Spis treści
Nasza planeta się nagrzewa, pojawia się coraz więcej upalnych dni, więc poszukiwanie ochłody jest naturalnym następstwem. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z klimatyzacji, która dla Ziemi jest niszcząca i sprawia, że ogrzewa się jeszcze bardziej. Jak wyjść z tej trudnej sytuacji?
Zobacz: Jak chłodzić się w upalne dni bez pomocy klimatyzacji?
Dlaczego klimatyzacja jest zła dla środowiska?
Klimatyzatory potrzebują do działania więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne urządzenie w domu. Wraz z wentylatorami zużywają 10 proc. światowej energii elektrycznej. W dodatku często są włączone przez wiele godzin.
Im więcej takich urządzeń działa w budynkach, tym cieplej robi się na zewnątrz. Dlaczego? Klimatyzacja pracuje tak, że pochłania ciepło wewnątrz i uwalnia je na zewnątrz. Wystarczy podejść do klimatyzatora umieszczonego na zewnątrz budynku. Prawda, że w tym miejscu jest dużo cieplej?
Przeciętny klimatyzator zużywa około 3000 do 5000 watów energii elektrycznej na godzinę, w zależności od pory roku – im cieplej, tym więcej zużywanej mocy. Jest to oczywiście bardzo szkodliwe dla środowiska, a także niezwykle kosztowne.
Zużycie energii to tylko część problemu. Klimatyzatory przepuszczają również czynniki chłodnicze fluorowęglowodorowe (HFC), gazy, które mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. Najczęściej stosowany, R-410A, jest ponad 2000 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. Nawet nowsze modele odgrywają dużą rolę w niszczeniu warstwy ozonowej.
Należy zauważyć, że klimatyzatory wpływają nie tylko na środowisko w sposób globalny, ale także na niewielką skalę. Kanały w każdym klimatyzatorze z czasem gromadzą kurz i bakterie, a za każdym razem, gdy klimatyzator jest włączany, uwalniane są zanieczyszczenia toksyczne dla ludzi, zwłaszcza dzieci.
W przeszłości klimatyzatory wykonywano głównie z metali. Z biegiem lat ludzie uznali, że metal jest za drogi i za ciężki, zdecydowali się więc na plastik. Chociaż zarówno metal, jak i plastik są szkodliwe dla środowiska, plastik nie ulega biodegradacji, co czyni go wrogiem środowiska. Sama produkcja plastiku jest niezwykle szkodliwa, ponieważ również uwalnia dwutlenek węgla do powietrza i powoduje to, co obecnie znamy jako efekt cieplarniany.
Co wykorzystać zamiast klimatyzacji?
Najlepszym rozwiązaniem jest takie zaprojektowanie miejsca, w którym mieszkamy, abyśmy po prostu nie potrzebowali klimatyzacji do ochłodzenia.
Dużą rolę odgrywa planowanie przestrzenne w miastach:
- jak najwięcej drzew i terenów zielonych,
- rozmieszczenie budynków tak, aby zmaksymalizować cień i wentylację,
- wykorzystanie elementów wodnych.
Co możemy zrobić we własnym domu? Jednym z pomysłów, które warto wykorzystać, jest folia ratownicza, którą można kupić w aptece. To efektywna metoda ochrony przed promieniami słonecznymi wpadającymi do pomieszczenia. Jeśli kocem ratowniczym zasłonimy okno, błyszcząca powierzchnia folii odbije promienie słoneczne i skutecznie zniweluje wysoką temperaturę we wnętrzu.
Co jeszcze? Podpowiadamy jak chłodzić się w upalne dni bez pomocy klimatyzacji.