Minister rolnictwa: W szacowaniu strat rozdzielamy uprawy od hodowli. Wraca skup malin, masła i mleka w proszku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
unsplash
Trwa szacowanie strat spowodowanych przez suszę i to tego procesu dotyczy jedna z decyzji podjętych podczas posiedzenia Rady Ministrów, poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. W szacowaniu rozdzielone mają być uprawy od hodowli, co ma pomóc zwłaszcza hodowcom krów mlecznych. Kolejne decyzje mówią m.in. o powrocie skupu malin przez spółki Skarbu Państwa czy pomocy dla firm i rolników, którzy nie dostali pieniędzy za oddaną kukurydzę.

Spis treści

Po Radzie Ministrów 22 sierpnia minister rolnictwa przedstawić szereg rozwiązań, które mają pomóc rolnikom.

Susza z rozdzielonym szacowaniem, pomoc do kukurydzy

– Rozdzielamy uprawy od hodowli w kontekście suszy, w szacowaniu strat – przekazał szef resortu rolnictwa. – To dobry gest w kierunku hodowców, szczególnie krów mlecznych – uważa Robert Telus. Dodał, że jest na to zgoda Komisji Europejskiej.

Kolejna decyzja dotyczy rolników, którym firmy nie zapłaciły za kukurydzę. – Do 80 proc. faktur wypłacimy ze skarbu państwa.

Minister przypomniał również o 200 zł dla firm, które kupiły mokrą kukurydzę. – Wnioski wydłużyliśmy do 29 września, nie mamy jeszcze zgody Unii Europejskiej na wypłacenie tych środków.

Dłużej wnioski Locha Plus i skup masła

Więcej będzie również czasu na składanie wniosków w programie Locha plus – do 15 września.

– Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zacznie skupować masło i odtłuszczone mleko w proszku, mamy nadzieję, że to ustabilizuje ceny – mówił Telus.

– W tym tygodniu dwie spółki Skarbu Państwa wracają do skupu malin, jedna od czwartku, druga też w tym tygodniu, by stabilizować ceny. Ten mechanizm bardzo ładnie zafunkcjonował w przypadku maliny wiosennej – przypomniał minister.

Szef resortu podał także, że na konta rolników wpłynęło 1,5 mld złotych pomocy zbożowej. Udzielane są kredyty preferencyjne. Z 10 mld akcji kredytowej wykorzystane już 5,4 mld, 36 tys. gospodarstw już skorzystało.

Telus: – Od marca do lipca z Polski wyeksportowano ponad 6 mln ton zboża, do Polski wpłynęło 580 tys. ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo