Kwitną wiśnie, śliwy i czereśnie. Na te szkodniki trzeba uważać! Mogą spowodować straty wśród drzew owocowych

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kwieciaki pestkowce, a raczej szkody przez nich wyrządzone, widoczne są w trakcie dojrzewania owoców. Larwy, których jaja wcześniej zostały złożone w zawiązkach, niszczą pestkę, miąższ, a owoce po prostu gniją.
Kwieciaki pestkowce, a raczej szkody przez nich wyrządzone, widoczne są w trakcie dojrzewania owoców. Larwy, których jaja wcześniej zostały złożone w zawiązkach, niszczą pestkę, miąższ, a owoce po prostu gniją. pixabay.com/darutpl
Wiosna to czas, kiedy zakwitają drzewa owocowe. W zależności od pogody i odmiany terminy mogą się zmieniać, większość tych pestkowych rozpoczyna jednak proces w kwietniu. Dla sadowników przełom kwietnia i maja to doskonały moment, aby ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami. Na co zwrócić uwagę?

Drzewa owocowe narażone są na działania szkodników roślin

Wiele szkodników roślin rozpoczyna swój żer w okresie wiosennym, jest to więc czas, aby dokładnie sprawdzić, czy wśród liści i łodyg nie zadomowiły się plagi mszyc lub przędziorków. Sadownicy bardzo często stosują w kwietniu odpowiednie środki ochrony roślin. Jeśli osobników jest mało, warto spróbować zwalczyć je naturalnymi, domowymi sposobami. Czasem ocet, użyty odpowiednio wcześnie, może pomóc w walce z insektami. Gdy zalęgną się jednak większe ilości, zabiegi mogą okazać się koniecznością.

Szkodniki uwielbiają liście drzew

Najczęściej szkodniki atakują liście lub młode pędy. Dochodzi do deformacji, drzewa rozwijają się słabiej, w efekcie plon owoców nie jest satysfakcjonujący. Warto pamiętać, że insekty w dużym stopniu przyczyniają się do większości chorób.

Śliwy, wiśnie i czereśnie narażone są na działanie m.in. mszyc i kwieciaków pestkowców. Zobacz, jakie jeszcze szkodniki atakują drzewa owocowe!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera