Kiedyś pieliło się buraki z motyką w dłoni, teraz na polu robi to autonomiczny robot z kamerami i sztuczną inteligencją

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pokaz pracy nowoczesnych maszyn w Manieczkach
Pokaz pracy nowoczesnych maszyn w Manieczkach materiały prasowe/topstory
Nowoczesne technologie już pracują w polskim rolnictwie, w tym na plantacjach buraków cukrowych. Podczas pokazów polowych rolnicy mają szansę przyjrzeć się, jak działa robot wyposażony w kamery i sztuczną inteligencję. Dzięki jego pracy stosowanie środków ochrony roślin można ograniczyć nawet o 70 proc.

Spis treści

Mniej środków ochrony roślin, zdrowsze buraki

- Czasem moja mama wspomina czasy, kiedy jako nastolatka brała radio na baterie na pole, żeby uprzyjemnić sobie pielenie buraków. Szła tam z bratem i rodzicami na cały dzień w weekend z przerwą na obiad albo w tygodniu po szkole. Praca odbywała się z pomocą motyki, nazywanej w naszej rodzinie częściej gracką - wspomina czytelniczka.

Przeczytaj też: Bizon, niegdyś król polskich pól. 20 lat temu ostatni wyjechał z fabryki w Płocku

Potem, zwłaszcza na dużych powierzchniach zwalczano Wkraczający właśnie na pola chwasty środkami ochrony roślin. Teraz, kiedy stawia się coraz bardziej na precyzyjne działania i tylko tam, gdzie są rzeczywiście potrzebne, na pola wkracza zaawansowana technologia.

Najwięksi producenci cukru w Polsce, właściciele cukrowni organizują dla swoich plantatorów szkolenia i pokazy, by ich pracę uczynić jeszcze wydajniejszą. Takie spotkania polowe odbyły się w maju w Manieczkach w powiecie śremskim i Gniewkowie w rejonie plantacyjnym Cukrowni Glinojeck.

Kilkuset plantatorów, producenci inteligentnych maszyn rolniczych i przedstawiciele przemysłu spożywczego miało okazję przyjrzeć się pracy autonomicznych robotów do zwalczania zachwaszczenia.

– Szukamy metod, które umożliwią nam zmniejszenie zużycia środków chemicznych, ograniczą wpływ produkcji buraków na środowisko. To odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą kupować zdrową żywność – wyjaśnia prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.

Robot do pielenia buraków cukrowych z kamerami i AI

Podczas wspomnianych spotkań polowych nowością był autonomiczny robot do pielenia buraków. Jak działa? Jest wyposażony w kamery i sztuczną inteligencję do rozpoznawania roślin, z których korzysta do rozpoznawania tego, co spotyka.

„Po analizie obrazu mechanicznie usuwa chwasty zarówno w międzyrzędziu jak i w rzędzie rośliny uprawianej. Używa do tego elementów roboczych wykorzystywanych w pielnikach już wiele lat temu oraz nowe noże zaprojektowane do precyzyjnego usuwania chwastów w rzędach. Dodatkowo, w celu wyeliminowania zachwaszczenia w najbliższej strefie rośliny uprawianej wykonuje punktowy oprysk herbicydem selektywnym. W ten sposób zużycie środków ochrony roślin można ograniczyć o około 70 procent”, wyjaśnia Pfeifer & Langen Polska.

Wspomniany robot nie jest jedynym, który pojawia się na pokazach dla rolników. Na uwagę zasługuje również pielnik z opryskiwaczem pasowym i inteligentny opryskiwacz punktowy, który także za pomocą analizy obrazu rozpoznaje rośliny i w zależności od stosowanego preparatu może wykonać oprysk rośliny uprawnej lub chwastu.

Rolnicy obawiają się, że technologia nie zawsze poradzi sobie z polowymi warunkami. Co w przypadku, gdy kamera w opryskiwaczu rozpoznającym chwasty się zakurzy? – Kurz, który będzie się na niej osadzał, nie przeszkadza. Sprawdziłem osobiście - w ubiegłym roku odchwaściłem ok. 250 ha – odpowiadał podczas pokazu przedstawiciel producenta.

Jeden z działających na polskim rynku producentów cukru promuje uproszczone metody uprawy buraków, przekonując plantatorów do eliminacji orki, a także do korzystania z uprawy pasowej (strip-till).

– Najważniejsze to stworzyć roślinom dobre warunki rozwoju przy mniejszej liczbie przejazdów przez pole. Wielokrotne zabiegi uprawowe powodują duże straty wilgoci oraz zmniejszenie zawartości próchnicy w glebie – podkreśla Maciej Grobelny, menadżer ds. agrotechniki i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.

Na polu koło Manieczek pracują 2 autonomiczne roboty - do pielenia buraków z możliwością punktowego stosowania środków ochrony roślin. Grobelny dodaje: – Sądzę, że liczba przypadków zastosowania tego typu maszyn szybko się zwiększy i będzie zależała tylko od ich dostępności.

W czerwcu spotkania z plantatorami zorganizuje także Krajowa Grupa Spożywcza (wcześniej pod nazwą Krajowa Spółka Cukrowa), która prowadzi swoje cukrownie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro