Kiedy przycinać czereśnie i jak to zrobić? Nie czekaj z sekatorem do jesieni, a sad obrodzi zdrowymi owocami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przycinaniem czereśni zajmij się latem, to najbezpieczniejsze dla drzewa.
Przycinaniem czereśni zajmij się latem, to najbezpieczniejsze dla drzewa. pixabay.com/MrGajowy3
Zadbaj o swój ogród lub działkę jak sadownik z 10-letnim doświadczeniem, a da dorodne i zdrowe owoce w każdym sezonie. Sprawdź, kiedy przycinać czereśnie i dlaczego okres po zbiorach jest do tego najlepszy. Nieco inaczej prowadź cięcie młodych drzew, silniej przycinaj starsze drzewa czereśniowe.

Spis treści

Na twojej działce rosną młode lub wieloletnia czereśnie? O każde dbaj, żeby obficie owocowały i jednocześnie były zdrowe.

Cięcie czereśni w sadzie i na działce

Przycinanie drzew i nadawanie im określonej formy to nie tylko kwestia estetyki.

Takie zabiegi mają prowadzić do równowagi między wzrostem wegetatywnym a owocowaniem drzew, nie tylko w pierwszych latach po posadzeniu, ale także i długo potem, wyjaśniają eksperci Instytutu Ogrodnictwa.

W koronie dobrze przyciętej czereśni powietrze swobodnie przepływa i bez trudu wpadają promienie słoneczne. To zwiększa odporność rośliny na patogeny.

Jeśli dobrze wyregulujesz rozmiar i kształt korony czereśni, zdecydowanie łatwiej zrobisz potrzebne opryski. Zatem uchronisz drzewo przed chorobami i szkodnikami. Na koniec najważniejsze - łatwiej zbierzesz owoce.

Aby jednak to wszystko się zadziało, przytnij czereśnie w optymalnym terminie. Ciecie w złej porze przyniesie opłakane skutki.

Przez pierwsze 4 latach po posadzeniu drzew czereśnie przycinaj umiarkowanie. Młode czereśnie silne cięte będą miały opóźnione wejście w owocowanie i mniej owoców.
Przez pierwsze 4 latach po posadzeniu drzew czereśnie przycinaj umiarkowanie. Młode czereśnie silne cięte będą miały opóźnione wejście w owocowanie i mniej owoców. unsplash.com

Kiedy przycinać czereśnie? Najlepszy termin

Teraz najważniejsza informacja, czyli termin cięcia czereśni. Jeśli zaczniesz pracować z sekatorem w nieodpowiednim okresie, zwiększysz podatność drzew na choroby.

Eksperci z zakresu ogrodnictwa radzą: drzewa czereśni znajdujące się w pełni owocowania powinny być cięte w okresie wegetacji (w drugiej połowie lipca i w sierpniu).

Dlaczego akurat latem przycinanie jest zdrowsze? Dlatego, że w powietrzu jest znacznie mniej zarodników grzybów i bakterii chorobotwórczych niż wiosną, albo zimą, czytamy w Metodyce integrowanej produkcji czereśni.

Tu warto wspomnieć, jakie choroby (a najpierw grzybów oraz bakterie, które je wywołują) mogą przedostać się do drzewa czereśni przez cięcie: rak bakteryjny i zgorzele kory.

Lato z natury jest mniej ryzykowne, bo mamy większe szanse na słońce i ciepło.

W takich warunkach rany spowodowane przycinaniem szybko wysychają i zasklepiają się, nie dochodzi do infekcji.

Kiedy przycinać młode drzewka czereśni? W tym przypadku wybierz inny termin. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by okresie ich formowania (czyli do 3-4 roku) ciąć czereśnie późną wiosną, wskazują II połowę kwietnia.

Drzewa uformowane powinny być cięte w okresie letnim, po zebraniu owoców.

Po wykonaniu cięcia latem korony drzew będą obficie nasłonecznione aż do jesieni i dzięki temu zawiążą dużo pąków kwiatowych na rok następny. Pąki będą dobrze wykształcone co korzystne wpłynie na wielkość owoców.

Przycinanie starszych czereśni, czyli cięcie odnawiające

Dziesięcioletnie i starsze drzewa czereśni przycinaj systematycznie i jednocześnie umiarkowanie, choć silniej niż te najmłodsze krótko po posadzeniu. Pozbywaj się zbędnych pędów zamiast ich skracania.

Gałęzie starsze należy usuwać z pozostawieniem czopa, aby wyrosły z nich nowe pędy. Jest to tzw. cięcie odnawiające. Co roku trzeba wyciąć 3-5 najstarszych gałęzi. Oprócz cięcia odnawiającego wycinamy także silne, pionowe przyrosty wyrastające u szczytu korony. W przypadku koron przewodnikowych usunięte powinny być gałęzie, których grubość (średnica) przekracza połowę grubości (średnicy) przewodnika w miejscu ich wyrastania.

W przypadku czereśni szczepionych na podkładkach karłowych (Gisela 5) od 5-6 roku życia sadu, oprócz cięcia prześwietlającego (wycinania), należy sukcesywnie wprowadzać cięcie skracające pędy.

Usuwamy również gałęzie

  • wyrastające zbyt nisko,

  • pokładające się na sobie,

  • zacienione,

  • krzyżujące się,

  • ogołocone z krótkopędów owoconośnych,

  • mało wartościowe.

Struktura korony czereśni musi być silna, a kąty odgałęzień konarów bocznych szerokie.
Struktura korony czereśni musi być silna, a kąty odgałęzień konarów bocznych szerokie. unsplash.com/Abigail Miller

Podsumowując, przycinanie czereśni jest jej potrzebne, by rosła zdrowo i dobrze owocowała. Dobrze prześwietlone drzewo ma łatwiejszy dostęp powietrza i słońca. Z kolei ty możesz łatwiej wykopać potrzebne opryski, a potem zbiory. Wykonuj cięcie po owocowaniu, latem.

Źródło: Metodyka integrowanej produkcji czereśni, opracowanie Instytutu Ogrodnictwa, zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro