Małe browary skorzystają ze zwolnienia z akcyzy. Potrzebny certyfikat małego producenta

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Małe browary będą mogły skorzystać ze zwolnienia z akcyzy po uzyskaniu certyfikatu małego producenta.
Małe browary będą mogły skorzystać ze zwolnienia z akcyzy po uzyskaniu certyfikatu małego producenta. pixabay.com/stevepb
W założeniu projektu zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, opublikowanego przez Rządowe Centrum Legislacji, małe browary produkujące nie więcej niż 200 tys. hl piwa będą mogły skorzystać ze zwolnienia z akcyzy. Warunkiem jest uzyskanie certyfikatu małego producenta.

Dla kogo zwolnienie z akcyzy?

Ulga w podatku akcyzowym obejmie małych producentów, którzy w ciągu poprzedniego roku nie przekroczyli 200 tys. hektolitrów wyrobionego piwa. Jak czytamy w projekcie, warunkiem zastosowania obniżonych (preferencyjnych) stawek akcyzy dla napojów alkoholowych, tj. wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich jest posiadanie certyfikatu małego producenta, którego wzór określi Komisja Europejska.

Jednocześnie, te same przepisy mają być wprowadzone również dla piwa. W tej chwili mali producenci korzystają z obniżonej stawki akcyzy na podstawie przepisów rozporządzenia ws. zwolnień od podatku akcyzowego. Przepisy dotyczące certyfikowania takiej produkcji zostaną wprowadzone zgodnie z tym rozporządzeniem.

Limity produkcji

Istotne znaczenie ma wielkość produkcji z poprzedniego roku kalendarzowego.

To też może Cię zainteresować

- Dodatkowo, uchylony został ust. 8, który przewidywał dotychczas, w sytuacji przekroczenia limitu rocznej produkcji (a więc gdy nie został spełniony warunek co do ilości produkcji rocznej), że do całości wyprodukowanego piwa w danym roku była stosowana stawka standardowa. Zgodnie z przepisami ustawy, do której w tym zakresie będą odsyłać przepisy rozporządzenia, w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym podmiot, któremu zostanie wydany certyfikat przestanie spełniać warunki dla wydania mu certyfikatu, będzie mógł zastosować obniżoną stawkę akcyzy, tylko do 200 tyś. hl, a do pozostałej ilości wyprodukowanego piwa będzie musiał zastosować stawkę standardową, obowiązującą dla piwa – informuje projekt.

Źródło: RCL

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera