Jest bardzo sucho, a będzie jeszcze gorzej. 180 stacji hydrologicznych w Polsce alarmuje o suszy. Rolnicy mają duży problem

Justyna Madan
Opracowanie:
Za nami i przed nami fala upałów i małe opady deszczu, co doprowadziło do suszy w wielu regionach Polski. Eksperci są pewni - panuje susza rolnicza.
Za nami i przed nami fala upałów i małe opady deszczu, co doprowadziło do suszy w wielu regionach Polski. Eksperci są pewni - panuje susza rolnicza. pixabay.com
Już 180 z ponad 500 stacji hydrologicznych w Polsce alarmuje o suszy. Z dnia na dzień ta liczba rośnie, chociaż tak naprawdę to dopiero początek lata. - Nic nie wskazuje, by miało być lepiej, susza się rozprzestrzenia - mówi Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW. Zdaniem Tomasza Jóźwickiego z Zakładu Agrometeorologii i Informatyki IUNG obecną suszę można już określić jako „dość silną”. Fala upałów, niskie opady deszczu doprowadziły w Polsce do suszy rolniczej.

Spis treści

- Obecna susza jest zjawiskiem długotrwałym. Można stwierdzić, że towarzyszy nam z krótkimi przerwami od 2014 roku – wyjaśnia Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB. Dodaje, że pojedyncze, nawet bardzo intensywne opady, nie są w stanie znacząco poprawić sytuacji hydrologicznej. Aby tak się stało, musiałyby padać długotrwale i w prawie całym kraju.

Susza 2023 panuje na wielu terenach kraju

Już teraz wiele regionów Polski zmaga się z niedoborem wody. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy i w centrum kraju. Mogą tam pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych oraz z ujęć komunalnych.

Prognozy na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Temperatury w weekend osiągną nawet 35 stopni, a to oznacza gwałtowne parowanie wody. Będą co prawda opady towarzyszące burzom, ale one nie poprawią sytuacji hydrologicznej.

Jak przestrzega Walijewski, także obecne prognozy długoterminowe na lato nie dają nadziei. Przewidują temperatury powyżej normy oraz opady co najwyżej w normie. - Zatem zagrożenie suszą będzie w dalszym ciągu rosnąć - podkreśla hydrolog.

Oszczędnie korzystajmy z wody. Są różne etapy suszy

- W przypadku suszy wyróżniamy kilka jej etapów. Pierwszym jest susza meteorologiczna. Stwierdzamy ją, kiedy przez dłuższy czas nie obserwujemy opadów lub ich deficyt — wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Susza glebowa, będąca następstwem suszy meteorologicznej, charakteryzuje się spadkiem wilgotności gleby poniżej wartości pozwalającej zaspokoić potrzeby wodne roślin. Susza hydrologiczna pojawia się z kolei, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej pewnego określonego poziomu oraz gdy znacząco obniża się zwierciadło wód poziemnych.

- Oszczędnie korzystajmy z wody w domu. Jeśli będą opady łapmy deszczówkę i wykorzystujmy w okresach suchych do podlewania trawnika, mycia samochodu czy do prania - apeluje Walijewski.

Panuje susza rolnicza

Ekspert z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) wskazał w raporcie do 30 czerwca, że suszę stwierdzono w 15 województwach dla wszystkich monitorowanych upraw.

Jak mówił, najbardziej dotknięte suszą regiony Polski, to województwa:

  • kujawsko-pomorskie,
  • lubuskie,
  • łódzkie,
  • warmińsko-mazurskie,
  • wielkopolskie,
  • zachodnio-pomorskie,
  • pomorskie.

Tomasz Jóźwicki wyjaśnił, że susza rolnicza to zjawisko będące bezpośrednią konsekwencją suszy atmosferycznej. Niskie opady lub ich niedobór powodują zmniejszenie wilgotności gleby, przez co rośliny nie mają dostatecznej ilości wody do zaspokojenia swoich potrzeb, do prawidłowego rozwoju.

- Fala upałów, niskie opady deszczu doprowadziły w Polsce do suszy rolniczej – stwierdził Tomasz Jóźwicki. - Można ją nawet określić mianem, dość silnej – ocenił.

Według eksperta konsekwencją przedłużającej się suszy rolniczej mogą być mniejsze zbiory. Może to skutkować podwyżką cen. - Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się końca suszy rolniczej w Polsce, wszystko zależy od opadów deszczu – zaznaczył.

IUNG regularnie co 10 dni udostępnia raport na temat suszy w Polsce, na stronie www.susza.iung.pulawy.pl.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro