Dobre wieści dla producentów mleka i produktów mlecznych. Jest decyzja ws. systemu kaucyjnego

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Opakowania po produktach mlecznych nie będą ujęte w systemie kaucyjnym, zapowiada ministerstwo.
Opakowania po produktach mlecznych nie będą ujęte w systemie kaucyjnym, zapowiada ministerstwo. pixabay.com/AlbanyColley
Produkty mleczne zostaną wyłączone z systemu kaucyjnego, deklaruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przetwórcy odetchnęli z ulgą i z dużą satysfakcją przyjmują wynik konsultacji publicznych, dotyczących nowelizacji ustawy kaucyjnej. Podsumowała je podczas konferencji prasowej 13 czerwca 2024 r. wiceszefowa resortu Anita Sowińska.

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o ryzykach, jakie niesie ujęcie w systemie opakowań po produktach mlecznych.

Federacja Konsumentów i Związek Polskich Przetwórców Mleka zwracała uwagę na ważny problem: możliwe zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w przypadku opakowań po mleku, które początkowo miały przyjmować sklepy. Więcej przeczytasz tu: Będziemy oddawać butelki po mleku do sklepu? Przetwórcy uprzedzają, że to niebezpieczne w systemie kaucyjnym

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawicielka resortu Klimatu i Środowiska zapowiedziała, że opakowania po mleku i produktach mlecznych zostaną wyłączone z systemu kaucyjnego.

Opakowania po mleku nie znajdą się w systemie kaucyjnym

- Ważną i potrzebną zmianą, na jaką zdecydowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest wyłączenie produktów mlecznych z systemu kaucyjnego, co ma ogromne znaczenie dla producentów i przetwórców mleka, ale również dla konsumentów - przekazuje Marcin Hydzik, Prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Marcin Hydzik przypomina, że od początku prac nad nowelizacją ustawy kaucyjnej, wyłączenie opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego było kluczowym postulatem, zgłaszanym przez związek.

- Zwracaliśmy uwagę na liczne zagrożenia sanitarne, wynikające z konieczności gromadzenia opakowań, zawierających resztki żywnościowe, zarówno na etapie gospodarstw domowych, ale też w placówkach handlowych, spośród których zdecydowana większość będzie prowadzić zbiórkę manualną. Pogląd ten podzieliła również Federacja Konsumentów, jednocześnie wskazując na niekorzystny wpływ proponowanych rozwiązań na konsumentów. Dlatego cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu również dostrzegło tego rodzaju ryzyka i ostatecznie podzieliło nasze argumenty w tym zakresie.

Związek liczy na to, że argumentacja i stanowisko Ministerstwa Klimatu zostanie podzielona podczas dalszych prac nad ustawą przez posłanki i posłów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro