Last minute z PROW 2014-2020. Zmiany w harmonogramie 2023. Na co można jeszcze dostać pieniądze?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi zachęca, by korzystać jeszcze z programów i pieniędzy przewidzianych w PROW 2014-2020. Ten rok jest ostatnim, kiedy można udzielać dofinansowania. Niewykorzystane pieniądze przepadną. Poznaj aktualny harmonogram trwających i planowanych w 2023 roku naborów wniosków. Ostatni z nich zakończy się 29 grudnia.

Spis treści

Zachęcamy do skorzystania z pomocy w ramach kończącego się Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – pisze resort rolnictwa i podaje zaktualizowany harmonogram naborów. Zostało w nim raptem kilka propozycji.

Nabór na modernizacji gospodarstw rolnych 2023

Niebawem, ponieważ 5 czerwca rozpocznie się w ARiMR przyjmowanie wniosków w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, obszaru D. Nabór potrwa do 5 lipca 2023 r. Obszar D obejmuje:

  • racjonalizację technologii produkcji,
  • wprowadzenie innowacji,
  • zmianę profilu produkcji,
  • zwiększenie skali produkcji,
  • poprawę jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu.

Wsparcie dotyczy operacji, które będą przyczyniały się do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa rolnego, w tym w wyniku jego restrukturyzacji, wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Pieniądze na ochronę wód przed azotanami

Na wrzesień/październik 2023 r. planowany jest nabór wniosków o wsparcie na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Wsparcie dotyczy operacji, które ułatwią gospodarstwom rolnym dostosowanie się do wymogów określonych w programie działań dotyczących przechowywania nawozów naturalnych oraz pasz soczystych, a także pozwolą na doposażenie gospodarstw w sprzęt do aplikowania nawozów naturalnych.

Nabory na zalesianie i RŚK

Trwa nabór wniosków o Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa. Zakończy się 30 czerwca. Ten termin dotyczy także naboru o wsparcie w ramach:

  • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne,
  • Rolnictwo ekologiczne,
  • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW).

Identycznie jak w przypadku płatności bezpośrednich, wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w ciągu 25 dni kalendarzowych później (do 25 lipca 2023 r.). Trzeba jednak liczyć się zmniejszeniem kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień spóźnienia.

Zarządzanie zasobami wodnymi

Jest jeszcze nowy instrument wsparcia PROW 2014-2020 – Zarządzanie zasobami wodnymi. Terminy naboru wniosków zostaną ogłoszone na stronach internetowych Samorządów Województw. Jak wyjaśnia MRiRW, wsparcie dotyczy inwestycji związanych ze zwiększaniem możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałaniem powodzi i suszy w zlewniach rolniczych.

Zarządzanie ryzykiem

Do 21 czerwca 2023 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie na Zarządzanie ryzykiem. Są to dopłaty do składek ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt, czyli dofinansowanie kosztów zawarcia umów ubezpieczenia na warunkach komercyjnych z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt, do których nie jest stosowana pomoc w ramach programów pomocy krajowej.

Do 29 grudnia 2023 r. potrwa nabór na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Rozpoczął się 2 stycznia.

Szczegółowy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w Samorządach Województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera