. Rekompensaty wypłacane będą w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
Wydanie decyzji podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. W przypadku złożenia dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, albo jego odpisu, wypisu lub kopii, przedsiębiorca powinien dołączyć do ww. dokumentu potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej. Opłatę należy dokonać na konto urzędu miasta lub gminy.
Odwoływać się można do dyrektora generalnego KOWR.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?