Lokalna półka w marketach coraz bliżej. Zapowiedź Anny Gembickiej, minister rolnictwa

oprac. (aga)
- Czymś nielogicznym jest, że w sezonie w supermarketach są ziemniaki z Egiptu, a pomidory z Maroka - komentuje Jan Krzysztof Ardanowski.
- Czymś nielogicznym jest, że w sezonie w supermarketach są ziemniaki z Egiptu, a pomidory z Maroka - komentuje Jan Krzysztof Ardanowski. Adam Jankowski
Projekt ma zobowiązać sieci do współpracy z lokalnymi producentami żywności. Nałoży na markety obowiązek posiadania w swojej ofercie minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa, pochodzących od lokalnych dostawców.

- Od wczoraj pracujemy nad przepisami dotyczącymi projektu „Lokalna półka” i znakowania produktów flagą kraju pochodzenia – informuje Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt „Lokalna półka” ma zobowiązać sieci handlowe do współpracy z lokalnymi producentami żywności.

- Chodzi o to, żeby nałożyć na markety obowiązek posiadania w swojej ofercie minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa, pochodzących od lokalnych dostawców – wyjaśniał na łamach „Pomorskiej” Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa. - Czymś nielogicznym jest, że w sezonie w supermarketach są ziemniaki z Egiptu, a pomidory z Maroka.

Projekt ma wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego, powodowanego przez transport żywności z dużych odległości. - Dodatkowo konsumenci zyskają świeżą żywość, bo transportowana z daleka musi być chemicznie zabezpieczona, żeby nie gniła po drodze – wyjaśniał Ardanowski.

„Lokalna półka” ma zachęcić sieci handlowe do tego, żeby szukały kontaktu z lokalnymi rolnikami.

- To musi być proces łączenia się gospodarczego z rolnikami, gdzie trzeba im wysłać sygnał, jakie będzie zapotrzebowanie, w jakich okresach roku, w jakich miesiącach, jaki asortyment, żeby rolnicy mogli zaplanować produkcję, ale to jest także wiązanie się przy pomocy umów, kontraktów, dających gwarancję, że ten produkt, który rolnik wytworzy w zgodzie z umową zostanie odebrany, a nie, że ktoś go wykiwa - podkreślił Ardanowski w rozmowie z PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lokalna półka w marketach coraz bliżej. Zapowiedź Anny Gembickiej, minister rolnictwa - Gazeta Pomorska