Na terenie dawnej Cukrowni Lublin powstaną Mieszkania Plus w ramach rządowego programu

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Lublin, ul. Krochmalna
Lublin, ul. Krochmalna Materiały prasowe
Krajowa Spółka Cukrowa sprzedała spółce PFR Nieruchomości teren po swojej byłej cukrowni w Lublinie. Teraz zamiast przerabiania buraków cukrowych ma tam powstać osiedle - "dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus".

Sprzedany teren cukrowni to działka o powierzchni około 1,5 hektara przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Zostaną tu wybudowane 2 budynki, które pomieszczą 220 Mieszkań Plus.

- Bardzo się cieszę, że dochodzi do finalizacji transakcji pomiędzy PFR Nieruchomości a Krajową Spółką Cukrowa dotyczących zakupu terenu przy ulicy Krochmalnej, gdzie powstanie 220 mieszkań dostępnych dla mieszkańców Lublina - przyznaje Artur Soboń, Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wiceminister wspomina, że obok nowych bloków inwestycję w postaci Sądu Okręgowego planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. - Ponadto obok powstają nowe drogi i cały układ zmieni się wraz z budową Dworca Metropolitalnego, świadczy to o tym, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia i mieszkańców i świadczonych tam usług. To, że w spółki Skarbu Państwa współpracują, by budować potencjał Lublina, jest czymś, co sprawia mi ogromną satysfakcję - komentuje Artur Soboń.

Dawna Cukrownia Lublin zamieni się w nowe osiedle. Mieszkanie Plus

Cukrownia Lublin została uruchomiona w 1895 roku i pierwotnie obejmowała teren 36 hektarów. Zakład zamknięto w 2010 roku, w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 roku plac pocukrowniczy stał się przedmiotem wynajmu przez ośrodki szkolenia kierowców, które wykorzystując istniejące utwardzenia asfaltowe, urządziły własne place manewrowe. Na podstawie przyjętego przez Radę Miasta Lublina w 2018 roku planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina ww. nieruchomość przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne.

To też może Cię zainteresować

- Działka, którą sprzedajemy w Lublinie, przez pokolenia służyła mieszkańcom miasta. Cukrownia Lublin zapewniała prestiżowe zatrudnienie, rozwijała lokalną gospodarkę, łączyła ludzi, a nawet pokolenia - wspomina Zdzisław Salus, Członek Zarządu KSC S.A. odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami.

- Budowa w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, chociaż jest dla nas przede wszystkim decyzją biznesową, ma jednak w swoim celu wciąż służyć mieszkańcom i dawać im miejsce do życia na godnym poziomie. Z satysfakcją włączyliśmy się w ten projekt, który wpisuje się odpowiedzialność biznesową naszej firmy – podkreśla Salus.

Na działce po cukrowni powstaną 2 bloki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. Budynki będą miały około 220 mieszkań. - Struktura mieszkań będzie odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu. Chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe w pierwszym kwartale 2021 roku. Liczymy, że zakończą się pozwoleniem na budowę w drugim kwartale 2022 roku. Bardzo chcielibyśmy uzyskać pozwolenia na użytkowanie w 2 kwartale 2024 – zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń.

Źródło: informacja prasowa

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera