Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnęła XX Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Materiał informacyjny KRUS
Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, przedstawiciele KRUS oraz Laureaci Konkursu – Państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy z rodziną. W tle główna nagroda w konkursie – ciągnik rolniczy
Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, przedstawiciele KRUS oraz Laureaci Konkursu – Państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy z rodziną. W tle główna nagroda w konkursie – ciągnik rolniczy
Państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy z Wólki Zdunkówki w województwie lubelskim zostali Zwycięzcami XX jubileuszowej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

W konkursie wzięły udział 1062 gospodarstwa z całej Polski, do ścisłego finału zakwalifikowało się 16 najlepszych z każdego województwa.

Laureaci otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy. Zwycięscy rolnicy prowadzą 210-hektarowe gospodarstwo rolne. Zajmują się produkcją zbóż: pszenicy, pszenżyta, kukurydzy oraz rzepaku.

Zobacz film z gospodarstwa Państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich:

od 16 lat

Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Danuty i Zygmunta Stromskich z Kczewa w województwie pomorskim. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Państwa Olgi i Tomasza Piotrowskich z Solnej w województwie dolnośląskim oraz Państwa Weroniki i Sebastiana Błachów z Bożnowa w województwie lubuskim.

Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Państwo Dorota i Kazimierz Dąbrowscy z Dębowca w województwie podkarpackim.

Centralna Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienia specjalne w kategoriach:

 • za organizację siedliska gospodarstwa rolnego oraz warsztatu narzędziowego Państwu Monice i Marcinowi Ciastowskim z Helenówki w województwie świętokrzyskim,
 • za bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej Państwu Urszuli i Andrzejowi Chudaszkom z Miedźna w województwie śląskim,
 • za sprawne dostosowanie gospodarstwa do zmiany profilu produkcji rolniczej Państwu Renacie i Waldemarowi Borowczykom z Mosznej w województwie opolskim.

Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:

 • Państwo Małgorzata i Leszek Olszewscy z Białowieżyna w województwie kujawsko-pomorskim,
 • Pani Małgorzata Przybysz z Brysków w województwie łódzkim,
 • Państwo Urszula i Józef Pielakowie z Polika w województwie mazowieckim,
 • Państwo Estera i Jacek Wąwoźni z Chodowa w województwie małopolskim,
 • Państwo Małgorzata i Janusz Wielbutowie z Borkowa w województwie podlaskim,
 • Państwo Joanna i Władysław Bieńkowscy z Tynwałdu w województwie warmińsko-mazurskim,
 • Państwo Jadwiga i Ryszard Budowie z Wojciechowa w województwie wielkopolskim,
 • Państwo Iwona i Lech Kacprzykowie z Mosiny w województwie zachodniopomorskim.

Gala finałowa konkursu odbyła się 22 września w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W wydarzeniu z udziałem laureatów uczestniczyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik, a także przedstawicie instytucji działających na rzecz rolnictwa, współorganizatorzy oraz fundatorzy nagród.

Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest bardzo ważnym elementem działalności prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ skutecznie przyczynia się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w polskich gospodarstwach rolnych – promuje zasady ochrony zdrowia i życia na wsi. Potwierdzają to statystyki: liczba wypadków zgłaszanych przez rolników w ciągu 30 lat zmniejszyła się o ponad 80%, a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 24,6 do 8,0 wypadków na 1 000 ubezpieczonych. Odnotowaliśmy także istotny spadek liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym – z 300 do 45 – powiedziała Prezes KRUS Aleksandra Hadzik do laureatów konkursu.

Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym – AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Nad XX edycją konkursu Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W dotychczasowych dwudziestu edycjach wzięło udział ponad 23 tysiące gospodarstw rolnych.

Zobacz film o Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne":

od 16 lat

Więcej na temat konkursu przeczytasz na: https://www.gov.pl/web/krus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro