Można już ubiegać się o kredyt preferencyjny z dopłatą od państwa. Dla kogo i na jakich warunkach?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy mogą ubiegać się już o kredyty, do których dopłaci państwo.
Rolnicy mogą ubiegać się już o kredyty, do których dopłaci państwo. Mariusz Kapała/Polska Press
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy mogą już sięgać po pożyczki niskooprocentowane, zwane kredytami preferencyjnymi lub płynnościowymi. Do banków trafiły limity akcji kredytowych i środki na dopłaty do oprocentowania na utrzymanie ciągłości finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym, wywołanymi wojną na Ukrainie.

Spis treści

Kredyty preferencyjne jako forma pomocy dla rolników

W dniu 13 lipca 2023 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja udostępni współpracującym bankom na 2023 r. limit akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów na utrzymanie płynności finansowej w celu poprawy płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, przekazała ARiMR w oficjalnym komunikacie.

O kredyty mogą ubiegać się producenci rolni, którzy narażeni są na ryzyko utraty płynności finansowej w związku z sytuacją za wschodnią granicą. Co ważne, nie później niż do końca tego roku. Jak podaje Agencja, limit akcji kredytowej to 2,5 mld zł (może być zwiększony w miarę potrzeb), a środki na dopłaty do oprocentowania to kwota 100 mln zł.

Zasady udzielania kredytów. Na co można przeznaczyć pieniądze?

Kredytowanie dotyczy konkretnych produkcji rolnych:

 • uprawy rolne inne niż wieloletnie,
 • uprawa roślin wieloletnich,
 • rozmnażanie roślin,
 • chów i hodowla zwierząt,
 • uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana),
 • obróbka nasion dla celów rozmnażania roślin.

Może być również przeznaczone na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej oraz ponoszenie bieżących nakładów, które przyczyniają się do utrzymania płynności finansowej. Zalicza się do tego zakup m.in.

 • kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego,
 • nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, pasz treściwych i koncentratów paszowych dla zwierząt gospodarskich,
 • paliwa na cele rolnicze,
 • inwentarza żywego, zaliczanego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do środków obrotowych,
 • matek pszczelich użytkowych i reprodukcyjnych,
 • materiałów opałowych do ogrzewania szklarni i tuneli,
 • pasz objętościowych.

Co istotne, kredyt nie może być przeznaczony „na spłatę kredytów przeznaczonych na zakup środków trwałych nabywanych w ramach realizacji inwestycji finansowanych ze środków PROW 2007-2013 lub stanowiących koszty kwalifikowalne w ramach działań PROW 2014-2020”.

Kto może ubiegać się o kredyt preferencyjny?

W przypadku kredytu preferencyjnego nie wymaga się wkładu własnego. O tę formę pomocy może starać się podmiot prowadzący działalność rolniczą: osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, niebędąca emerytem, rencistą, z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

W przypadku małżonków, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, przynajmniej jedno z nich musi spełniać warunki określone w ust. 1 pkt 1) lit. b). W takim przypadku umowa kredytu jest zawierana z oboma małżonkami, zaznacza ARiMR.

Kwoty kredytu i wysokość dopłat do oprocentowania

Kwota kredytów udzielonych producentowi rolnemu nie może przekroczyć kwoty:

 • 100 000 zł – gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni nie większej niż 50 ha użytków rolnych,
 • 200 000 zł – gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 50 ha i nie większej niż 100 ha użytków rolnych,
 • 400 000 zł – gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych.

Przy ustalaniu kwoty kredytu nie uwzględnia się udzielonych producentowi rolnemu kwot kredytów preferencyjnych z innych linii kredytowych.

Oprocentowania kredytu może się zmieniać, jednak nie może wynieść więcej niż stopa referencyjna WIBOR, ustalana na rynku międzynarodowym dla pożyczek udzielanych na okres 3 miesięcy. 2 proc. oprocentowania płaci biorący kredyt, resztę dopłaca ARiMR.

Pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu może być stosowana w okresie kredytowania (licząc od daty zawarcia umowy kredytowej), ale przez okres nie dłuższy niż:

 • 36 miesięcy w przypadku kredytów do 100 000 zł,
 • 48 miesięcy w przypadku kredytów do 200 000 zł,
 • 60 miesięcy w przypadku kredytów do 400 000 zł.

– Czekamy jednocześnie na zgodę KE, która umożliwi stosowanie dopłat do oprocentowania wszystkich kredytów płynnościowych niezależnie od wielkości gospodarstwa do 60 miesięcy – przekazał minister Robert Telus podczas konferencji.

Wzór wniosku i wykaz banków, w których można ubiegać się o kredyt: Kredyty preferencyjne

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera