Na czym polega uprawa współrzędna? Zobacz, jakie zioła wysiać obok warzyw. Mięta obok marchwi czy obok cebuli?

Katarzyna Zawada
Sąsiedztwo warzyw ma ogromne znaczenie. Jakie zioła wysiać, aby cieszyć się dorodnym plonem marchwi lub cebuli?
Sąsiedztwo warzyw ma ogromne znaczenie. Jakie zioła wysiać, aby cieszyć się dorodnym plonem marchwi lub cebuli? pixabay.com/Sponchia
Każdy działkowicz lub ogrodnik chce, aby jego przestrzeń wyglądała schludnie, posadzone kwiaty bujnie kwitły, a grządki warzyw dawały dorodne plony. Uprawa kawałka ziemi wcale nie jest trudna, można nie tylko uzyskać niesamowity efekt wizualny, ale także zaopatrzyć najbliższych w świeże niepryskane pomidorki, cebule lub zioła. Warto wiedzieć, co siać obok siebie, by maksymalnie wykorzystać zasoby warzywnika. Jakie zioła wysiać więc obok warzyw?

Spis treści

Kwiecień to czas siewu warzyw i ziół do gruntu

W kwietniu siejemy przede wszystkim warzywa i kwiaty. Dzięki temu już latem w naszych ogrodach pojawi się szereg cieszących oko chabrów i nagietków, obrodzą też smaczne rzodkiewki, młode marchwie lub bób. Wielu z nas decyduje się także na wysiew ziół. Tu doskonałym pomysłem jest uprawa współrzędna – dzięki łączeniu niektórych warzyw z konkretnymi gatunkami ziół można uzyskać nie tylko lepsze plony, ale także optymalnie zagospodarować teren pod warzywnik.

Uprawa współrzędna. Dlaczego jest istotna?

Niezwykle ważny jest aspekt ochronny. Łączenie kilku roślin to naturalna metoda obrony przed szkodnikami. Gdy na jednym zagonie znajdują się różne gatunki, trudniej dostrzec ten konkretny.

- Szkodniki odnajdują roślinę żywicielską, kierując się jej zapachem, a dokładniej - wyczuwając charakterystyczne substancje chemiczne, które ona wydziela. Mieszające się zapachy i barwy roślin warzywnych, przyprawowych i ozdobnych mylą szkodniki, kierujące się głównie węchem i wzrokiem, utrudniając im odnalezienie rośliny żywicielskiej – czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców.

Zioła o intensywnym zapachu wpływają na wzrost warzyw. Monokultura często prowadzi do wyczerpania gleby, w przypadku uprawy współrzędnej można uniknąć zbicia gleby i wyschnięcia. Należy jednak mądrze rozplanować grządki, nie wszystko można siać i sadzić obok siebie. Pomidor nie polubi się z ziemniakiem, a sałata z pietruszką.

Czytaj więcej: Oto sposób na obfity warzywnik. Sąsiedztwo warzyw ma ogromne znaczenie. Może chronić lub szkodzić

Te zioła wysiej obok warzyw. Marchew obok mięty czy szałwii?

W kwietniu do gruntu trafiają zioła jednoroczne, jak mięta, szałwia, lubczyk, kolendra, rumianek i cząber. Warto też wysiać majeranek lub kminek. Można to zrobić przez cały miesiąc, jedynie w przypadku mięty warto poczekać na koniec kwietnia. Zioła mają nie tylko walory lecznicze, świetnie nadają się do wielu dań lub chłodzących napojów. Ich wysiew obok konkretnych warzyw może stworzyć naprawdę dorodną rabatę.

Oto sprzyjające połączenia warzyw i ziół:

  • kapusta – szałwia,
  • seler – szałwia,
  • marchew – szałwia,
  • burak – mięta,
  • kapusta – mięta,
  • fasola – mięta,
  • groch – mięta,
  • marchew – tymianek,
  • kapusta – rumianek,
  • cebula – cząber.

Planując ogród oraz warzywnik trzeba jednak pamiętać, że choć zioła wpływają korzystnie na rozwój wielu warzyw, czasem nie tolerują swojego towarzystwa. Rumianek źle reaguje na miętę, tymianku nie powinno się uprawiać obok majeranku, a cząber nie jest dobrym sąsiadem dla bazylii.

Źródło: PZD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro