Zmiany w ekoschematach jeszcze w naborze 2023! Będzie ryczałt dla małych gospodarstw. Ministerstwo przedstawia uproszczenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ekoschematy zniechęciły większość rolników. Nowość w systemie dopłat ma być uproszczona
Ekoschematy zniechęciły większość rolników. Nowość w systemie dopłat ma być uproszczona Agata Wodzień-Nowak
Na wniosek o echoschematy w skali kraju zdecydowała się ok. 1/3 rolników. Tylko, a to oznacza, że większość producentów rolnych dostanie niepełne, niższe od poprzednich płatności. Nabór o dopłaty bezpośrednie z nowym typem wsparcia jeszcze trwa. W ekoschematach zostaną wprowadzone uproszczenia.

Spis treści

Zmiany w ekoschematach. Będzie ryczarł 225 euro do hektara

Przede wszystkim gospodarstwa do 5 hektarów, to głównie województwa małopolskie, podkarpackie, część lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niska, tam rolnicy w małej liczbie korzystają z ekoschematów. Jak podał Robert Telus, to niecałe 20 proc. gospodarstw wśród tych najmniejszych. Bez ekoschematów otrzymaliby mniejsze dopłaty.

- Dlatego zdecydowaliśmy z Radą Ministrów, by wprowadzić ryczałtowe wypłaty dla chętnych rolników do 5 ha - zapowiedział minister rolnictwa.

Skorzystać będzie mogło gospodarstwo, które złożyło wniosek o płatności bezpośrednie w 2022 i 2023 roku. Dostaną ryczał 225 euro do ha. Zmiana ma zacząć jeszcze w 2023 roku.

- Między 1 a 31 sierpnia rolnik będzie musiał złożyć oświadczenie/żądanie dot. ekoschematów do ARiMR, że chce być ryczałtowcem i rezygnuje z innych płatności — tłumaczy wiceminister Krzysztof Ciecióra. Kluczowe jest złożenie wniosku do 30 czerwca.

Projekt zmian został złożony do Komisji Europejskiej i czeka na akceptację.

Krzysztof Ciecióra zaprezentował kolejne zmiany:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - znosimy warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Wprowadzamy możliwość wymieszania między sobą tych praktyk, które funkcjonują. Aktywności nie będą się wykluczać. To zmiana praktyczna. Kolejna w tym ekoschemacie — planem nawożenia będzie trzeba objąć nie całe, a 50 proc. gospodarstwa.
  • Zmieniamy normę GAEC 6 - minimalna okrywa glebowa. Chodzi o wprowadzenie dodatkowego terminu utrzymania okrywy, od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.
  • Dobrostan zwierząt - zdejmujemy obowiązek prowadzenia rejestru na rzecz oświadczeń, jeśli chodzi o zapewnienie wypasu czy wybiegu dla krów mamek w dobrostanie opasów.
  • Płatności ekologiczne. Chcemy zwiększyć zainteresowanie rolników, zmniejszamy obsadę. Trzeba było 0,5 JP na ha, obniżamy do 0,3 na ha.

Zmiany są wstępnie wynegocjowane, wymagają oficjalnego zatwierdzenia KE.

Większość rolników rezygnuje z wnioskowania o ekoschematy

Ekoschematy, czyli schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt to nowy, wprowadzony w naborze 2023 typ dopłat bezpośrednich. Duża część rolników w trwającym jeszcze naborze wniosków (do 30 czerwca, dla spóźnialskich z potrąceniem do 25 lipca) o takie płatności zrezygnowała z ekoschematów, uważając, że są zbyt skomplikowane albo nieopłacalne. Konsekwencją będą niższe unijne płatności, które trafią na konta gospodarzy.

Do 21 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odnotowała 1,03 mln złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie, ok. 35 proc. dotyczy ekoschematów. Przypomnij, że rok temu do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat.

Trzeba pamiętać, że jeden rolnik może łączyć kilka ekoschematów. We wnioskach najczęściej pojawia się

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi (332 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna),
  • Dobrostan zwierząt (ok. 70 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu).

Pozostałe grupy ekoschematów to:

  • Obszary z roślinami miododajnymi
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
  • Biologiczna ochrona upraw
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

Minister Telus zapowie zmiany w ekoschematach. Ma być prościej

Na czwartek 22 czerwca resort rolnictwa zapowiedział konferencję prasową ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa i podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry. Po godzinie 9:00 mamy poznać uproszczenia w ekoschematach.

Same stawki dopłat w ramach ekoschematów również mogą się zmienić. Dopytywała o to Wielkopolska Izba Rolnicza, która w odpowiedzi na pytanie skierowane do ministerstwa rolnictwa, dowiedziała się, że będzie możliwe przesunięcie środków między schematami

W zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka płatności może być niższa w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa, niż założono w Programie Strategicznym. Stawka wypłacana rolnikom może być też wyższa (ale w granicach stawki maksymalnej!) kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe, niż założono.

Resort rolnictwa będzie dążył do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w Planie Strategicznym WPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo