Trwa nabór o dopłaty bezpośrednie 2023. Do kiedy można wprowadzać zmiany we wnioskach i dodawać ekoschematy? ARiMR wyjaśnia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ekoschematy to tegoroczna nowość w dopłatach bezpośrednich.
Ekoschematy to tegoroczna nowość w dopłatach bezpośrednich. pixabay.com
Przedłużony nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie pozwala rolnikom dłużej zastanowić się nad wyborem płatności. Do kiedy można robić korekty? Ekoschematy wciąż budzą wątpliwości. Gospodarze zastanawiają się, czy będą w stanie dotrzymać zobowiązań i przede wszystkim, czy dany wariant opłaci im się finansowo. Co w sytuacji, gdy ktoś już złożył wniosek? Czy można jeszcze dodać ekoschemat w 2023 roku? Odpowiadamy z pomocą ARiMR.

Spis treści

Do 26 czerwca rolnicy złożyli 1,08 mln wniosków o płatności bezpośrednie. Najważniejszą nowością naboru 2023 jest wprowadzenie ekoschemtów. Rolnicy sami decydują, czy i które warianty chcą realizować.

Ważne, ministerstwo zapowiedziało zmiany w ekoschematach jeszcze w naborze 2023. Będzie ryczałt dla małych gospodarstw i uproszczenia.

Czy można dodać ekoschemat po złożeniu wniosku o dopłaty 2023?

Czy po tym, jak wysłałem wniosek o dopłaty, mogę jeszcze dodać ekoschematy? Jeśli tak, to jak mam to zrobić? - zastanawia się rolnik. O podpowiedź poprosiliśmy oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Dodanie ekoschematu do złożonego już wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich jest możliwe i wymaga złożenia formularza zmiany do wniosku za pomocą aplikacji eWniosek Plus - wyjaśnia Jarosław Ciemniewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Dyrektor przypomina również nowe terminy dla tegorocznego naboru, który to zostaje przedłużony.

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. rozpoczął się 15 marca, a termin jego zakończenia został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Formularz będzie można przesłać w aplikacji eWNiosekPlus również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.

Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych rolnik może wprowadzać (po przedłużeniu terminu naboru) do 17 lipca 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień spóźnienia. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich zmian, ostateczny termin to 25 lipca 2023 r.

Jaką część dopłat stanowią ekoschematy?

Ekoschematy są nowym elementem płatności bezpośrednich i w 2023 roku pojawiają się w naborze wniosków o dopłaty po raz pierwszy. Jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa, są obowiązkowe dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika.

Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich/rok (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln EUR/rok). Stawki płatności w ramach ekoschematów określane są w EUR i przeliczane będą na zł wg kursu PLN/EUR ustalonego na ostatni dzień roboczy września danego roku. Według szacunków izb rolniczych, bez ekoschematów rolnik otrzyma płatności na poziomie ok. 70 proc. sumy sprzed roku.

Lista ekoschematów w Polsce w 2023 roku

Schematy na rzecz środowiska są płatnymi praktykami, do których rolnik zobowiązuje się na rok. Wsparcie w ramach ekoschematów jest przyznawane rolnikowi w Polsce w formie płatności:

  • do obszarów z roślinami miododajnymi;
  • do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
  • do integrowanej produkcji roślin;
  • do biologicznej ochrony upraw;
  • do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
  • dobrostanowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera