Krajowe truskawki już są! Niedługo wysyp gruntowych, w sprzedaży jest też sporo importowanych. Ile kosztuje kilogram owoców?

Katarzyna Zawada
Wideo
od 16 lat
Ciepłe dni kojarzą się nie tylko z rozkwitem roślin, ale także powrotem sezonowych warzyw i owoców. Zarówno dzieci, jak i dorośli, czekają na wysyp truskawek, malin i jagód. Te pierwsze sprawdzą się jako przekąska, baza do ciast lub przetworów. Krajowych owoców na straganach i w marketach jest coraz więcej, dostępne są też importowane, np. hiszpańskie. Ile zapłacisz za kilogram?

Spis treści

Ceny truskawek spadają, ale nie oznacza to, że takie stawki utrzymają się przez cały sezon.
Ceny truskawek spadają, ale nie oznacza to, że takie stawki utrzymają się przez cały sezon. Aneta Żurek/Polska Press

Pierwsze polskie truskawki, w czerwcu wysyp gruntowych

Przez cały rok truskawki są dostępne w sklepach i na targowiskach, trzeba jednak pamiętać, że są to owoce z importu. Czy w smaku dorównują polskim? Niekoniecznie. Dlatego wielu klientów woli poczekać na aromatyczne przysmaki od lokalnych plantatorów. Pierwsze truskawki krajowe ze szklarni zaczęły pojawiać się pod koniec kwietnia, w maju do sprzedaży trafiają tunelowe, lada moment będzie wysyp gruntowych.

Truskawki warto włączyć do diety, alergicy nie powinni jednak po nie sięgać, mogą mocno uczulać.

Truskawki są bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, a w szczególności witaminy C, która jako silny antyoksydant chroni komórki przed wolnymi rodnikami tlenowymi oraz spowalnia proces starzenia się skóry, czytamy na Stronie Zdrowia.

Tyle zapłacisz za truskawki

W obliczu wyższych niż kilka lat temu cen, wielu smakoszy zadaje sobie pytanie – czy w tym roku truskawki zdrożeją? Na to może mieć wpływ kilka czynników.

Polskie truskawki będą droższe, a to głównie z powodów kosztów prowadzenia plantacji, które dziś są prawie trzy razy wyższe niż trzy lata temu. Aby utrzymać się na rynku, rolnik prowadzący plantację, musi zapłacić więcej za pracownika (nawet tego sezonowego), za nawozy, środki ochrony roślin oraz ponieść inne dodatkowe koszty prowadzenia swojej działalności, tłumaczył niedawno Strefie Agro Stanisław Bogdał z Polskiego Instytutu Truskawki.

Rolnicy, którzy utrzymują się z upraw truskawek, muszą wziąć pod uwagę rosnące koszty nawozów, prądu, płac, a także pogodę. Brak słońca, chłodne powietrze i intensywne opady deszczu nie wpływają korzystnie na zbiory. Pierwsze owoce zawsze są droższe, dopiero wysyp i wysoka podaż spowodują wyrównanie stawki.

Obecnie na bazarkach cena za kilogram truskawek to średnio 15 zł/kg. Za polskie trzeba zapłacić więcej, niższe stawki obejmują importowane.

Pod koniec maja widać znaczny spadek cen truskawek, jest on jednak chwilowy. W hurcie na rynku w Broniszach wycenia się owoce od 5 do 10 zł, nieco więcej, często podwójnie, liczą sobie sprzedawcy na straganach.

Czytaj więcej: Polskich truskawek coraz więcej, ceny idą w dół. Kiedy przypada szczyt sezonu?

O bazarkowych cenach informują też nasi czytelnicy, oto kilka ofert z całej Polski:

  • Kielce - 16 zł/kg,
  • Lublin - 10 zł/kg,
  • Nowy Sącz - 18 zł/kg,
  • Mińsk Mazowiecki - 17 zł/kg,
  • Gdańsk - 13 zł/kg,
  • Bydgoszcz - 12 zł/kg,
  • Łomża - 17 zł/kg,
  • Wrocław - 14 zł/kg.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro