Spis treści
Zbiory zbóż niemal w całej Polsce za nami. A skoro z pól zniknęły pszenica, jęczmień, żyto czy owies, to nie ma tu już pracy dla komisji, które szacować mogły jedynie przed zbiorem. Podsuwanie dotychczasowych prac przedstawiła Wielkopolska Izba Rolnicza
Na wielkości i jakości plonów odbiła się nie tylko wiosenna susza, ale i gwałtowne deszcze, które powodowały kłopoty ze zbiorem.
Szacowanie strat z powodu suszy 2023. W Wielkopolsce do 80 proc.
Rolnicy wielokrotnie zgłaszali, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” w wyliczeniach nie odzwierciedla rzeczywistego spadku plonów spowodowanego suszą. Powróciła możliwość szacowania strat przez komisje. Niestety przepisy te wzeszły w życie za późno, gdyż żniwa były już w pełnym biegu i spora część plantacji była już zebrana i tym samym cześć rolników nie mogła zgłosić strat w swoich uprawach, podaje samorząd rolniczy z Wielkopolski.
WIR w podsumowaniu stwierdza, że komisje nie zgłaszały większych problemów z oszacowaniem skutków suszy, w niektórych przypadkach rolnicy musieli poczekać co najwyżej jeden dzień ze zbiorem. Zgłaszały natomiast zbyt krótki czas na oszacowanie.
Z danych zebranych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że według wyliczeń komisji szacujących w województwie duży spadek plonów wystąpił w zbożach jarych na słabszych glebach. Było to od 40 do nawet 80 proc. strat.
- W zbożach ozimych w niektórych rejonach województwa, na słabych glebach zanotowano straty w wysokości od 30 do 45 proc.
- W kukurydzy na kiszonkę wyniosły one ok. 50 proc., a na ziarno nawet do 70 proc.,
- w uprawach roślin strączkowych wystąpiły ubytki plonów do 70 proc.
- W trwałych użytkach zielonych w pierwszym pokosie wystąpiły straty do 60 proc.,
- w drugim pokosie do 40% a w lucernach oszacowano je na ok. 40-50 proc.
Komisje jeszcze będą szacować straty w ziemniakach czy kukurydzy
Na polach jeszcze pozostają uprawy, których zbiór odbywa się jesienią. Wnioski o oszacowanie suszy w na tych plantacjach można cały czas składać do komisji. Obecnie Komisje przyjmują zgłoszenia o szacowanie strat między innymi w ziemniakach i kukurydzy.
Przypominamy, że obecnie można tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą. Podpisywanie i wysyłanie wniosków będzie możliwe od 20 września. Wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem zaufanym posiadacza. Rolnicy mają czas na wprowadzenie danych do aplikacji do 15 października

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?