Zmiany w ekoschematach jeszcze w naborze 2023! Będzie ryczałt dla małych gospodarstw. Ministerstwo przedstawia uproszczenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ekoschematy zniechęciły większość rolników. Nowość w systemie dopłat ma być uproszczona
Ekoschematy zniechęciły większość rolników. Nowość w systemie dopłat ma być uproszczona Agata Wodzień-Nowak
Na wniosek o echoschematy w skali kraju zdecydowała się ok. 1/3 rolników. Tylko, a to oznacza, że większość producentów rolnych dostanie niepełne, niższe od poprzednich płatności. Nabór o dopłaty bezpośrednie z nowym typem wsparcia jeszcze trwa. W ekoschematach zostaną wprowadzone uproszczenia.

Spis treści

Zmiany w ekoschematach. Będzie ryczarł 225 euro do hektara

Przede wszystkim gospodarstwa do 5 hektarów, to głównie województwa małopolskie, podkarpackie, część lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niska, tam rolnicy w małej liczbie korzystają z ekoschematów. Jak podał Robert Telus, to niecałe 20 proc. gospodarstw wśród tych najmniejszych. Bez ekoschematów otrzymaliby mniejsze dopłaty.

- Dlatego zdecydowaliśmy z Radą Ministrów, by wprowadzić ryczałtowe wypłaty dla chętnych rolników do 5 ha - zapowiedział minister rolnictwa.

Skorzystać będzie mogło gospodarstwo, które złożyło wniosek o płatności bezpośrednie w 2022 i 2023 roku. Dostaną ryczał 225 euro do ha. Zmiana ma zacząć jeszcze w 2023 roku.

- Między 1 a 31 sierpnia rolnik będzie musiał złożyć oświadczenie/żądanie dot. ekoschematów do ARiMR, że chce być ryczałtowcem i rezygnuje z innych płatności — tłumaczy wiceminister Krzysztof Ciecióra. Kluczowe jest złożenie wniosku do 30 czerwca.

Projekt zmian został złożony do Komisji Europejskiej i czeka na akceptację.

Krzysztof Ciecióra zaprezentował kolejne zmiany:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - znosimy warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Wprowadzamy możliwość wymieszania między sobą tych praktyk, które funkcjonują. Aktywności nie będą się wykluczać. To zmiana praktyczna. Kolejna w tym ekoschemacie — planem nawożenia będzie trzeba objąć nie całe, a 50 proc. gospodarstwa.
  • Zmieniamy normę GAEC 6 - minimalna okrywa glebowa. Chodzi o wprowadzenie dodatkowego terminu utrzymania okrywy, od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.
  • Dobrostan zwierząt - zdejmujemy obowiązek prowadzenia rejestru na rzecz oświadczeń, jeśli chodzi o zapewnienie wypasu czy wybiegu dla krów mamek w dobrostanie opasów.
  • Płatności ekologiczne. Chcemy zwiększyć zainteresowanie rolników, zmniejszamy obsadę. Trzeba było 0,5 JP na ha, obniżamy do 0,3 na ha.

Zmiany są wstępnie wynegocjowane, wymagają oficjalnego zatwierdzenia KE.

Większość rolników rezygnuje z wnioskowania o ekoschematy

Ekoschematy, czyli schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt to nowy, wprowadzony w naborze 2023 typ dopłat bezpośrednich. Duża część rolników w trwającym jeszcze naborze wniosków (do 30 czerwca, dla spóźnialskich z potrąceniem do 25 lipca) o takie płatności zrezygnowała z ekoschematów, uważając, że są zbyt skomplikowane albo nieopłacalne. Konsekwencją będą niższe unijne płatności, które trafią na konta gospodarzy.

Do 21 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odnotowała 1,03 mln złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie, ok. 35 proc. dotyczy ekoschematów. Przypomnij, że rok temu do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat.

Trzeba pamiętać, że jeden rolnik może łączyć kilka ekoschematów. We wnioskach najczęściej pojawia się

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi (332 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna),
  • Dobrostan zwierząt (ok. 70 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu).

Pozostałe grupy ekoschematów to:

  • Obszary z roślinami miododajnymi
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
  • Biologiczna ochrona upraw
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

Minister Telus zapowie zmiany w ekoschematach. Ma być prościej

Na czwartek 22 czerwca resort rolnictwa zapowiedział konferencję prasową ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa i podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry. Po godzinie 9:00 mamy poznać uproszczenia w ekoschematach.

Same stawki dopłat w ramach ekoschematów również mogą się zmienić. Dopytywała o to Wielkopolska Izba Rolnicza, która w odpowiedzi na pytanie skierowane do ministerstwa rolnictwa, dowiedziała się, że będzie możliwe przesunięcie środków między schematami

W zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka płatności może być niższa w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa, niż założono w Programie Strategicznym. Stawka wypłacana rolnikom może być też wyższa (ale w granicach stawki maksymalnej!) kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe, niż założono.

Resort rolnictwa będzie dążył do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w Planie Strategicznym WPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie